Laptopy
Artykuł
Arkadiusz Piasek i Artur Skałecki, Piątek, 21 lutego 2014, 12:45

Komputer do gier czy wół roboczy. Czy laptopy „gamingowe” nadają się do pracy?

Komputery przenośne kierowane do graczy siłą rzeczy są wyposażone w bardzo wydajne podzespoły. Oznacza to, że można je wykorzystać nie tylko w celach rozrywkowych, ale również wszędzie tam, gdzie potrzebna jest duża wydajność. Czy zatem laptopami do gier powinni zainteresować się graficy, inżynierowie, montażyści wideo i inni profesjonaliści? Odpowiedź brzmi: tak, ale tylko niektórymi.

W zastosowaniach profesjonalnych bardzo mocno traci na znaczeniu układ graficzny, a zyskuje wydajność jednostki centralnej, pamięci operacyjnej i masowej. W naszym zestawieniu znalazło się kilka komputerów, których konfiguracja pozwala użyć ich np. do obróbki grafiki czy wideo. Dlatego postanowiliśmy przeprowadzić szereg testów w programach użytkowych. Wyniki znajdziecie na dalszych stronach.

Warto dodać, że właśnie w zastosowaniach profesjonalnych wydajność podsystemu pamięci masowej jest najważniejsza. Oczywiście, jej znaczenie jest różne w zależności od konkretnych zastosowań, ale np. w edycji wideo praca na dużych, często kilkudziesięciogigabajtowych plikach nie jest niczym niecodziennym. Dlatego rozglądając się za sprzętem do pracy, należy zwrócić szczególną uwagę na ten aspekt.

Podczas pracy w rozbudowanych narzędziach, takich jak Adobe Photoshop czy Premiere Pro – ba, nawet przy tworzeniu większych tabel w Excelu! – jednym z elementów mających największy wpływ na wygodę pracy będzie rozmiar obszaru roboczego. Dziesiątki okienek z suwakami i parametrami upchnięte na jednym ekranie to prawdziwa zmora każdego, kto używa komputera do zaawansowanych prac, dlatego wybór urządzenia z możliwie dużym wyświetlaczem o jak największej rozdzielczości może znacząco ułatwić życie. Alternatywnym, a niekiedy wręcz jedynym sensowym wyborem będzie skorzystanie z dużego, zewnętrznego monitora.

Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 29
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane