Tablety
Artykuł
Mateusz Skrycki, Środa, 22 stycznia 2014, 14:45

Kto zrozumiał tytuł, ręka w górę! Tak mało? Hm, może następnym razem. Spieszymy z wyjaśnieniem: Haier Pad 7.85 D85-W to produkt chińskiego producenta, który parametrami bardzo przypomina Kiano Elegance 8 3G, a wyglądem – iPada mini. Teraz chyba udało nam się trochę jaśniej :) W rezultacie mamy sprzęt wyglądający jak produkt Apple, tyle że działający pod kontrolą Androida. Jak w praktyce sprawdzi się taka mieszanka? Hybrydo, powiedz przecie, cóż z ciebie jest za dziecię?

Déjà vu

Gdy testowaliśmy tego Haiera, wydawało nam się, że już go gdzieś widzieliśmy. Zagadka szybko została rozwiązana. Odpowiedzią jest wspomniany iPad mini. Zadanie nie było trudne, ponieważ urządzenia Apple są dość charakterystyczne. Oczywiście, próby poszukiwania systemu iOS w sprzęcie bez jabłka w logo są z góry skazane na porażkę. W zamian Haier Pad 7.85 D85-W ma zainstalowanego, uwaga… Androida! Ale nawet system przyniósł skojarzenia z innym urządzeniem, a to za sprawą małego dodatku po prawej stronie ekranu, którego kliknięcie wywołuje następujące menu:

Jest to bardzo charakterystyczne (i pomocne) rozwiązanie, ale ostatnimi czasy żaden inny Haier nie gościł w redakcji, więc skąd domniemane podobieństwo? W tym momencie z przeszłości daje o sobie znać Kiano Elegance 8 3G. Pojawił się już na łamach PCLab.pl, a wrażenia z jego użytkowania szczegółowo przedstawiliśmy w artykule. W jego podsumowaniu tablet polskiego producenta oceniliśmy pozytywnie, co przełożyło się na rekomendację.

 

Skoro Haier Pad jest pozornie tak podobny do Elegance 8, czy jest sens się nim zajmować? Owszem, ponieważ Kiano jest specyficzną marką (w pozytywnym sensie): aktywnie bierze udział w procesie projektowania oraz własnoręcznie kontroluje jakość produktów zamawianych na Wschodzie. W rezultacie jej sprzęt to nie są kolejne chińskie klony ze zmienioną naklejką producenta, co najwyżej wykorzystuje on pewne gotowe rozwiązania. Haier – wręcz przeciwnie, jest pierwotny do szpiku kości, a jego braci bliźniaków można znaleźć w chińskich sklepach internetowych. Trudno doszukać się na nich nazwy producenta, a oznaczenie modelu to zwykle 7.85 inch mini pad tablet android :)

Prawda, że podobne? Od lewej: Haier Pad 7.85, iPad mini, Kiano Elegance 8.

Z tego powodu porównanie z Kiano Elegance 8 3G powinno być ciekawe, ponieważ jak na dłoni będzie widać, co zostało zmodyfikowane przez Kiano, a jak wypada protoplasta w postaci chińskiej myśli technicznej, nieskalanej żadnymi poprawkami.

BudowaWyposażenie
Wymiary 200 mm × 134 mm × 8,3 mm Modem 3G Tak
Masa 400 g GPS Tak
Ekran 7,85 cala, 1024 × 768, 163 PPI Bluetooth Tak
SoC
(CPU + GPU)
MediaTek MT8389
  4 × 1,2 GHz
PowerVR SGX 544MP1
HDMI Nie
RAM 1 GB
(972 MB dla aplikacji)
Host USB Tak
Pamięć wbudowana

0,98 GB na aplikacje
5,12 GB na dane
slot na kartę mikro-SD

Aparat tył: 5 MP, autofokus, nagrywanie wideo VGA
przód: 0,3 MP, nagrywanie wideo VGA
Pojemność akumulatora 3200 mAh Dodatki ładowarka, kabel USB

 

Wykonanie i łączność

Haier Pad został wykonany w większości z aluminium. Pokrywa ono tył oraz wyprofilowane krawędzie. Dzięki zaokrąglonemu kształtowi powinny one zapewniać dużą wygodę trzymania i ogólnie tak właśnie jest. Niestety, dostrzegliśmy zaniedbanie w miejscu łączenia metalowego tyłu z plastikową ramką z przodu. Kończące się aluminium ma ścięte brzegi, w czego rezultacie powstały ostre krawędzie. Aby dały się we znaki, wystarczy przesunąć dłonią wzdłuż nich.

Tył wygląda bardzo estetycznie, jednak nie sprzyja pewności chwytu jedną dłonią. Nawet jeśli nie jest ona spocona, trzeba zwracać uwagę, aby tablet przypadkiem się nie wyślizgnął. Jest to jednak mała wada, ponieważ ze względu na wymiary (prawie 8 cali) oraz wagę (400 g) obsługa i trzymanie w jednej ręce nie są najwygodniejsze. Konstrukcja cechuje się dużą sztywnością i absolutnie nie reaguje na jakiekolwiek próby wyginania. Nie ma także mowy o skrzypieniu czy zjawisku „pływania” ekranu.

Tylna ścianka jest zwieńczona szarą plastikową klapką, która na pierwszy rzut oka wygląda na aluminiową, gdyż nie wyróżnia się ani fakturą, ani kolorem, ani spasowaniem. Spasowanie jest wzorowe, a szpary między klapką a pozostałą częścią tyłu są minimalne. Producent był konsekwentny i klapka, ponieważ znajduje się przy krawędzi, została ostro zakończona, aby się nie odróżniać :) Wyszło to bardzo dobrze i trudno stwierdzić podczas przesuwania palcem po górnej części, kiedy źródłem nieprzyjemnego uczucia jest aluminium, a kiedy plastik.

Pod klapką zostały ukryte sloty na karty mikro-SD oraz SIM (pełnowymiarową). Na plus należy zaliczyć poprawną obsługę Aero2.

Jeśli ktoś będzie miał ochotę na pogaduszki, to nie będzie miał z tym najmniejszego problemu (oczywiście – z kartą SIM inną niż Aero2). Tablet ma głośnik i mikrofon, a podczas rozmowy na ulicy dzięki swoim rozmiarom ochroni przed wiatrem, chociaż zimą pozbawiona rękawiczki dłoń może przymarznąć do aluminium. Na górnej krawędzi umieszczono złącze minijack (o średnicy 3,5 mm). Dźwięk po podłączeniu do niego słuchawek jest dobrej jakości, ale maksymalna głośność mogłaby być większa.

Po lewej stronie zaślepki znajduje się oko aparatu o rozdzielczości 5 MP. Zdjęcia są dobrej (jak na tabletowe standardy) jakości. Minusem jest umieszczenie kamery pod warstwą bardzo miękkiego przezroczystego plastiku. Na szczęście została zamontowana w lekkim wgłębieniu, więc zarysowanie jej będzie choć trochę utrudnione. Przednia kamera zapewnia podobną jakość obrazu jak rywale. Do wideokonferencji na Skypie będzie wystarczająca.

Obok głównego aparatu, na bocznej krawędzi, znajdują się przyciski zmiany głośności oraz wyłącznik. Chodzą twardo, z zauważalnym skokiem, i widać, że wewnątrz Haier Pada są ze sobą połączone. Dotknięcie dowolnego z nich sprawia, że pozostałe się przemieszczają; innymi słowy, występują luzy.

Dolna krawędź tabletu zawiera złącze mikro-USB, umieszczone na środku, oraz dwie grupy dziurek po jego bokach. Wbrew pozorom głośnik kryje się tylko pod jedną z nich, tą po lewej stronie, po prawej zaś znalazł się mikrofon. Dźwięk, który wydobywa się z głośnika, jest fatalny: skrzeczy, trudno zrozumieć dialogi, a na dokładkę jest strasznie cichy. Gdy się trzyma tablet w poziomie, łatwo dodatkowo wytłumić dźwięk, zasłaniając przetwornik dłonią.

Ocena artykułu:
Ocen: 4
Zaloguj się, by móc oceniać
Zodiac (2014.01.22, 14:50)
Ocena: -1

0%
Reklamujecie to coś jako bliźniak iPada i DALEJ nie ma żadnego porównania wydajności pomiędzy iPadem.

Ja rozumiem że cena nie ta, że użytkownicy beda płakać jak zobaczą iPada w tabelce, [tu wstaw pozostałe nic nie znaczące powody], ale na boga, jak już powiedzieliście A (w tytule), to powiedzcie B i pokażcie, czy jednak jest to brat iPada z wyglądu czy wydajnością też jest po bratersku obok i nie warto klocka dokładać do jabłuszek.

BARDZO ŁADNIE PROSZĘ, dziękuję za uwage.
focus (2014.01.22, 14:51)
Ocena: 0

0%
Zodiac @ 2014.01.22 14:50  Post: 718038
Reklamujecie to coś jako bliźniak iPada i DALEJ nie ma żadnego porównania wydajności pomiędzy iPadem.

Ja rozumiem że cena nie ta, że użytkownicy beda płakać jak zobaczą iPada w tabelce, [tu wstaw pozostałe nic nie znaczące powody], ale na boga, jak już powiedzieliście A (w tytule), to powiedzcie B i pokażcie, czy jednak jest to brat iPada z wyglądu czy wydajnością też jest po bratersku obok i nie warto klocka dokładać do jabłuszek.

BARDZO ŁADNIE PROSZĘ, dziękuję za uwage.

Spokojnie! :) Wykresy jeszcze się nie 'zcacheowały', za chwilę będą.
Pioy (2014.01.22, 15:07)
Ocena: 0

0%
Gdybym był zainteresowany kupnem tabletu, pewnie szukał bym właśnie czegoś takiego: z GPSem i 3G, podzespołami umożliwiającymi sprawne korzystanie, z rozsądną baterią i w dobrej cenie. Ale najważniejsze - dość solidnie wykonane!

Czy to przypadkiem nie jest najtańszy sensowny tablet właśnie z GPSem i 3G?
Zodiac (2014.01.22, 15:16)
Ocena: -1

0%
Dzięki za dodanie iPada Mini Retina, potwierdza sie moja opinia że to wydajnościowy potwór ze slabym ekranem. Jakby włożyli tam ten sam wyświetlacz co do iPad Air (IGZO) to byłoby urządzenie idealnie.

Szkoda że nie ma zwykłego miniasa, bo pewnie wypadłby wydajnościowo jak ten 2x tańszy tablet :)
Kunnorinno (2014.01.22, 15:19)
Ocena: -1

0%
Chujer hehe
Jenot21 (2014.01.22, 15:49)
Ocena: 11

0%
HΛЯPΛGŌN @ 2014.01.22 15:41  Post: 718064
Prawie jak iPad - prawie robi dużą różnice.

ipad mini z 3g ~ 1600zł vs 549 zł
jackowo (2014.01.22, 16:29)
Ocena: 7

0%
Tablet interesujący, a tekst świetny :)
franczesco (2014.01.22, 17:10)
Ocena: 0

0%
Prawie jak iPad ale też znacznie tańszy. Coraz więcej ciekawych tabletów w niskiej cenie
szefons (2014.01.22, 17:14)
Ocena: 0

0%
Pioy @ 2014.01.22 15:07  Post: 718049
Czy to przypadkiem nie jest najtańszy sensowny tablet właśnie z GPSem i 3G?


Prawdopodobnie jeden z najtańszych, który jako tako się opłaca, wady naprawdę skromne w stosunku do ceny, która jest bardzo dobra.
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane