Karty graficzne
Artykuł
Łukasz Marek i Radosław Stanisławski, Sobota, 1 lutego 2014, 15:08

Mantle a wydajność procesorów i kart graficznych (tryb wieloosobowy)

Z punktu widzenia graczy w Battlefield 4 najważniejszy jest bez wątpienia tryb wieloosobowy. Po kilku miesiącach od wydania gry już mało kto się bawi w misjach dla pojedynczego gracza. Tutaj spodziewamy się największych wzrostów wydajności, gdyż jak obiecuje AMD, to z mniejszego obciążenia procesora wynika największa część przewagi, jaką daje Mantle. Jak jest w rzeczywistości? Testy wykonaliśmy na mapie Oblężenie Szanghaju w trybie gry 64-osobowej. Najpierw test konfiguracji z procesorem AMD A10-7850K (Kaveri):

Choć to dopiero pierwszy uzyskany przez nas rezultat, to wygląda to co najmniej obiecująco… W komentarzach będziemy informowali o postępie prac nad artykułem.

Testy wydajności z użyciem procesora Intel Core i3-4330 potwierdziły wynik osiągnięty przez konfigurację z jednostką A10-7850K. Wyraźnie widać znaczącą poprawę wydajności.

Sami przecieramy oczy, ale nawet Pentium bardzo skorzystał na wykorzystaniu Mantle. Nie umiemy też na razie wyjaśnić, dlaczego styczniowa aktualizacja do gry Battlefield 4 tak dużo zmieniła, jeśli chodzi o wydajność dwurdzeniowych procesorów współpracujących z kartą graficzną Nvidia GeForce. Niestety, w trybie z włączonym Mantle zaobserwowaliśmy silne zacięcia animacji. Powinno to zostać wyeliminowane w następnym wydaniu sterowników AMD Catalyst.

Wzrost wydajności zestawu z Core i7-4770K zdecydowanie nie jest tak imponujący. Wynika to głównie z tego, że dotarliśmy już do granic możliwości Radeona R9 290X.

Osiągi podkręconego procesora Core i7-4770K @ 4,5 GHz potwierdzają nasze przypuszczenia: dotarliśmy do kresu możliwości Radeona R9 290X.

Wyniki osiągnięte z użyciem procesora Intel Core i5-4670K potwierdzają nasze obserwacje po przetestowaniu Core i7-4770K.

Również układu AMD FX-8350 nie ominęły korzyści z użycia Mantle.

Prosiliście w komentarzach, aby sprawdzić wydajność choćby jednego APU. Oto osiągi najmocniejszej takiej jednostki: AMD A10-7850K z układem graficznym Radeon R7:

Jak widać, w najniższych ustawieniach graficznych gra z użyciem Mantle jest możliwa nawet w trybie wieloosobowym.

Ocena artykułu:
Ocen: 48
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Aktualności spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane