Laptopy
Artykuł
Arkadiusz Piasek i Artur Skałecki, Piątek, 21 lutego 2014, 12:45

Asus N56VV

Wygląd, jakość wykonania

Asus w ciągu ostatnich kilku lat wypracował sobie bardzo mocną pozycję na polskim rynku komputerów przenośnych. Tajwańczycy kuszą przede wszystkim jakością wykonania oraz bardzo bogatą ofertą w praktycznie każdym segmencie. Dlatego bez trudu znaleźliśmy w niej modele, które spełniają założenia naszego testu. Pierwszym z nich jest N56VV.

Wyprodukowana ze szczotkowanego aluminium pokrywa ekranu z delikatnie podświetlonym logo producenta robi bardzo dobre pierwsze wrażenie. Co prawda można się nieco przyczepić do tego, że jej środek ugina się dość łatwo nawet przy niewielkim nacisku, ale nie budziło to absolutnie żadnych obaw o solidność wykonania.

Równie dobrze jest po otwarciu pokrywy. Charakterystyczna dla Asusa srebrna obudowa otrzymała koncentrycznie rozmieszczone w obu górnych rogach drobne nawiercenia, a w centrum powstałych w ten sposób kręgów umieszczono przyciski zasilania (z prawej) oraz Instant Key (z lewej), pozwalający szybko uruchamiać wybrane narzędzia.

Cieszą również odpowiednio sztywne zawiasy. Odchylenie ekranu będzie, co prawda, wymagało przytrzymania podstawy drugą ręką, ale dzięki temu można być spokojnym o to, że kąt odchylenia ekranu nie będzie się zmieniać przy niewielkim poruszeniu.

W obudowie wykorzystano dobrej jakości materiały i zadbano o solidne spasowanie wszystkich elementów

Nienachalnie podświetlane logo producenta na aluminiowej pokrywie wyświetlacza może się podobać

Zawiasy są odpowiednio sztywne – nie trzeba się obawiać przypadkowego odchylenia klapy, a jednocześnie nie trzeba się z nimi siłować

Wygoda użytkowania – klawiatura, płytka dotykowa, porty rozszerzeń

O klawiaturze chciałoby się powiedzieć same ciepłe słowa. Jest odpowiednio twarda i sprężysta. Skok jest może odrobinę dłuższy niż w większości laptopów (łącznie z innymi modelami Asusa), ale można się do niego błyskawicznie przyzwyczaić. Również punkt maksymalnego wciśnięcia klawiszy jest dobrze wyczuwalny, dzięki czemu pisanie może być prawdziwą przyjemnością. Niestety, użytkownika najpierw czeka długie złorzeczenie na to, że odstępy między klawiszami z jakiegoś bliżej nieznanego nam powodu są minimalnie (o jakieś 0,5 mm) większe niż w innych laptopach. Z tego względu pierwsza próba napisania czegokolwiek, nawet własnego imienia i nazwiska, najpewniej skończy się trafieniem w nie ten klawisz co trzeba już przy trzeciej, czwartej literze. Jest to jednak kwestia przyzwyczajenia, ale początki mogą być irytujące.

Na dobrą ocenę klawiatury wpływa jeszcze to, że jest podświetlana i niezbyt głośna. W ogólnym rozrachunku jest ona raczej mocnym punktem N56VV.

Płytka dotykowa jest duża i dość gładka, ale precyzyjna i odpowiednio reaguje na dotyk. Przyciski sterujące, wizualnie rozdzielone krótką pionową linią, wydają z siebie niezbyt głośny i niedrażniący odgłos. Ogólnie obsługę komputera za pomocą płytki dotykowej można uznać za wygodną.

Są dostępne cztery porty USB 3.0, z których dwa umieszczono na prawej krawędzi, a dwa na lewej. Niestety, te z prawej trafiły w miejsce dość blisko użytkownika, czyli tam, gdzie najczęściej znajduje się myszka. Trzeba się zatem liczyć z tym, że przy większej liczbie podłączonych do komputera urządzeń USB będą się pod ręką plątać kable.

Klawiatura wzbudziła w nas mieszane odczucia. Z jednej strony klawisze są odpowiednio sprężyste i pozwalają wygodnie pisać, z drugiej jednak irytują niestandardowe odstępy między nimi

 

Ponadto do dyspozycji są: wyjście HDMI, port sieci LAN (RJ-45), wyjście D-sub, trzy gniazda audio do podłączenia słuchawek, mikrofonu i – uwaga! – subwoofera oraz czytnik kart pamięci.

Front: diody informacyjne, czytnik kart pamięci

Tył: brak portów rozszerzeń

Prawa strona: gniazda audio, porty USB 3.0, napęd optyczny, gniazdo zasilania, złącze Kensington

Lewa strona: wyjście subwoofera, D-sub, wyloty powietrza, RJ-45, HDMI, porty USB 3.0

Multimedia – ekran, głośniki, mikrofon, kamera

Matowa matryca N56VV zasługuje na słowa uznania. Zarówno maksymalna jasność, jak i kontrast są bardzo dobre. Mamy tu, co prawda, do czynienia z wyświetlaczem typu TN, ale kąty widzenia są dość duże, jak na ten rodzaj matrycy. Również wierność odwzorowania kolorów może być dla przyszłego użytkownika powodem do zadowolenia.

Matryca LCD (dane testowe)
Rozmiar i typ matrycy 15,6"/matowa/TN
Rozdzielczość 1920 × 1080
Kąty widzenia pionowo (przód/tył) 17/15° (?)
Kąty widzenia w poziomie 35° (?)
Maksymalna jasność 370 cd/m2(?)
Pokrycie palety sRGB 79% (?)
Odwzorowanie kolorów (czerwony/zielony/niebieski) 94/95/86% (?)
Kontrast statyczny 808 : 1 (?)

 

Wbudowane głośniki grają dość głośno, jednak dźwięk jest jakby nieco przytłumiony. Czystość nie tylko niskich, ale i wysokich tonów pozostawia sporo do życzenia, lecz całość nie odstaje szczególnie od laptopowych standardów. Użytkownicy z zacięciem audiofilskim zdecydowanie powinni jednak skorzystać z dobrych słuchawek lub zewnętrznych głośników. Szczególnie że Asus dołączył do zestawu niewielki głośnik niskotonowy, który znacząco poprawia odwzorowanie niskich częstotliwości, choć ze względu na swoje niewielkie rozmiary nie zapewni takich efektów jak standardowy subwoofer.

Kamerka o rozdzielczości 1280 × 720 również trzyma typowy dla laptopów poziom. Rejestrowany obraz nie zachwyca ani ostrością, ani odwzorowaniem szczegółów (zwłaszcza w cieniach), a przy kiepskim oświetleniu należy się spodziewać dość mocnego szumu.

Dostępne konfiguracje sprzętowe:

 • Core i5-3230M, GeForce GT 750M, bez systemu operacyjnego – 3400 zł
 • Core i7-3630QM, GeForce GT 750M, bez systemu operacyjnego – 3800 zł
 • Core i5-3230M, GeForce GT 750M, Windows 8 – 3600 zł
 • Core i7-3630QM, GeForce GT 750M, Windows 8 – 4000 zł.

Dane techniczne i dostępne konfiguracje

Dane techniczne i dostępne konfiguracje
Procesor Intel Core i7-3630QM
Intel Core i5-3230M
Pamięć do 16 GB
Ekran 15,6" (1920 × 1080), TN, powłoka matowa
Układ graficzny

Intel HD Graphics 4000 + Nvidia GeForce GT 750M

Nośnik danych

750 GB, 5400 obr./min

750 GB, 5400 obr./min (zewnętrzny w obudowie)

+ SATA III SSD 120 GB

Akumulator 56 Wh
Napęd optyczny nagrywarka DVD
Wymiary i waga

380 mm × 255 mm × 33 mm, 2,7 kg

Łączność Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth
Wejścia-wyjścia

4 USB 3.0, HDMI, D-sub, RJ-45, gniazdo zasilania,

Kensington Lock, czytnik kart SD

gniazdo subwoofera SonicMaster,

gniazdo mikrofonu, gniazdo słuchawek (S/PDIF)

Gwarancja 2 lata door-to-door
System operacyjny brak, Windows 7 Home Premium, Windows 8
Cena

od 3499 zł

 

Czas działania
Maksymalna oszczędność energii (?) 290 min
Typowe użytkowanie (?) 197 min
Czas odtwarzania filmu HD (?) 241 min

Dotyczy konfiguracji z procesorem Intel Core i7-3630QM

 

Temperatura działania, głośność układu chłodzenia

 

Głośność
Spoczynek 25,2 dB (?)
Pełne obciążenie 32,9 dB (?)

System chłodzenia sprawuje się bardzo dobrze: co prawda w spoczynku mógłby być trochę cichszy, ale pod obciążeniem radzi sobie świetnie

W skrócie

Świetna jakość wykonania, bogactwo portów rozszerzeń, cichy i wydajny układ chłodzenia oraz bardzo dobry wyświetlacz powodują, że Asus N56VV to świetna propozycja dla osób rozglądających się za komputerem przenośnym do pracy, na którym można by też sensownie zagrać. Niestety, jest on dość drogi, jak na zastosowane podzespoły. Nie polecamy go tym, którzy szukają najwyższej wydajności za wszelką cenę, ale z punktu widzenia kogoś, dla kogo jakość ekranu, jakość wykonania oraz wygoda użytkowania są na pierwszym miejscu, jest to jedna z najciekawszych opcji.

Asus N56VV-S4013H
Zalety
 • dobry stosunek jakości do ceny
 • solidna konstrukcja obudowy
 • dobrej jakości tworzywa
 • duża liczba portów rozszerzeń
 • duża, precyzyjna płytka dotykowa
 • cichy i wydajny system chłodzenia
 • niezły wyświetlacz
 • głośnik niskotonowy w zestawie
Wady
 • nietypowe odstępy między klawiszami, wymagające przyzwyczajenia
 • kiepski stosunek wydajności do ceny
Do testów dostarczył:Asus
Cena w dniu publikacji (z VAT):od 3499 zł
Zobacz bieżące oferty:
Komputronik.pl
16990 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 29
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane