artykuły

Polecane konfiguracje laptopów do gier z podziałem na kategorie cenowe

„Laptop do gier? Ile taki kosztuje?”

0
16 kwietnia 2014, 10:08 Artur Skałecki

Bezpowrotnie minęły czasy, kiedy komputery przenośne dostępne dla zwykłego śmiertelnika miały niską wydajność, a praca na nich wymagała niemałej dozy cierpliwości. Dziś rynek jest nasycony mnóstwem przeróżnych konfiguracji, w których można przebierać zależnie od potrzeb i upodobań. No właśnie, co kupić w takiej a takiej cenie? Czego należy się w danej kwocie spodziewać? Ile trzeba przeznaczyć na laptop, by dało się sensownie pograć? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w tym oto krótkim zestawieniu, w którym podzieliliśmy wybrane modele według ceny.

Spis treści

Już na wstępie zaznaczamy, że niniejsza publikacja jest przeznaczona dla tych, którzy nie śledzą wszystkich nowości technicznych. Stali Czytelnicy naszych artykułów i wiadomości z pewnością nie będą zaskoczeni naszymi propozycjami.

Laptop do gier, czyli jaki?

Termin laptop do gier jest dość elastyczny i na dobrą sprawę trudno go zdefiniować. W końcu zdecydowana większość laptopów (czy komputerów w ogóle) pozwala uruchomić większość współczesnych gier. Przyjęło się jednak, że przyzwoity laptop dla graczy to taki, który zapewni płynność obrazu (nie mniej niż 30 kl./s) w każdej, choćby w najniższych ustawieniach. Ten warunek spełniają urządzenia wyposażone w takie karty graficzne, jak GeForce GT 740M i Radeon HD 8790M (lub szybsze). Nie znaczy to, oczywiście, że słabsze układy nie pozwolą się rozerwać w wirtualnym świecie. Po prostu te najbardziej wymagające gry, na przykład Crysis 3, Metro: Last Light i Battlefield 4, mogą działać wolniej, niżbyśmy chcieli. W przypadku mniej wymagających nie będzie tego problemu.

Jednak prawdziwe laptopy dla graczy mają jeszcze mocniejsze podzespoły, a często także dodatki przydatne tylko dla graczy. Dość wymienić specjalne klawiatury (nieco inny układ, specyficzne podświetlenie), specjalne karty sieciowe (np. Killer LAN w laptopach MSI) czy wreszcie ekrany o wyższej częstotliwości odświeżania, np. 120 Hz. Te najlepsze wyposażone są też w bardzo wydajny układ chłodzenia, często z trybem podnoszącym jego sprawność, przez co są głośniejsze, ale dzięki temu sprzęt jest jeszcze szybszy. Laptopy dla graczy w dużej części mają też podświetlane elementy obudowy. Dla jednych jest to wada, dla innych – zaleta.

Niniejsze zestawienie jest wskazówką dla tych, którzy chcą kupić laptop do gier. Regularnie przeprowadzamy testy laptopów i nie zawsze jest miejsce na to, by przedstawić wszystkie rezultaty w przystępnej formie. Dziś spróbujemy ułatwić wybór tym, którzy gubią się w gąszczu oznaczeń procesorów i kart graficznych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że każdy ma inne potrzeby, a laptopy różnych serii i różnych firm zasadniczo różnią się od siebie, często reprezentując zupełnie inne podejście do tematu. Dlatego przyszłych posiadaczy tego typu urządzeń zachęcamy, by śledzili nasze kolejne testy :)


Brak klawisza „Windows” z lewej strony to dobra informacja dla graczy

Jaki procesor wybrać

W naszych propozycjach konfiguracji znajdziecie różne procesory. Poniżej wyjaśniamy, czym charakteryzują się poszczególne modele i dlaczego trafiły do zestawienia.

Mobilne jednostki są podzielone przez producenta na kategorie takie, jak: Core i3, Core i5, Core i7, ale czym tak naprawdę się różnią, dlaczego mielibyśmy wybrać i5 zamiast i3 lub i7?

Procesor wybieramy głównie pod kątem przewidywanych zastosowań. Jeśli będą to mniej wymagające narzędzia i gry, można pomyśleć nad Core i3. To jednostka dwurdzeniowa czterowątkowa, podobnie jak Core i5, z tą jednak różnicą, że pozbawiona trybu Turbo, a więc taktowana ze stałą częstotliwością. Niemniej laptop oparty na tym procesorze zapewnia bardzo przyzwoite osiągi w codziennym użytkowaniu. Mobilny Core i5 podobnie jak Core i3 umie obsłużyć maksymalnie cztery wątki, jednak producent wzbogacił go o Tryb Turbo i zapewnił wyższą częstotliwość bazową układu, osiągając w ten sposób większą wydajność. Procesor ten bardzo dobrze sprawdza się w średnio wymagających grach i narzędziach i jest złotym środkiem dla tych, którzy wymagają od laptopa trochę więcej, a którym na co dzień nie są jednak potrzebne najmocniejsze wielowątkowe procesory mobilne.

W przypadku gdy sprzęt ma służyć do najbardziej wymagających narzędzi, na przykład programów graficznych lub najnowszych gier sieciowych, warto wybrać czterordzeniowy i ośmiowątkowy Core i7. Te układy nie tylko obsługują dwa razy więcej wątków niż ich mniejsi bracia, ale też mają większą pamięć podręczną i są szybciej taktowane.

Warto wspomnieć, że w rodzinie Core wyróżniamy układy mobilne, które mają zapewnić rozsądną wydajność przy umiarkowanym poborze energii, oraz ultramobilne, których projektanci ponad wszystko przedłożyli energooszczędność. Jednostki mobilne producent oznacza literą M, a ultramobilne – U. AMD również ma w swojej ofercie takie produkty, A10, które plasują się poniżej Core i3 serii M. Obszerniej na ich temat piszemy na dalszych stronach.

Sprzęt do testów dostarczyła firma MSI.

1