Gry i konsole
Artykuł
M. Brzostek, R. Stanisławski, Ł. Marek, Środa, 24 grudnia 2014, 23:44

Odcinek 3. Darmowe gry w lutym i marcu oraz wydatki

Porównując jakość gry na komputerze osobistym i konsolach, symulujemy trzech graczy. Każdy z nich kupił inną platformę, a co mniej więcej dwa miesiące pozwala sobie na zakup nowej gry. Zobaczmy, co mieli do dyspozycji i ile pieniędzy wydali: pecetowiec, posiadacz Xboksa i posiadacz PlayStation 4.

W styczniu i lutym nasi hipotetyczni gracze pozwolili sobie na zakup jednej gry: Dying Light. Zapewniający dziesiątki godzin zabawy sandbox Techlandu pobił rekordy popularności i przypadł do gustu między innymi tym, którzy oczekiwali czegoś lepszego od serii Dead Island. Recenzję tej gry i przeprowadzony w niej test wydajności trzech platform znajdziecie w artykule „Obok trupów do celu” oraz w tym, na stronie „Dying Light na trzech platformach”.

Data wydatkuPCPlayStation 4Xbox One
Grudzień 2014 r. PC
komputer - 2127 zł

konsola - 1550 zł

GTA V - 230 zł
PlayStation Plus - 195 zł

konsola - 1500 zł

GTA V - 230 zł
Xbox Live Gold - 230 zł
Styczeń — luty 2015 r. PC
Dying Light - 110 zł

Dying Light - 195 zł

Dying Light - 195 zł

Suma

2237 zł

2170 zł

2155 zł

Oprócz tego gracze konsolowi mieli do dyspozycji darmowe gry dostępne dla abonentów usług PlayStation Plus i Xbox Live Gold:

PlayStation Plus

W dwóch minionych miesiącach z nowości dostępne były prawie wyłącznie gry z dwuwymiarową grafiką, platformowe lub przygodowe, za to większość zebrała doskonałe opinie graczy i dziennikarzy. Sporo z tych tytułów udostępnia opcje crossbuy i/lub crossplay, czyli możliwość grania na konsoli stacjonarnej i przenośnej na jednym koncie PSN.

Oddworld: New 'n' Tasty!

Remake chwalonej Oddworld: Abe's Oddysee, wydanej oryginalnie na PlayStation w 1997 roku. Dwuwymiarowa platformówka została odświeżona technicznie: choć zabawa dalej toczy się na płaszczyźnie, świat jest trójwymiarowy, co nieco zmienia rozgrywkę. Nowa wersja pozwala porównać stopień i czas ukończenia gry z osiągami graczy z całego świata.

Apotheon

Platformówka stylizowana na czarnofigurowe malowidła z antycznych waz. Wcielamy się w herosa, który musi strącić bogów z Olimpu, aby uratować ludzkość. Dostępny jest również tryb wieloosobowy, w którym walczymy z innymi graczami.

Rogue Legacy

Platformówka z elementami zapożyczonymi z Rogue i innych gier złożonych z losowo generowanych lochów. Opisywana jako frustrująco trudna, pozwala po nieuchronnej śmierci kontynuować grę losowo wygenerowanym potomkiem poprzedniego bohatera. Jeden użytkownik PSPlus może grać na PS4, PS3 lub PS Vita. Dostępna również na PC.

Transistor

Dwuwymiarowa RPG akcji osadzona w świecie science fiction. Zebrała doskonałe oceny za styl artystyczny oraz ścieżkę dźwiękową. Jako słynna śpiewaczka walczymy o odzyskanie głosu i rozwiązanie tajemnicy tytułowego Transistora, miecza więżącego świadomość nieznanej osoby.

CounterSpy

Dwuwymiarowa skradanka, w której wcielamy się w szpiega niweczącego wojenne plany mocarstw uwikłanych w zimną wojnę. Mimo prostej grafiki wciąga nowatorskim podejściem do skradania. Przerwaną grę można wznowić na PS3 lub PS Vita. Dostępna również na Androida oraz iOS.

OlliOlli2: Welcome to Olliwood

Symulator jazdy na deskorolce twórców Tony Hawk's Pro Skater II. W niedalekiej przyszłości ma zostać wydana aktualizacja z lokalnym trybem wieloosobowym (do czterech graczy na jednym ekranie). Postęp w grze można synchronizować pomiędzy konsolami PS4 i PS Vita.

Valiant Hearts: The Great War

Gra przygodowa śledząca losy czwórki bohaterów z różnych powodów uwikłanych w rozpoczynającą się I wojnę światową. Każdy bohater ma unikatowe zdolności. Świat gry jest animowany z dwuwymiarowych, ręcznie rysowanych plansz. Gra nie stroni od przerysowań i stereotypów, chociaż stara się między wierszami (i w ciekawostkach, które należy odnaleźć) pokazać prawdziwy obraz wojny. Dostępna na konsole nowej i poprzedniej generacji, pecety, Androida oraz iOS.

Xbox Live Gold

Również w Xbox Live Gold znalazły się głównie tytuły indie.

#IDARB

Dwuwymiarowa gra w piłkę, w której maksymalnie ośmiu graczy stara się trafić do bramki przeciwników, korzystając z podań, skoków i odrzutowych plecaków. Na rozgrywkę mogą w każdej chwili wpłynąć przypadkowi internauci, którzy w odpowiedniej chwili wpiszą polecenia na powiązanym z grą kanale Twitch.tv albo Twitterze. Jest też tryb dla pojedynczego gracza, który wprowadza w mechanizmy rozgrywki, ale nie jest tak emocjonujący jak wieloosobowy.

Child of Light

Platformówka/RPG fantasy, chwalona za prosty, ale wciągający system walki i wyjątkowo wciągającą fabułę. Można grać samemu lub z drugim graczem na jednej konsoli. Świat gry namalowano akwarelami w charakterystycznym stylu. Jest dostępna na PC oraz konsole obecnej i poprzedniej generacji.

Rayman Legends

Piąta część słynnej serii platformówek, uprzednio wydana na WiiU oraz PlayStation i Xboxa poprzedniej generacji. W wersji xboksowej brakuje możliwości sterowania dodatkowymi postaciami (Kinect nie został wykorzystany, a pad od Xboxa nie ma panelu dotykowego). Podobno rozgrywka na tym nie traci, ale oczywiście nie da się grać w dwie osoby.

Pool Nation: FX

Odświeżona w wysokiej rozdzielczości wersja symulatora bilarda wydanego pierwotnie w 2012 roku. Pozwala na rozgrywkę w trybie wieloosobowym (do ośmiu graczy) przez internet lub na jednej konsoli. Chwalona za doskonałą symulację fizyczną.

Darmowe gry na PC

Gracze pecetowi mają do wyboru setki darmowych, łatwo dostępnych gier. Nie sposób podać wyczerpującej listy, dlatego zaproponujemy trzy, które wzbudziły nasze zainteresowanie w minionych miesiącach.

Unreal Tournament

Dynamiczna strzelanka w najnowszej, najlepszej odsłonie. Obecnie w fazie alpha, jest regularnie rozbudowywana przez społeczność graczy pod kierunkiem Epic Games. Gotowy jest już trzon rozgrywki – cała gama broni oraz „znajdziek” i podstawowe tryby gry: Deathmatch, Team Deathmatch i Capture the Flag. Weterani UT99, UT2004 i UT3 powinni szybko się w niej odnaleźć. Większość map jest jeszcze w budowie i wygląda dość prosto, co jednak nie przeszkadza w rozgrywce. Dostępna za darmo po zarejestrowaniu się na stronie www.unrealtournament.com. Pod koniec roku twórcy planują pierwsze profesjonalne zawody.

Syndicate

„Specjalny prezent” za darmo dla wszystkich posiadaczy konta Origin. Gra taktyczna z 1993 roku w rzucie izometrycznym. Kierujemy drużyną czterech cyborgów najemników walczących dla potężnych korporacji w cyberpunkowej przyszłości. Uważana za jedną z najlepszych gier epoki, wyróżnia się nieliniową rozgrywką i głębią strategiczną.

Path of Exile

Action RPG ufundowana społecznościowo, zarabiająca na kosmetycznych mikrotransakcjach. Jeśli brakowało Ci czegoś w Diablo III, zapewne znajdziesz to w Path of Exile. Niesłychanie rozbudowane drzewko umiejętności i system przedmiotów spokojnie wystarczyłyby do obdzielenia 10 takich gier. Path of Exile podtrzymuje zainteresowanie weteranów dzięki systemowi lig, w których można rywalizować w wypełnianiu nowych zadań.

Komentarze dotyczące tego odcinka (od #1276)

Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 97
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Forum
Facebook
Ostatnio komentowane