artykuły

Radeon R9 290 – karty niereferencyjne

Nie takie Radeony głośne... a do tego tanie

82
8 stycznia 2014, 08:33 Łukasz Marek

Głośność (ciśnienie akustyczne)

Test głośności wykonujemy w wygłuszonym pomieszczeniu pod poziomem gruntu. W takich warunkach w środku nocy mierzyliśmy ok. 18,7 dBa. Ostrożny oddech testującego zwiększa głośność tła do niespełna 20,0 dBa. Identyczny poziom osiąga ona w dzień, gdyż mimo usytuowania pomieszczenia i wygłuszenia go część miejskiego gwaru dociera do sprzętu pomiarowego. My testujemy w środku nocy, co zapewnia najmniejszy możliwy wpływ zewnętrznych czynników.

Głośność bezpośrednio
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie
 

Dodatkowo przeprowadziliśmy test głośności na poziomie uszu testującego, podczas gdy zamknięta obudowa komputera znajdowała się pod biurkiem. Oto rezultaty:

Głośność typowo umieszczonego komputera
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie
 

Ciśnienie akustyczne, jakie generuje karta Sapphire Radeon R9 290 Tri-X, to około 42 dB. Przy tym poziomie głośności nie ogłuchniemy tak jak przy referencyjnym modelu. Karta firmy Sapphire ma przewagę także w dziedzinie temperatury działania układu, której pomiary przedstawiamy na następnej stronie. Test pierwszego niereferencyjnego Radeona R9 290 potwierdza, że turbina w wykonaniu AMD była kompletną pomyłką, której poszczególnym producentom prawdopodobnie uda się uniknąć.

Asus Radeon R9 290 DirectCU II OC podnosi poprzeczkę jeszcze wyżej: generuje dźwięk o nieco mniejszym natężeniu od wcześniej testowanego modelu Sapphire R9 290 Tri-X. Ale nie ma nic za darmo: temperatura układu graficznego pod obciążeniem jest o kilka stopni wyższa.

Sapphire Radeon R9 290 Vapor-X ma system chłodzenia praktycznie identyczny z użytym w wersji Tri-X, a więc i głośność nie mogła mocno się różnić. Nowa wersja jest minimalnie cichsza pod obciążeniem, natomiast w spoczynku różnic nie zaobserwowaliśmy.

13