artykuły

Samsung Galaxy Note 3 – test najbardziej zaawansowanego phabletu na rynku

Gdy smartfon jest za mały – Samsung Galaxy Note 3

42
4 listopada 2013, 14:06 Mieszko Krzykowski

Piękny i duży wyświetlacz

Najważniejszą rzeczą w gadżetach należących do rodziny Galaxy Note jest ich wyjątkowy digitizer, który wyczuwa nie tylko palce, ale też specjalne piórko z końcówką zdolną rozpoznać ponad 1000 poziomów nacisku. Samsung już tradycyjnie postawił na rozwiązanie firmy Wacom i mamy poczucie, że w każdej kolejnej generacji jest ono zaimplementowane odrobinę lepiej i działa z coraz mniejszym opóźnieniem. Nie mamy żadnych zastrzeżeń co do jego precyzji i ogólnie pojętego sposobu działania. Na tym sztuczki „notatnikowego” ekranu się nie kończą, bo umie on wyczuć końcówkę rysika, zanim jeszcze dotknie powierzchni szkła, co ułatwia trafienie w wybrane miejsce i jest wykorzystywane przez oprogramowanie na kilka sposobów (na przykład przez funkcję Air View, pozwalającą podejrzeć zawartość jakiegoś folderu czy wiadomości bez wchodzenia do środka, a jedynie nakierowując na nie rysikowy wskaźnik). No i digitizer nie jest wyczulony wyłącznie na piórko, bo równie świetnie radzi sobie z dłońmi schowanymi w rękawiczkach, co jest nowością w tej serii produktów.

Ekran Galaxy Note 3 został mocno poprawiony w porównaniu z poprzednikiem. Nie tylko jest większy, ale też ma znacznie wyższą rozdzielczość i różnicę widać gołym okiem. Poza tym jest jaśniejszy, dzięki czemu lepiej radzi sobie z przezwyciężaniem promieni słońca. No i niezmiennie Samsung trzyma się w swoich najważniejszych produktach matryc AMOLED, gwarantujących idealne odwzorowanie czerni i dużą intensywność wyświetlanych barw, którą teraz każdy może samodzielnie wyregulować, zmieniając jedną opcję w ustawieniach. Krótko mówiąc, niezbyt mamy na co tu ponarzekać, bo ekran Galaxy Note 3 jest wielki, piękny i praktyczny. No może przydałoby się jakieś ustawienie zmieniające kalibrację kolorów na jeszcze bliższą rzeczywistości, ale nie ma to większego znaczenia, bo przeglądanie filmów, zdjęć i dokumentów i tak sprawia mnóstwo frajdy.

 

Diagram CIE
(Kliknij na nazwę trybu w tabelce, aby otworzyć diagram)
Tryb dynamiczny Tryb standardowy
Tryb „profesjonalny” Tryb „filmowy”

Parametry ekranu mierzyliśmy kalibratorem X-Rite i1Display Pro dostarczonym przez:

 

Tradycyjnie długi czas działania

Kolejne generacje Samsungów Galaxy Note biły rekordy czasu działania, bo po prostu ich duża obudowa pozwalała montować w nich bardzo pojemne ogniwa. Teraz „notatniki” nie mają aż tak łatwo, ponieważ smartfony urosły, coraz częściej nie mają zdejmowalnych klapek i inżynierowie nauczyli się upychać dodatkowe miliamperogodziny wszędzie, gdzie to tylko możliwe, ale Note 3 i tak jest prawdziwym maratończykiem. Energii wystarcza na mniej więcej 9 godzin ciągłego surfowania po internecie, ponad 10 godzin oglądania filmów, niemal 20 godzin ciągłego rozmawiania czy kilka dni synchronizowania danych w tle i odpisywania na mejle. Trzeba się mocno postarać, aby sprzęt upomniał się o ładowanie po jednym dniu użytkowania, chyba że ktoś wykorzystuje go do robienia notatek na uczelni, bo rysik i funkcje rozpoznawania pisma należą w tym przypadku do najbardziej energochłonnych i wyczerpują zapas prądu w 5–6 godzin. Chociaż... niektórzy posiadacze Galaxy Note II mogą poczuć, że nowość rozładowuje się trochę szybciej: ekran AMOLED o wyższej rozdzielczości potrafi sprawić niemiłą niespodziankę, szczególnie w słoneczny dzień.

Testy akumulatora
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Czas surfowania przez Wi-Fi Muzyka + 3G

4