artykuły

Konsole (PlayStation 4 i Xbox One) kontra PC. Czy komputer może być konsolą do gier?

24 grudnia 2014, 23:44 M. Brzostek, R. Stanisławski, Ł. Marek

Zmiany w proponowanych pecetach

Po licznych wypowiedziach Czytelników postanowiliśmy nieco zmienić konfigurację najtańszego i najdroższego zestawu PC. W komputerze wielkości konsoli za mniej więcej 2000 zł zmieniamy obudowę, rezygnujemy z napędu optycznego, a zaoszczędzone pieniądze dokładamy do wydajniejszej karty graficznej. W zestawie kosztującym około 3800 zł zmieniamy kartę graficzną na znacznie szybszą: Asus GeForce GTX 970 Strix. Dokładną listę wymienionych części przedstawimy już niebawem.

W co gramy w styczniu?

Na początku przedsięwzięcia przyjęliśmy założenia dotyczące wydatków na granie i na modernizację sprzętu. Nasz hipotetyczny gracz kupił konsolę lub peceta miesiąc temu. Oprócz konsoli kupił jedną grę oraz roczną subskrypcję na usługi sieciowe, na co wydał w sumie blisko 2000 zł. Co dwa miesiące może sobie pozwolić na kolejną grę. Gracz pecetowy kupił za tę samą kwotę tylko komputer z systemem operacyjnym i akcesoriami, ale co miesiąc może mieć nowe pecetowe gry (są tańsze od konsolowych) lub odłożyć pieniądze na modernizację sprzętu.

Ponieważ chcemy przestrzegać założonego budżetu, będziemy zapisywać wszystkie wydatki. Symulowani przez nas gracze konsolowi na startową grę wybrali Grand Theft Auto V. Wydali do tej pory niemal 2000 zł. Gracz pecetowy wydał 2100 zł i przez miesiąc musi się zadowolić darmowymi pozycjami.

Data wydatkuPCPlayStation 4Xbox One

Grudzień 2014 r.

PC
komputer - 2127 zł

konsola - 1550 zł

GTA V - 230 zł
PlayStation Plus - 195 zł

konsola - 1500 zł

GTA V - 230 zł
Xbox Live Gold - 230 zł

Suma

2127 zł

1975 zł

1960 zł

Zobaczmy, co mamy do dyspozycji.

PlayStation 4 – PlayStation Plus

Cena subskrypcji: 195 zł za rok

Abonamentowa usługa PlayStation Plus zawiera sporą część funkcjonalności PS4. Przede wszystkim umożliwia grę w trybach wieloosobowych (w tytułach, które na to pozwalają). Subskrybenci dostają też możliwość przechowywania zapisanych stanów gry na serwerach Sony (do 3 GB), rabaty na gry w sklepie internetowym PlayStation oraz darmowe tytuły, które zmieniają się co miesiąc. Abonament PlayStation Plus jest też niezbędny do tego, aby można było korzystać z funkcji Share Play (zdalna pomoc znajomego).

Subskrypcja PlayStation Plus jest przypisana do konta, nie do konsoli, i obejmuje również konsole PlayStation 3 i PlayStation Vita należące do tego samego gracza. Można ją wykupić na 1, 3 lub 12 miesięcy. Jest ona odnawiana automatycznie: dopóki użytkownik nie zrezygnuje, opłaty będą regularnie pobierane z jego konta bankowego. Można też wykupić przedpłaconą subskrypcję w postaci kart z kodem, zapewniającym 90 lub 365 dni świadczenia usługi. My zdecydowaliśmy się na roczny okres opłacony z góry (195 zł).

W ramach PlayStation Plus można grać w wybrane pozycje bez dodatkowych wydatków. Gry są dostępne dopóty, dopóki opłacamy subskrypcję. W styczniu PlayStation Plus oferuje kilka tytułów, ale bliższe spojrzenie na listę ujawnia, że tylko dwa z nich są dostępne w wersji na PlayStation 4 (pozostałe – na PS3 i PS Vita).

Infamous First Light

First Light to dodatek do Infamous Second Son, rozbudowany do postaci samodzielnej gry. Jak cała seria Infamous jest dostępny tylko na PlayStation 4. W First Light wcielamy się w jedną z pobocznych postaci spotkanych w Second Son. Rozgrywka jest taka sama, otoczenie też pozostało niezmienione, ale dostajemy nową historię, pokazującą wydarzenie sprzed początku fabuły głównej gry. Jak twierdzą gracze i recenzenci, Infamous First Light nie ustępuje jakością Second Son i spodoba się tym, którym spodobała się tamta,ale jest dość krótka (czego można było się spodziewać po rozbudowanym dodatku).

 

The Swapper

To produkcja indie dostępna w wersjach na różne konsole PlayStation, pecety (Windows, Linux i Mac OS) oraz Wii U. Stworzona przez dwóch studentów platformówka przyciągnęła fundusz Indie Fund. The Swapper jest grą science fiction o niespotykanie poważnej fabule. To gra logiczna o unikatowym stylu wizualnym: otoczenie w grze zostało wymodelowane z gliny i zeskanowane cyfrowo. Wpływ oryginalnego medium jest w niej łatwo zauważalny. Zebrała bardzo dobre opinie i doczekała się nagród na festiwalach niezależnych gier.

 

Xbox One – Live Gold

Cena subskrypcji: 229 zł za rok

Dla posiadaczy Xboxa subskrypcja Live Gold też istotnie składa się na funkcjonalność konsoli: jest wymagana do rozgrywki sieciowej (również w grach free-to-play). Dla subskrybentów jest zarezerwowana także możliwość nagrywania rozgrywki, udostępniania nagrań i zrzutów ekranu na OneDrive albo YouTube oraz strumieniowania rozgrywki na Twitch.tv. Podobnie jak w PlayStation Plus użytkownicy mogą zagrać w darmowe produkcje: jednocześnie są dostępne dwie, a co miesiąc jedną z nich zastępuje kolejna. Dodane do biblioteki tytuły z Live Gold pozostają dostępne dopóty, dopóki usługa jest opłacana.

Subskrypcję można opłacać kartą kredytową albo za pomocą kart z kodami na 1, 2 lub 12 miesięcy. Z tego samego konta można korzystać za pośrednictwem zarówno Xboxa 360, jak też Xboxa One.

W styczniu można pobrać dwie gry: Worms Battlegrounds (dostępna od 1 grudnia – już drugi miesiąc) oraz D4: Dark Dreams Don't Die.

Worms Battlegrounds

Najnowsza gra z serii Worms jest podobno największą i najlepszą częścią serii. Jest dostępna również na PS4 oraz PC (pod tytułem Worms: Clan Wars) Rozgrywka opiera się na sprawdzonym, turowym, artyleryjskim schemacie. Na mapach umieszczono symulowane w modelu fizycznym maszyny, zmienia się też pora dnia. Grafika jest trójwymiarowa, ale rozgrywka toczy się na płaszczyźnie. W najnowsze „Robale” może grać kilku graczy na jednej konsoli, można też się bawić przez internet. Battlegrounds wykorzystuje funkcję Xbox SmartGlass, która pozwala wyświetlać niedostępne w grze statystyki na urządzeniu przenośnym połączonym z konsolą (wyposażonym w iOS, Androida, Windows 8 lub Windows RT).

D4: Dark Dreams Don't Die

To japońska przygodówka, wydawana w postaci krótkich epizodów. To jedna z pierwszych gier wykorzystujących Unreal Engine 4 (choć nie zachwyca techniczną stroną grafiki) i jedna z niewielu, w które da się grać na padzie, choć lepiej użyć Kinecta. Gracze i recenzenci chwalą fabułę i styl wizualny, ale narzekają na długość rozgrywki: do dziś wydano tylko prolog i dwa epizody, łącznie zapewniające poniżej 5 godzin zabawy. Nie wiadomo też, czy fabuła będzie miała dalszy ciąg, a tym bardziej kiedy to się stanie.

 

PC

Wymienianie wszystkich gier, które gracz pecetowy może uruchomić bez ponoszenia jakichkolwiek wydatków, byłoby jednym z najgorszych sposobów na spędzenie najbliższych tygodni. Większość popularnych darmowych tytułów to MMO albo MOBA, w których bawią się miliony, ale znajdą się też darmowe pozycje dla pojedynczego gracza. Dlatego ograniczyliśmy się do zapytania członków redakcji, w co by zagrali w tym miesiącu, gdyby nie mogli wydać ani złotówki.

Star Wars: The Old Republic

To jedna z najdroższych w produkcji gier – MMO rozgrywająca się po wydarzeniach z kultowych Knights of The Old Republic. Dziś jest dostępna za darmo; bez abonamentu można ukończyć bez większych ograniczeń całą podstawową linię fabularną. Jednym z głównych atutów SWTOR jest fabuła, która pozwala zignorować społecznościową stronę gry i potraktować ją jako sequel KoTOR-a. Ci, którzy chcieliby poznać dwa fabularne dodatki i zaangażować się w najtrudniejsze „rajdy” na najwyższym poziomie rozwoju bohatera, muszą co najmniej raz wydać 20 dol., ale i bez tego The Old Republic zapewnia kilkadziesiąt godzin zabawy.

 

Black Mesa Source

Remake Half-Life'a, przez wielu uznawanego za najlepszą grę w historii. Wymaga instalacji oprogramowania Steam i darmowego pakietu Source SDK. Black Mesa wiernie odtwarza fabułę i model rozgrywki poprzednika, ale w oprawie wizualnej wysokiej jakości. Obecnie dostępna jest większa część gry, zapewniająca kilkanaście godzin rozgrywki – brakuje tylko ostatnich rozdziałów, które zostaną wydane niebawem. W przyszłości Black Mesa Source ma być dystrybuowana na Steamie w ramach programu Greenlight.

 

Hearthstone: Heroes of Warcraft

Karcianka kolekcjonerska, której nie trzeba kolekcjonować: do zadowalającej rozgrywki wystarczą zdobywane w grze zasoby. Produkowana przez Blizzard i osadzona w świecie Warcrafta, jest chwalona za prostą, ale wciągającą rozgrywkę. Mikrotransakcje pozwalają przyspieszyć zdobywanie nowych kart i mogą szybko zmienić się w makrotransakcje, bo podobno Hearthstone wciąga bardziej, niż można by się spodziewać po karciance.

 

 

Tylko dwie z zaproponowanych gier wielu starczą na więcej niż miesiąc, a wymieniliśmy może dziesiątą część z tych, które przyszły nam do głowy w ciągu godziny. 

W następnym miesiącu

Gracze konsolowi będą mogli pozwolić sobie na jeden tytuł AAA, a gracz pecetowy może rozbudować swoją maszynę o coś niedrogiego (np. napęd optyczny). W międzyczasie zajmiemy się cechami użytkowymi wszystkich platform oraz nowo wydanymi grami.

Komentarze dotyczące tego odcinka (od #929)

Strona:
 1. PlayStation 4 kontra Xbox One kontra PC
 2. Jak mierzymy wydajność?
 3.     Platforma do przechwytywania obrazu 4K
 4.     PlayStation 4 – cechy
 5.     Xbox One – cechy
 6.     PC wielkości konsoli za mniej więcej 2000 zł
 7.     PC wielkości konsoli za mniej więcej 4000 zł
 8.     PC (tradycyjny) za mniej więcej 2600 zł
 9. Obudowa do salonu – dylemat pecetowca
 10. Odcinek 1. Zmiany w pecetach. Wydatki w styczniu. W co gramy w tym miesiącu?
 11.     Graliśmy w: Infamous First Light (PS4), Black Mesa (PC) oraz D4: Dark Dreams Don't Die (XO)
 12. Odcinek 2. Zapotrzebowanie konsol (PlayStation 4 i Xbox One) na energię w porównaniu z PC
 13. Odcinek 3. Darmowe gry w lutym i marcu oraz wydatki
 14. Odcinek 4. Wydatki i zmiany w proponowanych pecetach - kwiecień
 15. Odcinek 5. Nagrywanie obrazu z gier
 16. Odcinek 6. Pomiar głośności - konsole i PC
 17.     Test wydajności w GTA V
 18.     Test wydajności w Lords of the Fallen
 19.     Test wydajności w Forza Motorsport 5 oraz Forza Horizon 2
 20.     Test wydajności w Halo 5: Guardians (wersja beta dla wielu graczy)
 21.     Test wydajności w Dying Light
 22.     Test wydajności w Battlefield Hardline (beta)
 23.     Test wydajności w DmC: Devil May Cry Definitive Edition
 24.     Test wydajności w Battlefield Hardline
 25.     GTA V na PC - pierwsze wrażenia i szybkość działania
 26.     GTA V na PC - porównanie jakości obrazu i test wydajności
 27.     Test wydajności w Project CARS
 28.     Wiedźmin 3: Dziki Gon - małe porównanie wersji konsolowych
 29.     Test wydajności w Wiedźminie 3: Dziki Gon
 30.     Test wydajności w Batman: Arkham Knight (konsole)
 31.     FIFA 16 – krótki test wydajności
 32.     Might & Magic: Heroes VII - test wydajności (PC)
 33.     Uncharted: Kolekcja Nathana Drake'a (PS4)
 34.     Star Wars Battlefront - pierwsze wrażenia z gry w wersję beta (PC)
 35.     Wiedźmin 3: Serca z kamienia - dodatek fabularny i aktualizacja 1.10 na PC i konsolach
 36.     WRC 5 FIA World Rally Championship - krótki test (PC i konsole)
 37.     Assassin's Creed Syndicate - test wydajności i jakości obrazu (Xbox One i PlayStation 4)
 38.     Halo 5: Guardians - test (Xbox One)
 39.     Rise of the Tomb Raider - test wydajności (Xbox One)
 40.     Fallout 4 na komputerze nie spełniającym mnimalnych wymagań sprzętowych
 41.     Assassin's Creed Syndicate - porównanie wersji konsolowych i pecetowej
 42.     Star Wars: Battlefront – porównanie PC kontra konsole (Xbox One i PlayStation 4)
 43.     Uncharted 4 - rzut oka na wersję beta dla wielu graczy (PlayStation 4)
 44.     Doom – pierwsze wrażenia z gry w wersję beta (PC i PlayStation 4)
 45.     Quantum Break – test wydajności i analiza obrazu (Xbox One)
 46.     Gears of War 4 – rzut oka na wersję beta dla wielu graczy (Xbox One)
 47.     Quantum Break – wersja PC po aktualizacji
 48.     Uncharted 4: Kres Złodzieja – test płynności (PlayStation 4)
 49.     Mass Effect Andromeda – jakość obrazu na PlayStation 4 Pro, PlayStation i PC
10