artykuły

Panele IGZO – ewolucja, rewolucja czy ślepa uliczka?

IGZO idealne do 4K?

35
27 stycznia 2014, 07:20 Marek Kowalski

Zero wątpliwości?

Już w 2011 roku na targach IFA Sharp pokazał ekran oparty właśnie na tranzystorach IGZO, zapewniający rozdzielczość znacznie większą od dopiero wchodzącej na rynek konsumencki 4K (Ultra HD). Prototypowy ekran, który demonstrował możliwości IGZO, miał rozdzielczość 8192 × 4608 pikseli. Szacuje się jednak, że na rynku konsumenckim tak wysoka rozdzielczość pojawi się nie wcześniej niż w 2018 roku. Rodzą się jednak wątpliwości, czy do tego czasu po prostu nie zabraknie surowców. O ile bowiem materiały niezbędne do budowy elementów krzemowych można znaleźć praktycznie na każdej plaży – krzem jest drugim (po tlenie) co do częstości występowania pierwiastkiem na Ziemi – o tyle ind, będący istotnym składnikiem tranzystorów IGZO, to metal dość rzadki. Globalna produkcja indu w 2011 roku wyniosła tylko 1800 ton. Dla porównania: roczna produkcja srebra to ponad 20 tys. ton, a złota – ok. 2,5 tys. ton. Również pozostałe pierwiastki składowe tranzystorów IGZO, z wyjątkiem tlenu, nie są szczególnie powszechne.

Armin Reller, chemik z Uniwersytetu w Augsburgu, ocenia, że znajdujące się w skorupie ziemskiej złoża galu (w ogóle niewystępującego w postaci rodzimej; pierwiastek ten uzyskuje się w reakcjach chemicznych lub przez wytapianie) oraz indu wystarczą nam zaledwie do 2017 roku. Również cynk, którego złoża są znacznie bogatsze od złóż pozostałych składników IGZO, intensywnie wykorzystywany w przemyśle, kiedyś się skończy. Szacuje się, że ostatnie zasoby tego metalu mają się wyczerpać około roku 2037.

Z drugiej strony wielu ekspertów uważa, że prognozy mówiące o wyczerpaniu się złóż już w 2017 roku są mocno naciągane. Interesujący tekst na temat „straszenia” wyczerpaniem się złóż metali (w tym właśnie indu) opublikował w 2012 roku Tom Worstall na łamach magazynu „Forbes”. Zwrócił w nim uwagę na pewne istotne fakty ekonomiczne rządzące gospodarką w skali globalnej. Otóż nie ma czegoś takiego jak całkowite wyczerpywanie się złóż. Po prostu cena danego dobra przy coraz większej różnicy między popytem a podażą zaczyna rosnąć i kwestią czasu pozostaje, kiedy przemysł zaczyna poszukiwać alternatywnych metod, dóbr i środków.

Obecnie nie ma komercyjnej alternatywy dla tranzystorów IGZO. Ale tak jak znamy inne metody wytwarzania energii niż oparte na tradycyjnych surowcach, których zasoby powoli się wyczerpują, na przykład węglu czy ropie naftowej, tak i pomysłów na zastąpienie indu nauka ma w zanadrzu kilka, np. użycie grafenu. Zawsze zresztą pozostaje krzem, którego jeszcze długo nam nie zabraknie, a który w elektronice okazuje się pierwiastkiem wyjątkowo elastycznym.

Co z trwałością? W listopadzie 2013 roku pojawiły się pogłoski o problemach z dostawami wysokorozdzielczych wyświetlaczy do iPadów Mini Retina (których ekrany mają przekątną o długości 7,9 cala i rozdzielczości 2048 × 1536 pikseli), ponoć wynikłych z niepotwierdzonej oficjalnie niewydolności produkcyjnej zakładów Sharpa (warto dodać, że Apple korzysta również z matryc produkowanych przez LG; matryce koreańskiego producenta działają w innej technice niż IGZO, a nabywca iPada mini z ekranem Retina tak naprawdę nie wie, w jaki ekran sprzęt jest wyposażony, bo Apple w żaden sposób nie oznacza dostawcy).

Zdaniem Apple ekrany IGZO nie tylko są mu dostarczane w zbyt małych ilościach, ale też nie spełniają norm jakościowych. Okazało się, że część wyświetlaczy Sharpa miała wadę ujawniającą się w postaci szybkiego wypalania pikseli. Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez serwis Etnews.com wada nie była, co prawda, widoczna dla konsumentów, ale część dostarczonych ekranów nie spełniała wyśrubowanych norm jakościowych narzuconych przez Apple.

Na koniec jeszcze krótkie wideo reklamowe producenta. Wygląda ładnie, ale pamiętajmy: rzeczywistość jest nieco bardziej szara.

Strona:
raf3dZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
raf3d2014.01.27, 08:27
Będzie test Sharpa 4K?
franczescoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
franczesco2014.01.27, 09:00
IGZO to wciąż LCD czy już coś innego?
HashiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Hashi2014.01.27, 09:05
Nie wiem czy referencyjny monitor podgladowy Canona ostatnio pokazany na tym nie lata. 4K, 30cali, cena 40kUSD.
DominiqueLVZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
DominiqueLV2014.01.27, 09:11
franczesco @ 2014.01.27 09:00  Post: 719314
IGZO to wciąż LCD czy już coś innego?

jest to kompletnie nie związane z lcd czy oledem, bo to rodzaj tranzystora wykorzystanego jako element sterujący pracą matrycy.
hideoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
hideo2014.01.27, 09:19
wreszcie ktoś napisał że TFT nie oznacza rodzaju matrycy bo bardzo wielu ludzi tak myśli (szczególnie na bmk hehe) i potem piszą że TFT to najgorsze matryce jakie istnieją, gorsze od IPS itd.
SKEMPZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SKEMP2014.01.27, 09:42
-5#6
a ja czekam na Xperie Z2 z ekranem IGZO.
idesofmayZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
idesofmay2014.01.27, 10:16
Po co w ogóle brać się za technologię opartą na tak rzadkich zasobach? Nawet jeżeli się nie wyczerpią to przecież może to oznaczać iż mimo rozwoju technologicznego ceny wyświetlaczy opartych na technologi igzo nie tylko nie będą spadać, a wręcz z czasem mogłyby zacząć rosnąć, a to przecież nie ma żadnego sensu, przynajmniej jeśli chodzi o urządzenia konsumenckie.
losiuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
losiu2014.01.27, 11:04
Dajcie znać jak ceny spadną do poziomu śmiertelników, bo na dzisiaj mam za mało złotych łańcuchów i sygnetów żeby sobie pozwolić na IGZO :E
DarkenersZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Darkeners2014.01.27, 11:09
idesofmay @ 2014.01.27 10:16  Post: 719323
Po co w ogóle brać się za technologię opartą na tak rzadkich zasobach? Nawet jeżeli się nie wyczerpią to przecież może to oznaczać iż mimo rozwoju technologicznego ceny wyświetlaczy opartych na technologi igzo nie tylko nie będą spadać, a wręcz z czasem mogłyby zacząć rosnąć, a to przecież nie ma żadnego sensu, przynajmniej jeśli chodzi o urządzenia konsumenckie.


Nie każda technologia musi być dostepna dla przecietnego kowalskiego...
VymmiataczZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Vymmiatacz2014.01.27, 12:29
Wszystko pięknie: rozdziałki, kolory, energia... ale jakoś nikt się nie zająknął nt. częstotliwości odświeżania obrazu.
To znaczy, że tu musi być dramat.
Zaloguj się, by móc komentować
5