artykuły

iPad Air – test iPada piątej generacji

iPad Air, czyli najlepszy 10-calowy tablet

102
14 listopada 2013, 06:12 Mieszko Krzykowski

Retina bez niespodzianek

Tak zwana Retina zagościła w tabletach Apple już ponad półtora roku temu. iPad Air jest więc już trzecim tabletem z jabłkiem na obudowie, który ma ekran o rozdzielczości 2048 × 1536 pikseli. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda identycznie jak w trzeciej i czwartej generacji iPadów, ale tak naprawdę pod maską nastąpiła mała rewolucja. Przede wszystkim iPad Air to pierwszy tablet z energooszczędną matrycą IGZO LCD. Poprawiono też digitizer i pocieniono frontową warstwę szkła, co nie tylko ma wpływ na masę i grubość całego urządzenia, ale też pozwoliło zwiększyć czytelność obrazu poza budynkami. Przy okazji ma to pośredni wpływ na czas działania, ponieważ w trudniejszych warunkach można ustawić trochę mniejszą siłę podświetlenia.

Mimo wszystko jakość obrazu pozostała bez większych zmian. Czy to źle? Zupełnie nie, bo prawdę mówiąc, konkurencja z Androidem dopiero teraz wprowadza na rynek sensowne (słowo klucz) urządzenia z matrycami o wysokiej rozdzielczości, wyposażone w procesor zdolny poradzić sobie ze zwiększoną liczbą pikseli. Przez długi czas tablety Apple były wręcz bezkonkurencyjne pod względem jakości wyświetlacza (i towarzyszącej jej płynności interfejsu) i choć teraz rywale spod znaku robocika nadrobili straty w dziedzinie rozdzielczości, to nadal rzadko kiedy duża liczba pikseli łączy się z tak świetnym odwzorowaniem barw jak w iPadzie Air. I szczerze mówiąc, nie chcielibyśmy, aby Apple znowu stworzyło sprzęt pokroju iPada trzeciej generacji, czyli taki, w którym chęć zwiększania rozdzielczości wzięła górę nad zdrowym rozsądkiem i w którym odbyło się to kosztem grubości obudowy i czasu działania. Czyli, reasumując, choć można by znaleźć tablety wyposażone w ekran pod jakimś względem lepszy, to jednak gdy weźmie się pod uwagę całokształt, bardzo trudno będzie o coś lepszego od wyświetlacza iPada Air.

 

Delta E
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Czerwony Zielony Niebieski
Żółty Cyjan Magenta

 

Parametry ekranu mierzyliśmy kalibratorem X-Rite i1Display Pro dostarczonym przez:

Bezkonkurencyjny czas działania

Do tej pory w tablecie można było mieć albo ekran o wysokiej rozdzielczości, albo płynny interfejs, cienką obudowę i długi czas działania. iPad Air bezpowrotnie to zmienił i już nie narzuca kompromisów. Ogniwa nowego gadżetu Apple są dużo mniej pojemne (niemal o 3000 mAh!) niż u poprzedników, ale i tak udało się wydłużyć czas działania do niesamowitych wartości. Osiemnastogodzinny seans filmowy bez martwienia się brakiem gniazdka w pobliżu? Żaden problem! Jeszcze nie tak dawno temu takie osiągi były dostępne jedynie dla różnego rodzaju „transformerów”, a teraz urzeczywistniło się to w jednym z najlżejszych i najcieńszych 10-calowców na rynku. Ogólnie pojęta efektywność energetyczna nowości Apple jest niesamowita i w dużej mierze jest zasługą mądrze dobranych podzespołów oraz uszytego na miarę procesora i oprogramowania. Mamy wrażenie, że jeszcze przez długi czas nie zobaczymy sprzętu z Androidem o podobnych proporcjach żywotności i masy. Brawo!

 

Testy akumulatora
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Czas surfowania przez Wi-Fi Czas oglądania filmu

3