Gry i konsole
Artykuł
M. Brzostek, R. Stanisławski, Ł. Marek, Środa, 24 grudnia 2014, 23:44

Platforma do przechwytywania obrazu 4K

Do analizy obrazu w rozdzielczości 4K (Ultra HD) wykorzystujemy nową platformę do przechwytywania obrazu. Więcej dowiecie się z artykułu „Platforma do przechwytywania obrazu 4K w PCLab.pl”. 

AverMedia CE511-HN

Sercem naszej nowej platformy jest karta AverMedia CE511-HN, wyposażona w wejście HDMI 2.0 i przystosowana do przechwytywania obrazu 4K z prędkością 60 kl./sek.:

AverMedia CE511-HN

To sprzęt zaprojektowany i wykonany przez część firmy AverMedia zajmującą się urządzeniami profesjonalnymi, głównie dla medycyny i branży telewizyjnej. Skojarzenia z produktami marki Aver dla graczy będą zupełnie nietrafione: karta CE511-HN to konstrukcja zupełnie innej klasy (i w zupełnie innej cenie). Jest dostarczana w zwykłym szarym pudełku, bez żadnych akcesoriów, jedynie z cienką książeczką – instrukcją montażu. Karta wymaga dodatkowego zasilania (niestety – z przestarzałego czteropinowego złącza molex) i komunikuje się z procesorem i podsystemem dyskowym przez złącze PCI Express 2.0 ×4. Do nagrywania obrazu można wykorzystać własne oprogramowanie firmy Aver (o niebo lepsze od tego, które tworzy do swoich urządzeń przeznaczonych dla graczy) albo dowolny program zgodny z DirectShow – na przykład VirtualDub, OBS lub XSplit. CE511-HN jest też wygodniejsza w użyciu od VisionDVI-DL. Nasza poprzednia karta do przechwytywania obrazu wymagała ręcznego ustawienia parametrów wyświetlania: rozdzielczości, odświeżania, interwałów między kolejnymi klatkami. Karta Aver sama się przestawia w tryb dopasowany do sygnału, który otrzymuje.

AverMedia CE511-HN nie przechwytuje obrazu zabezpieczonego w technice HDCP. Nie przyjmuje również metadanych HDR, co oznacza, że nie można przechwytywać obrazu w standardzie HDR10 ani Dolby Vision.

Plextor M8Pe

Żeby móc analizować obraz z najwyższą precyzją, musimy zapisywać dokładnie to samo, co wyświetla ekran, z dokładnością do każdego piksela – nie ma mowy o stratnej kompresji czy kodowaniu wideo. Sekunda nieskompresowanego wideo 4K w 60 kl./sek. ma objętość prawie 1 GB. Maszyna do przechwytywania obrazu zapisuje gigabajt danych na sekundę, a to już przerasta możliwości przeciętnego podsystemu dyskowego, a nawet macierzy RAID0 z dwóch typowych nośników SSD. Użyliśmy zatem nośnika Plextor M8Pe – szybkiego SSD korzystającego ze złącza PCI Express i protokołu NVMe.

Wersja o pojemności 512 GB umie zapisywać w optymalnych warunkach około 1300 MB/sek., co jest wystarczającą wartością. Trochę szkoda, że mieści tylko 8,5 minuty nieskompresowanego wideo, ale cóż, nie można mieć wszystkiego...

Ostatnim elementem systemu są kable HDMI 2.0 i rozdzielacz (splitter) kompatybilny z sygnałem 4K. Jedne i drugie łatwo znaleźć w sklepach internetowych, ale nie wszystkie z nich są odpowiednio dobrej jakości. Teoretycznie do przesyłania sygnału 4K w 60 Hz wystarczą kable oznaczone napisem „High Speed HDMI with Ethernet”, ale spośród znalezionych w redakcji prawie jedna trzecia sprawiała mniejsze lub większe kłopoty. Cienkie i długie kable lepiej podłączać za rozdzielaczem, który wzmacnia sygnałowanie. Ostatecznie użyliśmy kabli i rozdzielacza marki Delock.

 

Co zrobić z wideo 4K?

Strumieniowanie wideo przez internet, na przykład w serwisach YouTube, Vimeo i podobnych, wymaga stratnej kompresji filmu. Tak przerobiony obraz nie nadaje się do analizy – grafika trójwymiarowa generowana przez komputer lub konsolę może zawierać artefakty, które łatwo zauważymy na żywo, ale które zginą wśród artefaktów kompresji w strumieniowanym wideo. Poza tym wielu z Was jeszcze nie ma możliwości obejrzenia materiału 4K o bardzo wysokiej przepływności, zwykle przez brak wyświetlacza 4K. Będziemy zatem prezentować głównie nieruchome zrzuty ekranu, ale opiszemy też każdy przypadek łatwo zauważalnych artefaktów w wyświetlanym obrazie.

Zachęcamy do obejrzenia próbek przechwyconego wideo, zakodowanych przy wysokiej przepływności. Oto pliki do pobrania:

Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 97
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane