artykuły

GeForce GTX 780 Ti – test czołowej karty graficznej z serii GTX 700

GeForce GTX 780 Ti – recepta na najszybszą kartę graficzną

304 7 listopada 2013, 15:01 Łukasz Marek

Gigabyte GeForce GTX 780 Ti WindForce (dodano 14.11.2013)

Za nami gorący okres nowości w dziedzinie kart graficznych z segmentu „high-end”, czyli konstrukcji za 1500 zł i więcej. Po Radeonie R9 290X i R9 290 pojawił się czołowy produkt serii 700 Nvidii, czyli oparty na pełnym układzie GK110 model GeForce GTX 780 Ti, który okazał się bezdyskusyjnie najszybszą kartą graficzną na rynku. Dzisiaj, kilka dni po tym, jak trafił do sklepów, już wiemy, że ani Nvidia, ani jej partnerzy nie próżnują, bo już rynek zaczynają szturmować konstrukcje niereferencyjne, takie jak bohater dzisiejszego testu, Gigabyte GeForce GTX 780 Ti WindForce.

Gigabyte GeForce GTX 780 Ti WindForce to pierwszy niereferencyjny produkt wyposażony w układ GK110, który dotarł do naszej redakcji.

Konstrukcja okazała się wierną kopią standardowego GTX-a 780 z układem chłodzenia WindForce 3X tej samej firmy. Mamy więc do czynienia ze znanym WindForce'em z trzema wentylatorami, który całkiem nieźle sobie radzi z utrzymaniem temperatury w ryzach przy zachowaniu rozsądnej głośności.

Referencyjna płytka drukowana jest zasilana jedną wtyczką sześciopinową i jedną ośmiopinową. Podobnie jak w modelu GTX 780 Gigabyte nie zastosował płytki usztywniającej na rewersie karty.

Wydajność

Fabryczne częstotliwości taktowania są następujące: rdzeń – 1020 MHz, pamięć – 1750 MHz. Co ciekawe, takie taktowanie rdzenia udało nam się osiągnąć po podkręceniu modelu referencyjnego, więc fabryczne parametry karty Gigabyte'a robią wrażenie. Pamięć nie została, niestety, przyspieszona: wciąż działa z szybkością 1750 MHz.

Wykresy wydajności można obejrzeć po kliknięciu w wybrany odnośnik poniżej.

 

Podkręcanie

Rdzeń udało nam się przyspieszyć o 100 MHz, a pamięć – o 150 MHz. Dało to częstotliwości taktowania na poziomie, odpowiednio, 1120 MHz (+ Boost) oraz 1900 MHz. Takie parametry pozwalają z łatwością przeganiać podkręcone Radeony R9 290X. Różnica miejscami wynosi ponad 30%!

Ciśnienie akustyczne

Test głośności wykonujemy w wygłuszonym pomieszczeniu pod poziomem gruntu. W takich warunkach w środku nocy mierzyliśmy ok. 18,7 dBa. Ostrożny oddech testującego zwiększa głośność tła do niespełna 20,0 dBa. Identyczny poziom osiąga ona w dzień, gdyż mimo usytuowania pomieszczenia i wygłuszenia go część miejskiego gwaru dociera do sprzętu pomiarowego. My testujemy w środku nocy, co zapewnia najmniejszy możliwy wpływ zewnętrznych czynników.

Głośność bezpośrednio
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie

Dodatkowo przeprowadziliśmy test głośności na poziomie uszu testującego, podczas gdy zamknięta obudowa komputera znajdowała się pod biurkiem. Oto rezultaty:

Głośność typowo umieszczonego komputera
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie

Temperatura

Temperaturę rdzenia graficznego mierzymy z użyciem Far Cry 3 w maksymalnych ustawieniach szczegółowości obrazu. To z pewnością najbardziej typowa sytuacja dla większości graczy. Far Cry 3 jest nową, bardzo wymagającą grą, która potrafi wycisnąć siódme poty z najmocniejszych kart. W przypadku gdy karta ma dwa rdzenie, zestawiamy oba wskazania i podajemy wyższą wartość.

Temperatura
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie
 

Należy pamiętać, że nie można porównywać temperatury działania różnych układów! Ilość wydzielanej energii jest wprost proporcjonalna do ilości pobieranej (i niemal jej równa; wyniki pomiarów przedstawiamy na następnej stronie), a temperatura ma znaczenie jedynie w kontekście oceny jakości układu chłodzenia w porównaniach kart wykorzystujących ten sam układ graficzny.

 

Pobór energii

Pobór energii
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie
 

Podsumowanie

Tego można się było spodziewać: Nvidia razem z partnerami działa bardzo prężnie, żeby odebrać AMD klientów, jeszcze zanim niereferencyjne Radeony R9 290X pojawią się na półkach sklepowych, a Gigabyte GTX 780 Ti WindForce jest tylko pierwszym tego przykładem. Już w tej chwili możemy zdradzić, że w naszą stronę zmierzają następne niereferencyjne GTX-y 780 Ti.

Testowana dziś karta ma być dostępna w cenie około 2600 zł. Dużo? Na pewno nasuwa się jeden wniosek: znów zaproponowana przez Nvidię początkowa cena jest zawyżona (dla przypomnienia: 2849 zł za referencyjnego GTX-a 780 Ti). Jeśli szybszego (bo fabrycznie podkręconego) GTX-a 780 Ti można kupić taniej, niż sugeruje to firma, która projektuje i sprzedaje układy graficzne, to nam pozostaje tylko się cieszyć. Za kwotę o mniej więcej 250 zł niższą od sugerowanej dostajemy bowiem wydajność lepszą o dalszych kilka, czasem nawet kilkanaście procent, a na dodatek nadal mamy niezły zapas w dziedzinie podkręcania.

Układ chłodzenia też nie mógł zawieść: znany WindForce 3X spisał się dobrze i chłodzi GTX-a 780 Ti efektywniej niż układ wersji referencyjnej przy mniej więcej takiej samej głośności. W zasadzie jedynym minusem jest nieco wyższy pobór energii (o mniej więcej 15 W wyższy od potrzeb wersji referencyjnej), co jednak jest rezultatem zwiększonych częstotliwości taktowania w fabrycznej konfiguracji.

Co najciekawsze, 780 Ti w tym wydaniu właściwie nie ma żadnej konkurencji, biorąc pod uwagę to, w jakiej formie jest dostępny Radeon R9 290X. W ofercie „czerwonych” można kupić wyłącznie produkty referencyjne, i to za kwotę nie mniejszą niż 2200 zł. Czysta matematyka: Gigabyte GTX 780 Ti WindForce jest produktem szybszym od Radeona R9 290X o średnio 15–16%. Z różnicy w cenie łatwo wyliczymy, że niewiele brakuje do tego, aby dopłata była proporcjonalna do wzrostu wydajności, co już dawno się nie zdarzyło w segmencie „high-end”: za 15–16-procentową różnicę w osiągach płacimy o 18–20% więcej. To wraz z głośnością nowych Radeonów R9 serii 290 może sprawić, że Nvidia, szybko wprowadzając na rynek nowe produkty i zapewniając wraz z partnerami praktycznie natychmiastową dostępność modeli niereferencyjnych, może w tym segmencie odebrać AMD dużo klientów, którym braknie cierpliwości i którzy nowe GPU będą chcieli mieć już teraz. Nam pozostaje czekać na rozwój sytuacji i niereferencyjne modele R9 290X ;)


dla karty Gigabyte GeForce GTX 780 Ti WindForce za bardzo wysoką wydajność i stosunkowo niską cenę

Gigabyte GeForce GTX 780 Ti WindForce
Zalety
  • fabryczne podkręcenie
  • duże możliwości dalszego podkręcania
  • nowy GPU Boost 2.0
  • wydajny i cichy układ chłodzenia
  • dołączone trzy pełne wersje gier
  • o dziwo – cena na tle R9 290X
Wady
  • Brak?
Do testów dostarczył:Gigabyte
Cena w dniu publikacji (z VAT):ok. 2609 zł
Zobacz bieżące oferty:
Komputronik.pl
1359 zł
eMAG.pl
1360 zł
OleOle.pl
1399 zł
RTV Euro AGD
1419 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
17