Gry i konsole
Artykuł
M. Brzostek, R. Stanisławski, Ł. Marek, Środa, 24 grudnia 2014, 23:44

Fallout 4 na komputerze niespełniającym minimalnych wymagań sprzętowych

Fallout 4 wzbudził kontrowersje z wielu powodów. Niezadowolenie wzbudziły między innymi wymagania sprzętowe, które wydają się wygórowane, jak na jakość grafiki i symulacji świata przedstawionego w nowym Falloucie. Producent podaje taką konfigurację jako minimalny komputer potrzebny do uruchomienia gry:

  • Intel Core i5-2300, AMD Phenom II X4 945 lub równorzędny procesor
  • 8 GB pamięci operacyjnej
  • GeForce GTX 550 Ti 2 GB lub Radeon HD 7870 2 GB lub równorzędna karta graficzna

W zalecanej konfiguracji sprzętowej są podane karty graficzne z 3 GB lub więcej pamięci operacyjnej, procesory 8-wątkowe i 8 GB RAM-u. Jak widać, najtańszy naszych trzech eksperymentalnych komputerów (zobacz konfigurację) nie spełnia nawet minimalnych wymagań pod wszystkimi trzema względami. Karta graficzna ma tylko 1 GB własnej pamięci, procesor jest dwuwątkowy, komputer ma też dwukrotnie za mało pamięci operacyjnej. Sprawdziliśmy, czy rzeczywiście nie da się grać na takiej konfiguracji:

Uwaga: filmy należy oglądać w rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli i w 60 kl./sek. (wybierz 1080p60 z menu ustawień jakości).

Film z potyczki na ulicach Bostonu pokazuje, że płynność wyświetlania jest nieakceptowalna. W niektórych sytuacjach nie ma aż takich problemów: na przykład w dolinie potoku napotkanej na samym początku gry, po wyjściu ze schronu, płynność jest zadowalająca. Jednak nie da się w ten sposób ukończyć gry – w starciach takich jak przedstawione na filmie dłuższe zacięcie animacji nas zabije.

Najtańszym i najprostszym sposobem przyspieszenia tego komputera jest dołożenie drugiego modułu RAM-u. Z 8 GB pamięci operacyjnej maszyna będzie spełniała przynajmniej jedno z minimalnych wymagań podanych przez producenta. Czy to wystarczy, żeby zagrać w Fallouta 4?

Tak! Owszem, wciąż zdarzają się przerwy w płynności, ale trwają najwyżej ułamek sekundy. Może to powodować irytację, ale nie powoduje problemów z ukończeniem gry. Dwurdzeniowy procesor i karta graficzna z 1 GB własnej pamięci wystarczą, jeśli mamy 8 GB RAM-u i ograniczymy się do najniższej jakości grafiki (można wykorzystać automatyczne ustawienia zaproponowane przez GeForce Experience). Co ważne, w Fallout 4 nie zastosowano żadnej blokady uniemożliwiającej uruchomienie, kiedy zostanie wykryty sprzęt nie spełniający minimalnych wymagań.

Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 97
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane