artykuły

Kiano Elegance 8 3G – test zgrabnego 8-calowca z modemem

Uniwersalna ósemka o idealnych proporcjach ekranu?

39 18 grudnia 2013, 07:10 Mieszko Krzykowski

Ekran prawie jak z iPada mini

Nie jest tajemnicą, że niemal wszystkie 8-calowe tablety z ekranem o proporcjach 4 : 3 korzystają z tej samej matrycy, która początkowo była wykorzystywana w pierwszych iPadach mini. Czy to znaczy, że zapewniają one taką samą jakość obrazu, ale za mniejsze pieniądze? Bardzo by tego chcieli sprzedawcy i wrogowie marki z owocem w logo, ale matryca to dopiero połowa sukcesu i trzeba umieć odpowiednio ją wykorzystać. No i wygląda na to, że projektanci Kiano zdają sobie z tego sprawę, bo wyświetlacz w Elegance 8 radzi sobie w swojej roli tak, jak powinien. Biel ma tu właściwą barwę (czyli nie jest przesunięta w stronę niebieskiego ani zieleni), maksymalna jasność podświetlenia jest na tyle duża, że nie trzeba ciągle szukać cienia, aby czytelność obrazu była w miarę komfortowa, kontrast jest przyzwoity, a odwzorowanie barw – takie jak u rywali w zbliżonej cenie. Co prawda pod niemal każdym z tych względów wypada on trochę gorzej od swojego kuzyna z iPada mini, ale serio: jeśli ktoś jeszcze oczekuje, że da się kupić iPada za połowę ceny, to niech przestanie ;) Jakość tego ekranu nie przyprawia o zawrót głowy, ale w tej klasie sprzętu... po prostu nie musi. Ma on działać (i to robi, bo digitizer jest tu właściwie bezbłędny) i osiągać choćby przyzwoite rezultaty w różnych testach praktycznych – to wszystko.

Mamy tylko jedną uwagę, będącą po części życzeniem. Czas płynie, a ekrany „niemarkowych” tabletów nadal są pozbawione wszelkich warstw ochronnych i polaryzacyjnych. Wystarczy poużywać tego sprzętu przez kilkadziesiąt minut i porównać go z używanym przez dłuższy czas gadżetem jakiejś bardziej uznanej firmy. Różnicę w ilości, widoczności i łatwości usuwania odcisków palców łatwo zauważy nawet laik. Nie jest to duży problem, ale może warto by się tym w końcu zainteresować.

 

 

Parametry ekranu mierzyliśmy kolorymetrem X-Rite i1Display Pro dostarczonym przez:

 

Do 9 godzin działania

Jedno ładowanie Kiano Elegance 8 zapewnia do 9 godzin oglądania filmów albo surfowania po internecie w zaciszu domu czy biura. Energii na przeczesywanie zasobów globalnej sieci z wykorzystaniem wbudowanego modemu i pod gołym niebem, kiedy to trzeba trochę zwiększyć jasność ekranu, wystarczy na mniej więcej 7 godzin. Są to dobre wyniki, porównywalne z tym, co zapewnia poprzedni Nexus 7 3G, i sporo lepsze od osiągów tanich 8-calowców poprzedniej generacji, co można uznać za mały krok we właściwym kierunku. Parafrazując pewne znane słowa: mały dla ogółu tabletów, ale wielki dla tych trochę tańszych ;)

Testy akumulatora
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Czas surfowania przez Wi-Fi Czas oglądania filmu

2