Laptopy
Artykuł
Arkadiusz Piasek i Artur Skałecki, Piątek, 21 lutego 2014, 12:45

Konfiguracja i rozdzielczość a komfort rozgrywki

Na poprzednich stronach pokazaliśmy, na co zwrócić uwagę, wybierając procesor lub kartę graficzną. Istnieje jeszcze jedna zależność, którą musimy wziąć pod uwagę przy wyborze laptopa do gier. Jest nią relacja rozdzielczości ekranu do wydajności karty graficznej.

Za przykład posłużą nam dwie konfiguracje, które wystawiliśmy do bezpośredniego pojedynku. W niebieskim narożniku Core i5-4200M + GeForce GT 750M, w czerwonym zaś Core i7-4700MQ + GeForce GTX 765M, a sędziować im będzie rozdzielczość. Do czego zmierzamy? Otóż chcemy pokazać, że wybór mocniejszej konfiguracji w laptopie przeznaczonym głównie do grania nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Powodem jest właśnie rozdzielczość ekranu. W urządzeniach z wyższego segmentu najczęściej producent umieszcza matrycę Full HD, której wpływ na liczbę klatek na sekundę jest ogromny. W tańszych najczęściej znajdziemy matrycę HD (1366 × 768). Crysis 3, czyli jedna z najładniejszych, a jednocześnie najbardziej wymagających gier, dobrze nam to zobrazuje.

Jak widać na powyższym wykresie, konfiguracja słabsza, wyposażona w panel o niższej rozdzielczości, zapewnia większy komfort rozgrywki, wyświetlając aż 60 kl./s, a mocniejszy i droższy zestaw z matrycą Full HD – zaledwie 48 kl./s. Dlatego wybór klasy cenowej i konfiguracji powinien zależeć w głównej mierze od potrzeb. Jeśli najważniejszym kryterium przy zakupie laptopa do gier jest właśnie płynność animacji, warto się zastanowić, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie matryca o niższej rozdzielczości.

Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 29
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane