artykuły

Kiano Elegance 8 3G – test zgrabnego 8-calowca z modemem

Uniwersalna ósemka o idealnych proporcjach ekranu?

39 18 grudnia 2013, 07:10 Mieszko Krzykowski

Przyzwoita płynność działania dzięki czterem rdzeniom i sensownej pamięci flash

Obecnie w segmencie tabletów kosztujących mniej niż 1000 zł dominują układy Rockchipa i MediaTeka (są jeszcze Allwinnery, ale ostatnio cieszą się znacznie mniejszą popularnością). Te pierwsze trafiają głównie do urządzeń bez GPS i 3G, a te drugie przeważają w gadżetach, w których liczy się komunikacja ze światem, takich jak przedstawiony dziś przez nas 8-calowiec. Sercem i mózgiem Kiano Elegance 8 3G jest czterordzeniowy procesor MediaTek MT8389. Szybko się zauważa, że celem jego twórców było nie „żyłowanie” wydajności, a funkcjonalność, energooszczędność i cena. Dlatego nie jest on demonem wydajności i 8-calowy „elegancik” nie bryluje w testach syntetycznych, szczególnie tych graficznych.

Aby krótko podsumować wyniki: należy się spodziewać wydajności trochę gorszej od osiągów pierwszej generacji Nexusa 7, ale ponieważ ekran Kiano ma mniej pikseli, to w praktyce oba urządzenia powinny zapewniać zbliżoną płynność animacji w grach.

Jednak moc obliczeniowa to dopiero początek, bo tablet ten bardzo miło nas zaskoczył tym, jak szybko i sprawnie reaguje na polecenia użytkownika, nawet gdy ten próbuje robić kilka rzeczy naraz. Tańsze tablety nauczyły nas, żeby nie oczekiwać od nich zbyt dobrych wbudowanych nośników danych, więc aktualizując kilka programów... lepiej odłożyć urządzenie na kilka minut i się nie denerwować tym, jak „mułowate” się wtedy robi. Natomiast Kiano Elegance 8 3G okazał się pierwszym „niemarkowym” tabletem za rozsądne pieniądze, do którego szybkości działania w najróżniejszych sytuacjach nie mogliśmy się przyczepić, i zaryzykujemy stwierdzenie, że niemal nie ustępuje pod tym względem dużo droższym i mocniejszym urządzeniom. Oczywiście, nie ma co żyć marzeniami i trzeba powiedzieć, że najbardziej zaawansowane i dużo droższe tablety będą szybciej uruchamiały programy i przełączały się między tymi już działającymi, ale z punktu widzenia ogólnie pojętej wygody użytkowania nie mamy nic do zarzucenia i ani razu nie pojawiła się myśl w rodzaju: „No tak, w końcu to taniocha i nie można od niej za wiele oczekiwać”. Brawo!

 

Testy procesora
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Sunspider Peacekeeper Mozilla Kraken Google V8 Bench
3DMark Ice Storm – test fizyki

3