Tablety
Artykuł
Mateusz Skrycki, Czwartek, 6 lutego 2014, 07:13

Już w starożytności wiedziano, że do stworzenia dobrego tabletu potrzebna jest szybka pamięć. Niestety, producenci sprzętu często o tym zapominają, ponieważ wygody użytkowania (zależnej między innymi właśnie od pamięci) nie da się przedstawić na wykresach. Acer nie popełnił tego błędu i chociaż użyty w modelu Iconia A1-811 procesor MediaTeka nie należy do najszybszych, to w wyniku połączenia go z niezłym wyświetlaczem o przekątnej 7,9 cala i pojemnym akumulatorem powstał bardzo ciekawy produkt. Dziś powiemy, w jaki sposób Acer przeciągnął nas na swoją stronę.

Praktyka > teoria

Gdy się patrzy na specyfikację Acera Iconia A1-811, wyróżniający może się wydać jedynie akumulator, ponieważ pojemność 4960 mAh zwiastuje długi czas działania, oraz procesor, a to za sprawą litery W na końcu nazwy (MT8389W). Internet milczy o tym, co ona oznacza, także strona producenta. Możemy jedynie kierować się intuicją: pominięcie tego enigmatycznego przyrostka może oznaczać znany już Czytelnikom PCLab.pl układ MediaTeka w postaci MT8389, który zagościł m.in. w modelach Haier Pad 7.85 oraz Kiano Elegance 8.0 3G, lub też wersję pozbawioną modemu 3G, czyli MT8125, którą można spotkać w modelu Lenovo Yoga czy Asus MeMO Pad HD 7. A przecież to nie są wszystkie rozwiązania dostępne na rynku...

Widać, że MediaTek cieszy się sporą popularnością, ale w końcu tablet tabletowi nierówny, a porcja suchych danych technicznych nie pozwoli wykazać faktycznych różnic między urządzeniami. Choćby tego, że testowany Acer pomimo otyłości (450 g, 11 mm grubości) leży w ręce lepiej niż wspomniany Haier (400 g, 8,3 mm). No bo jak na słupkach przedstawić lepsze wyprofilowanie krawędzi A1-811? Co prawda z pamięcią sprawa jest prostsza, ponieważ Androbench umie pokazać jak na dłoni zalety użycia szybkich kości, ale niektórzy (nie my!) albo nie zwracają większej uwagi na wyniki, albo, co gorsza, kompletnie je ignorują, „bo przecież liczba efpeesów jest najważniejsza”. A jest to poważny błąd, gdyż urządzenie jednocześnie wolne w użyciu („zamulające”) i szybkie w testach zapewnia mniejszą wygodę użytkowania aniżeli szybkie („niezamulające”) na co dzień i zarazem wolne w testach, takie jak jak opisywany Acer. Innymi słowy, parametry i wyniki testów nie zapewnią dobrych wrażeń z użytkowania i nie samymi słupkami człowiek żyje. Nie jest to prawda objawiona, ale niektórzy o tym zapominają, gdy widzą parametry czołowego „chińczyka” z ekranem retina, czterema rdzeniami i 2 GB RAM-u połączone z niską (jak na taką specyfikację) ceną. Idziemy o zakład, że takie urządzenie będzie „mulić” i jego użytkowanie będzie dalekie od wygodnego, ponieważ wolna pamięć będzie wąskim gardłem.

BudowaWyposażenie
Wymiary 208 mm × 146 mm × 11 mm Modem 3G Tak
Masa 450 g GPS Tak
Ekran 7,9 cala, 1024 × 768, 162 PPI Bluetooth Tak
SoC
(CPU + GPU)
MediaTek MT8389W
4 × 1,2 GHz Cortex A7
PowerVR SGX 544MP1
HDMI Tak
RAM 1 GB
(972 MB dla aplikacji)
Host USB Tak
Pamięć wbudowana

5,41 GB na dane
slot na kartę mikro-SD

Aparat tył: 5 MP, nagrywanie wideo 720p
przód: 0,3 MP, nagrywanie wideo VGA
Pojemność akumulatora 4960 mAh Dodatki ładowarka, kabel USB

 

Wykonanie i łączność

Użyte przez Acera materiały nie przynoszą rewolucji. To szkło z przodu i plastik w pozostałej części obudowy. Ogólnie jakość wykonania jest bardzo dobra, a wygląd jest stonowany i zachowawczy. Czarna ramka wokół wyświetlacza przyjemnie komponuje się ze srebrnym paskiem tworzywa sztucznego umieszczonym na krawędzi. Testowany przez nas egzemplarz musiał przed wizytą w redakcji zwiedzić trochę świata, na co wskazują rysy z tyłu obudowy oraz odprysk na wspomnianym srebrnym obramowaniu. To drugie zostało pokryte lakierem i może wykazywać tendencję do wycierania się, co z czasem może negatywnie wpłynąć na wygląd. Szczególnie podatne na zużycie są okolice rogów, przycisków oraz portów.

Plastik, który został użyty w tylnej pokrywie, jest dobrej jakości i można go nazwać półmatowym. Wykazuje się umiarkowaną skłonnością do zbierania rys, ale pomimo że testowany egzemplarz już takie miał na sobie, były one prawie niewidoczne. Niestety, rodzaj tworzywa nie sprzyja pewności uchwytu i choć jest ono przyjemne w dotyku, to podczas testów urządzenie kilka razy uciekło nam z rąk. Jednak udało się przechytrzyć grawitację i obyło się bez crashtestów (PCLab.pl – Newton 1 : 0). Środkowa część tyłu ma tendencję do lekkiego uginania się pod naciskiem, ale podczas normalnego użytkowania nie powinno to przeszkadzać, ponieważ trzeba użyć sporej siły, aby to dostrzec, ponadto można w takiej sytuacji usłyszeć tylko delikatne trzeszczenie. Wyprofilowanie krawędzi bocznych i narożników wpływa pozytywnie na wygodę trzymania sprzętu w dłoni i aż chce się obsługiwać go jedną ręką, tylko zasięg kciuka jest za mały ;)

W lewym górnym rogu tylnej części umieszczono kamerę o rozdzielczości 5 MP. Zdjęcia wykonane w odpowiednim oświetleniu można określić jako dobre, ale przy słabszym pojawia się ziarnistość. W aparacie próżno szukać autofokusu, ponadto oko kamery zostało zamontowane w lekkim zagłębieniu, pod warstwą solidnego szła, co skutecznie uchroni przed rysami. Przednia kamera wykonuje zdjęcia słabej jakości, szczególnie gdy kadr jest niedoświetlony.

Na narożniku obok aparatu znalazły się przyciski do włączania sprzętu oraz zmiany głośności. Cechują się niskim, wyraźnym i miękkim skokiem. Ich konstrukcja powinna skutecznie zapobiec przypadkowemu użyciu. Poniżej trafiły sloty na karty mikro-SD oraz mikro-SIM.

Dużą zaletą jest obsługa Aero2. Biorąc pod uwagę to, że tablet został wyposażony w moduł GPS, można się pokusić o wykorzystanie go w roli systemu nawigacji, a po włożeniu karty SIM używać map dostępnych online.

Po lewej stronie, w rogu, umieszczono także głośnik, schowany pod warstwą imitującą perforowaną blachę. Dźwięk jest cichy i przeciętnej jakości, a gdy nad przetwornikiem znajdzie się dłoń, powstają nieprzyjemne zniekształcenia, które uwypuklają wysokie tony, co brzmi bardzo źle. Owszem, trzeba się postarać, aby całkowicie zasłonić źródło dźwięku, chociaż dużo tu zależy od przyzwyczajeń użytkownika. Na sąsiedniej krawędzi zamontowano złącze mikro-HDMI, a na dolnej – mikro-USB oraz minijack (o średnicy 3,5 mm). Dźwięk po podłączeniu słuchawek jest dobrej jakości, a maksymalna głośność będzie wystarczająca nawet w hałaśliwym otoczeniu.

Ocena artykułu:
Ocen: 1
Zaloguj się, by móc oceniać
rops (2014.02.06, 07:56)
Ocena: 1

0%
Niby nie jest źle, ale prawie 900 zł to chyba za dużo. Niska wydajność, mało ramu, pamięci tez mało, niby można dodać kartę SD, ale wtedy przydały by się testy wydajności tej karty, ja się tak wkopałem, wyniki pamięci SD w androbenchu są 10 razy gorsze na SD niż na pamięci wbudowanej, a wg specyfikacji powinno być lepiej. Zróbcie test jak radzi sobie z pamięcią SD.
jackowo (2014.02.06, 08:45)
Ocena: -4

0%
Acer aspiruje do grona producentów markowych
goly (2014.02.06, 08:56)
Ocena: 7

0%
900 dużo.... pamiętaj, że jest modem 3G plus GPS
ZIB2000 (2014.02.06, 09:11)
Ocena: 0

0%
czekam na modecoma na intelu z 3G
ten acer mimo że ładny jest za drogi jak na bebechy
morfi1982 (2014.02.06, 09:30)
Ocena: 8

0%
MAM GO :) kupiłem pod koniec zeszłego roku.

+ Wyświetlacz ... wcale nie jest ciemny! i spokojnie tablet daje radę na dworze
+ modem z Aero2 - wszystko działa bezproblemowo
+ GPS - szybko łapie i bez większych problemów
+ Szybkość i płynność działania systemu ( nie wiem tylko jak w grach ... bo nie gram na tablecie)

- ekran bardzo się palcuje
- bardzo przeciętny aparat i kamera
- rozdzielczość ekranu mogła by być lepsza

Generalnie to szukałem tabletu do 1000zł ... i po przewertowaniu sieci oraz lataniu po wszystkich elektro marketach w okolicy ... ten wypadł najlepiej.

Najlepiej samemu zobaczyć i się pobawić ... bo same testy to nie wszystko. Generalnie polecam

Firekage (2014.02.06, 10:52)
Ocena: 6

0%
jackowo @ 2014.02.06 08:45  Post: 722600
Acer aspiruje do grona producentów markowych


Imho od dawna nim jest za sprawą jakości wykonania, często niższej cenie przy wysokiej wydajności względem odpowiedników cenowych, ale przede wszystkim dzięki podejściu do klienta, serwisowi i temu, że klientowi nie robi się problemów przy gwarancji, serwisowaniu i reklamacji.
1piotr13 (2014.02.06, 12:14)
Ocena: 0

0%
morfi1982 @ 2014.02.06 09:30  Post: 722617
MAM GO :) kupiłem pod koniec zeszłego roku.

+ Wyświetlacz ... wcale nie jest ciemny! i spokojnie tablet daje radę na dworze
+ modem z Aero2 - wszystko działa bezproblemowo
+ GPS - szybko łapie i bez większych problemów
+ Szybkość i płynność działania systemu ( nie wiem tylko jak w grach ... bo nie gram na tablecie)

- ekran bardzo się palcuje
- bardzo przeciętny aparat i kamera
- rozdzielczość ekranu mogła by być lepsza

Generalnie to szukałem tabletu do 1000zł ... i po przewertowaniu sieci oraz lataniu po wszystkich elektro marketach w okolicy ... ten wypadł najlepiej.

Najlepiej samemu zobaczyć i się pobawić ... bo same testy to nie wszystko. Generalnie polecam


Wczoraj go kupiłem i też jestem bardzo zadowolony, wyświetlacz daje rady i to nieźle, nawet na zewnątrz. Polecam go z czystym sumieniem
Torwald (2014.02.06, 13:00)
Ocena: 0

0%
'parametry czołowego „chińczyka” z ekranem retina, czterema rdzeniami i 2 GB RAM-u połączone z niską (jak na taką specyfikację) ceną. Idziemy o zakład, że takie urządzenie będzie „mulić” i jego użytkowanie będzie dalekie od wygodnego, ponieważ wolna pamięć będzie wąskim gardłem.'

No fakt, bo ten tablet posiada nadzwyczajnie szybką pamięć... Przestańcie pisać bzdury, bo wystarczy zobaczyć z Androbench - niczym się ten tablet od 'chińczyka' nie różni...
Mat48 (2014.02.06, 14:28)
Ocena: 0

0%
Torwald @ 2014.02.06 13:00  Post: 722666
'parametry czołowego „chińczyka” z ekranem retina, czterema rdzeniami i 2 GB RAM-u połączone z niską (jak na taką specyfikację) ceną. Idziemy o zakład, że takie urządzenie będzie „mulić” i jego użytkowanie będzie dalekie od wygodnego, ponieważ wolna pamięć będzie wąskim gardłem.'

No fakt, bo ten tablet posiada nadzwyczajnie szybką pamięć... Przestańcie pisać bzdury, bo wystarczy zobaczyć z Androbench - niczym się ten tablet od 'chińczyka' nie różni...
Jeśli masz jakiegoś chińczyka pod ręką to zapraszamy do redakcji w celu porównania. Będziesz mógł przeprowadzić zarówno testy w Androbenchu, jak i użytkowe :)
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane