Gry i konsole
Artykuł
M. Brzostek, R. Stanisławski, Ł. Marek, Środa, 24 grudnia 2014, 23:44
opublikowano: 5 stycznia 2015 r.

Forza Motorsport 5

Forza Motorsport 5 to jedna z najlepszych gier, w które można zagrać wyłącznie na konsoli Xbox One. Tytuł należącego do Microsoftu studia Turn 10 jest stosunkowo bliski symulacji (choć oczywiście dostępne są różne ułatwienia), co jest bardzo cenione przez graczy. W Forza Motorsport 5 możemy jeździć jednym z ponad 200 starannie przygotowanych aut. Jakość oprawy audiowizualnej miejscami przyprawia o zawrót głowy: aż trudno uwierzyć, jak realistycznie wygląda lakier na samochodzie. Do dyspozycji gracza jest 15 różnych torów, a wśród nich bardzo popularne, takie jak Spa, Bathurst, a nawet… uliczny tor w Pradze! To gra, w którą miłośnicy wyścigówek zdecydowanie muszą zagrać. Jest interesująca także z innego powodu: działa w rozdzielczości 1920 × 1080 w 60 kl./s.

Uwaga: film należy oglądać w rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli i w 60 kl./sek. (wybierz 1080p60 z menu ustawień jakości).

Oczywiście, gdy się dobrze przyjrzeć, widać mniejszą szczegółowość bardziej odległych obiektów. Dodatkowo obraz w lusterkach wstecznych ma wyraźnie mniejszą płynność. Przeprowadziliśmy pomiar liczby klatek na sekundę podczas dwóch przejazdów na różnych torach.

W Forza Motorsport 5 można liczyć na stałe 60 kl./s. Nie spotkaliśmy się z sytuacją, w której animacja byłaby mniej płynna. Nie ma też co marzyć o większej liczbie klatek: obraz z konsol przesyłany jest maksymalnie z częstotliwością 60 Hz.

Oczywiście, w przypadku tej gry nie ma mowy o porównaniu jakości obrazu między platformami.

Forza Horizon 2

W odróżnieniu od Motorsport 5, Forza Horizon 2 wyświetla tylko 30 kl./sek.. Różnica jest łatwo zauważalna, choć – ze względu na bardziej rozrywkowy charakter gry i model jazdy w Horizon 2 – nie w łatwości prowadzenia auta, ale w rozmyciu obrazu na peryferiach pola widzenia. Niektórzy gracze uznali rozmycie za pożądane, bo ich zdaniem daje lepsze wrażenie jazdy z dużą prędkością.

 

Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 97
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane