Gry i konsole
Artykuł
M. Brzostek, R. Stanisławski, Ł. Marek, Środa, 24 grudnia 2014, 23:44

PlayStation 4 – cechy

Sony PlayStation 4 to konsola ósmej generacji. Następca PlayStation 3 pojawił się tydzień przed Xboksem One i w wielu krajach można go było kupić zdecydowanie wcześniej niż rywala, co przełożyło się na wyniki sprzedaży. Jakimi grami i funkcjami szczególnie się wyróżnia?

PlayStation 4 jako platforma do gier

Strategia Sony nieco się zmieniła przez ostatnie lata, a w rezultacie niektóre firmy do niedawna współpracujące głównie lub wyłącznie z japońskim koncernem chętniej zerkają na pozostałe platformy sprzętowe, czego dowodem jest chociażby przeniesienie nowej części serii Metal Gear Solid na Xboksy oraz komputery osobiste. Niemniej jednak gigant z Kraju Kwitnącej Wiśni wciąż może się poszczycić wieloma tytułami na wyłączność, których próżno szukać gdzie indziej: God of War, Killzone, Uncharted, inFamous, DriveClub, Bloodborne, The Order 1886, Gran Turismo. Takie studia, jak: Quantic Dream, Guerrilla Games, Naughty Dog, Sucker Punch, Polyphony Digital, stanowią o sile PlayStation 4, tak jak stanowiły o sile PlayStation 3. Ponadto Sony w paru minionych latach mocno rozwinęło współpracę ze studiami niezależnymi, a teraz tylko te stosunki zacieśniło.

PlayStation 4, podobnie jak Xbox One, nie zapewnia wstecznej kompatybilności, ale Sony w przeciwieństwie do Microsoftu ma już w zaawansowanych testach usługę strumieniowania gier, ochrzczoną mianem PlayStation Now, która pozwala wykupić dostęp do wybranych tytułów na określony czas. Dzięki temu na PlayStation 4 będzie można uruchamiać gry, które pojawiły się tylko w wersji dla starszych konsol Sony. Obecnie remedium na brak wstecznej kompatybilności są odświeżone wydania najpopularniejszych produkcji, czego przykładem są m.in. GTA V i The Last of Us.

Za przyszłościowe rozwiązanie uważa się również okulary wirtualnej rzeczywistości, dzięki którym gracz może wręcz dosłownie wejść w świat gry. PC na to pozwala za sprawą Oculus Rift, ale co z pozostałymi platformami? PlayStation 4 też to umożliwia, gdyż Sony opracowało własne gogle, wyłącznie z myślą o swojej konsoli. Project Morpheus to wciąż prototyp, ale prace nad nim są już prawie na ostatniej prostej i najprawdopodobniej trafi on na rynek w 2015 roku.

Sony zdecydowało się – inaczej niż za czasów PlayStation 3 – wprowadzić płatną rozgrywkę sieciową, a więc wymagającą abonamentu usługę PlayStation Plus. Gracze jednak płacą nie tylko za możliwość zabawy w sieci, ale także za większe obniżki w sklepie cyfrowej dystrybucji i darmowe tytuły udostępniane co miesiąc w usłudze PSN. Co istotne, można skorzystać z tej oferty nie tylko przez miesiąc, lecz tak długo, jak ma się wykupiony abonament, wystarczy mieć aktywną subskrypcję.

Jedną z kluczowych funkcji PlayStation 4 jest gra zdalna na… PlayStation Vita oraz wybranych modelach Sony Xperia. Z konsoli stacjonarnej można przesyłać strumieniowo obraz gry na urządzenia przenośne za pomocą sieci Wi-Fi, a więc grać na małym ekranie na przykład w Killzone: Shadow Fall i Assassin’s Creed IV: Black Flag. Vita, podobnie jak smartfony i tablety, może także pełnić funkcję drugiego ekranu, przeznaczonego do prostych czynności, takich jak przeglądanie statystyk w grze, albo służyć jako pilot do PlayStation 4.

Mniejszym lub większym zaskoczeniem jest to, że kontroler ruchowy w PlayStation 4 poszedł w odstawkę. PlayStation Move, który jest obsługiwany także przez nową konsolę, nie zdobył takiej przychylności graczy jak konkurencyjne rozwiązanie. W związku z tym Sony skupiło swoją uwagę na innych funkcjach.

Głównym kontrolerem jest bezprzewodowy DualShock 4, który został trochę przebudowany w porównaniu z wcześniejszym padem. Jedną z ważniejszych nowości jest dotykowy panel na środku, pod którym schowano specjalny głośnik. Jednak wykorzystanie obu tych elementów zależy od twórców gier. Przykładowo w Killzone: Shadow Fall z głośniczka dobiegają odtwarzane podczas rozgrywki dzienniki audio znalezione przez gracza w trybie „kampanii” fabularnej.

PlayStation 4 zapewnia w większości gier płynność animacji na poziomie 30 kl./sek. oraz podstawową rozdzielczość 1080p. Do wyjątków należy choćby Assassin’s Creed: Unity. Pod tym względem Sony ma przewagę nad Microsoftem.

Obowiązkowa instalacja gier w systemach PlayStation 4 oraz Xboksa One jest normą. To zbliża konsolę do pecetów. Proces ten jednak nie trwa tak długo jak w konkurencyjnym urządzeniu. Przy okazji warto wspomnieć o tym, że tytuły z PlayStation Network można uruchomić przed pobraniem całej zawartości, a wszelkie aktualizacje do gier są pobierane w tle podczas rozgrywki. 

PlayStation 4 jako nie tylko platforma do gier

Konsole nie służą już tylko do grania (co zmieniało się z generacji na generację). Choć lista funkcji PlayStation 4 nie jest przesadnie długa, wciąż jest uzupełniana dzięki kolejnym aktualizacjom oprogramowania.

Urządzenie Sony umożliwia przeglądanie internetu za pomocą wbudowanej przeglądarki, oglądanie strumieni wideo, prowadzenie rozmów głosowych lub wideo ze znajomymi, odtwarzanie filmów z DVD i Blu-ray (3D) czy słuchanie muzyki w formacie MP3 (na marginesie: płyty CD nie są obsługiwane).

Konsola ta obsługuje polecenia głosowe i, co ważne, rozpoznaje język polski. To znaczna różnica względem Kinecta zastosowanego w Xboksie One. Co również istotne, nie jest do tego potrzebna kamera PlayStation, która nie jest dołączana w podstawowym zestawie. Wystarczy mieć przeznaczone do tego sprzętu słuchawki z mikrofonem – chyba że ktoś chciałby także prowadzić wspomniane wideorozmowy.

PlayStation 4, w przeciwieństwie do Xboksa One i PlayStation 3, nie obsługuje standardu DLNA, co uniemożliwia łączenie się z serwerem multimediów, a co za tym idzie, sprzęt nie pozwala przesyłać strumieniowo filmu na przykład z komputera na konsolę. Co ciekawe, konsola pierwotnie nie obsługiwała również popularnych formatów MP3 i MKV, ale tę niedogodność zlikwidowała jedna z aktualizacji oprogramowania.

Sony umożliwiło za to graczom łączenie PlayStation 4 przez Wi-Fi ze smartfonem albo z tabletem opartym na systemie operacyjnym Google Android lub Apple iOS. Dzięki narzędziu PlayStationApp można obsługiwać konsolę z poziomu urządzenia przenośnego lub rozmawiać ze znajomymi. Smartfon może też posłużyć jako drugi ekran dla uruchomionych na konsoli gier, na przykład do poglądu mapy świata, o czym wspomnieliśmy w omówieniu funkcji Remote Play

Japończycy zadbali też o pomniejsze, ale atrakcyjne dla wielu graczy funkcje. Przycisk Share w DualShocku 4 pozwala dzielić się obrazkami i filmami z rozgrywki w witrynach społecznościowych, takich jak Facebook i Twitter (taki zapis może mieć długość do 15 minut; system automatycznie pomija istotne sceny, które mogą zbyt wiele zdradzać z fabuły). Co więcej, dzięki edytorowi wideo SHAREfactory użytkownicy mogą dodawać do nagrania efekty specjalne i komentarz głosowy. Posiadacze konta w witrynie Twitch.tv lub Ustream mogą również strumieniować swoją grę.

PlayStation 4, podobnie jak Xbox One, zapewnia dostęp do różnorodnych narzędzi telewizyjnych i muzycznych. Są to między innymi: Netflix, Hulu Plus, NBA Game Time oraz usługi pokroju Quello Concerts HD i Music Unlimited. Wymagają one opłacenia abonamentu, przy czym są niedostępne w Polsce. Oferta dla naszego kraju jest znacznie uboższa i obejmuje tylko witrynę YouTube i usługi: TVN Player (darmowy dostęp do określonych programów należących do TVN), Filmbox Live (płatny VoD) oraz WWE Network (płatny dostęp do treści związanych z profesjonalnym wrestlingiem). Pocieszeniem jest to, że nie trzeba opłacać abonamentu PlayStation Plus, by z nich korzystać.

Cena i zestawy

PlayStation 4 jest dostępna w różnych zestawach. Najtańsza wersja, z jednym padem i bez żadnej gry w komplecie, kosztuje około 1550 zł (o 100 zł droższa jest wersja z jedną grą). Drugi pad kosztuje około 210 zł, a kamera PlayStation Eye – około 230 zł. Za pakiet PlayStation Plus ważny przez rok trzeba zapłacić prawie 200 zł.

Autorem tej strony jest Bartosz Woldański.

Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 97
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Forum
Facebook
Ostatnio komentowane