Gry i konsole
Artykuł
M. Brzostek, R. Stanisławski, Ł. Marek, Środa, 24 grudnia 2014, 23:44

Xbox One

Xbox One, czyli konsola ósmej generacji, jest następcą bardzo popularnego Xboksa 360. Podobnie jak PlayStation 4 jest obecny na rynku od przeszło roku, ale w Polsce – tym razem w przeciwieństwie do rywala – oficjalnie jest dostępny dopiero od niedawna, a dokładniej: od 5 września. Nowe konsole to już nie tylko platforma sprzętowa do gier i bardziej zaawansowane technicznie tytuły, ale też więcej funkcji niekoniecznie związanych bezpośrednio z graniem. Co takiego – w dużym skrócie – ma do zaoferowania Xbox One?

Xbox One jako platforma do gier

Mimo że Xbox One był kreowany na coś więcej niż tylko konsolę, wciąż jego głównym przeznaczeniem są gry. Strategia Microsoftu pod tym względem różni się od Sony tym, że (znaczna) część tytułów na wyłączność, które mają przyciągnąć osoby na co dzień grające na komputerach osobistych lub skłonić do wybrania konsoli stacjonarnej zamiast sprzętu przenośnego, prędzej czy później zawita na PC (i nie tylko). Na niektóre z nich trzeba poczekać kilka miesięcy, na niektóre rok, a w jeszcze inne ktoś, kto nie ma i nie zamierza mieć konsoli, nigdy nie zagra.

Microsoft współpracuje z takimi twórcami gier, jak: Insomniac Games (Sunset Overdrive, a wcześniej serie Ratchet & Clank i Resistance), Lionhead (cykl Fable), Turn 10 (Forza Motorsport), Playground Games (Forza Horizon 2), 343 Industries (Halo: The Master Chief Collection, Halo 5: Guardians), Remedy (Quantum Break, wcześniej Max Payne i Alan Wake), Crystal Dynamics (Rise of the Tomb Raider). Oprócz tego wśród popularnych marek, które gigant z Redmond rozwija, są: Gears of War, Crackdown, Dance Central. Wzorem Sony firma nawiązała też szerszą współpracę z niezależnymi studiami.

Xbox One nie zapewnia wstecznej kompatybilności, ale jej brak częściowo rekompensują odświeżone wydania najpopularniejszych produkcji, czego doskonałym przykładem jest pakiet Halo: The Master Chief Collection. Być może w przyszłości – wzorem konkurencyjnej usługi PlayStation Now – doczekamy się opcji strumieniowania gier z chmury Azure (projekt Arcadia). Microsoft nie może się też pochwalić możliwością wykorzystania w grach okularów wirtualnej rzeczywistości, ale wcale byśmy się nie zdziwili, gdyby sytuacja niebawem się zmieniła.

Podobnie jak w przypadku Xboksa 360, aby grać w sieci, trzeba opłacić abonament. Xbox Live Gold ma też inne zalety: dodatkowe rabaty na zakupy w serwisie Xbox Live oraz dostęp do programu Games with Gold, gwarantującego co miesiąc cztery gry za darmo: dwie w wersji na Xboksa One, dwie w wersji na Xboksa 360 (jest to odpowiednik PlayStation Plus).

Sporą zmianą w porównaniu z poprzednią generacją jest mniejszy nacisk na rozwój gier przeznaczonych do obsługi za pomocą Kinecta (drugiej generacji, sprzedawanego razem z konsolą lub bez niej). Tytuły wymagające jakiegokolwiek wysiłku fizycznego przed ekranem telewizora lub monitora to obecnie tylko niewielka część katalogu i planów wydawniczych.

Większość gier stworzonych z myślą o Xboksie One działa w 30 kl./sek. i w rozdzielczości poniżej 1080p, najczęściej 900p (obraz jest zazwyczaj skalowany do rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli).

Konsole, które się kojarzą z włożeniem płyty do napędu i niezwłocznym uruchomieniem gry, odeszły wraz z ósmą generacją w zapomnienie. Xbox One wymaga instalowania ich na dysku twardym, które trwa znacznie dłużej niż w przypadku konkurencyjnego sprzętu, a ponadto przy pierwszym uruchomieniu często są jeszcze pobierane najnowsze aktualizacje. Warto dodać, że gry z Xbox Live można włączyć przed pobraniem całej zawartości.

Xbox One jako nie tylko platforma do gier

Zespół Microsoftu zajmujący się Xboksem One opracował kafelkowy interfejs użytkownika, przywodzący na myśl systemy operacyjne Windows Phone i Windows 8. Może być on obsługiwany nie tylko za pomocą kontrolera, ale także poleceniami głosowymi (niestety, wciąż brakuje obsługi języka polskiego) oraz gestami wykrywanymi przez czujniki Kinecta.

Ponadto Xbox One pozwala uruchomić dwa programy naraz (Snap), a co za tym idzie, przeglądać opcje konsoli nawet podczas oglądania filmu. Funkcjonalność konsoli obejmuje również m.in. oglądanie zdjęć i odtwarzanie filmów z DVD i Blu-ray (3D), odtwarzanie muzyki, przeglądanie stron internetowych, rozmowy przez Skype'a, przechowywanie plików w usłudze SkyDrive (obecnie OneDrive), korzystanie z narzędzia fitness, zapisywanie przebiegu rozgrywki (maksymalnie 5-minutowe filmy), współpracę poprzez Wi-Fi z urządzeniami przenośnymi dzięki wbudowanemu narzędziu Xbox SmartGlass (smartfon lub tablet służy wtedy jako drugi ekran albo na przykład pilot). Oczywiście, aby mieć dostęp do funkcji sieciowych, trzeba opłacić abonament Xbox Live Gold.

Xbox One to także usługi telewizyjne, ale funkcjonalność konsoli w naszym kraju nie jest taka sama jak w pozostałych państwach europejskich czy w Stanach Zjednoczonych, gdyż po prostu centrum multimediów, jakim Microsoft chwalił się na długo przed wprowadzeniem urządzenia na rynek, nie jest przeznaczone dla polskiego użytkownika (to m.in. usługi: Netflix, Hulu, HBO Go, a nawet Xbox Music). Musimy się zadowolić ograniczoną ofertą Xbox Video (wideo na żądanie) czy takimi narzędziami, jak Eurosport Player (płatne), Crunchyroll (dostęp do japońskich animacji), GoPro i YouTube. Xbox One może także współpracować z dekoderem TV.

Na koniec warto wspomnieć o tym, że Xbox One obsługuje DLNA, co pozwala strumieniowo przesyłać treść na konsolę Microsoftu z innego urządzenia i odtwarzać pliki wideo w formacie MKV oraz pliki muzyczne w formacie MP3.

Cena i zestawy

Na Xboksa One w najtańszej wersji trzeba wydać 1500 zł. Komplety z różnymi grami są o 100–300 zł droższe i podczas krótkotrwałych promocji mogą być bardziej opłacalne od zakupu konsoli i gier oddzielnie. Drugi pad kosztuje około 180 zł, a czujnik Kinect – około 550 zł. Roczny pakiet Xbox Live Gold, umożliwiający grę online, kosztuje prawie 200 zł.

Autorem tej strony jest Bartosz Woldański.

Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 97
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane