artykuły

Sony Xperia Z Ultra – krótki test 6-calowego phabletu rodem z Japonii

Sony Xperia Z Ultra, czyli rozciągnięta Xperia Z1

40
31 października 2013, 07:41 Mieszko Krzykowski

Ekran jak nie od Sony

W testach Xperii Z i Xperii Z1 sporo uwagi poświęciliśmy temu, że są one wyposażone w zaskakująco przeciętne wyświetlacze, mające problemy z odwzorowaniem czerni i zapewniające nie najlepsze kąty widzenia. Z jakiegoś powodu Sony zupełnie nie przykłada wagi do tych spraw i choć wielu osobom to w ogóle nie przeszkadza, to nie da się zaprzeczyć, że matryce japońskich „flagowców” odbiegają jakością od tego, co montuje konkurencja.

Na szczęście z Xperią Z Ultra jest inaczej. Ogromny ekran tego phabletu nie tylko ma wysoką rozdzielczość i jest bardzo jasny, dzięki czemu niestraszne mu wakacyjne słońce, ale także można patrzyć na niego z każdej strony. Da się? Da się! Żeby jednak nie było zbyt kolorowo, to odwzorowanie czerni nadal pozostaje mocno przeciętne, choć X-Reality Engine stara się ratować sytuację i zaimplementowano tu mechanizm zwiększający tak zwany kontrast dynamiczny. Z Ultra jest też trochę inaczej skalibrowana. Wyświetlana przez nią biel jest bardziej niebieskawa i odwzorowanie kolorów nie jest aż tak dobre, jak byśmy chcieli, ale efekt powinien zadowolić osoby gustujące w trochę bardziej intensywnej tonacji barw. Żeby jednak nie marudzić zbyt mocno, musimy przyznać, że w praktyce wyświetlacz gigantycznej Xperii spisuje się bardzo dobrze i świetnie się nadaje do tego, do czego jest przeznaczony, czyli surfowania po internecie i wyświetlania multimediów.

 

Delta E
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Czerwony Zielony Niebieski
Żółty Cyjan Magenta

Parametry ekranu mierzyliśmy kalibratorem X-Rite i1Display Pro dostarczonym przez:

Bardzo długi czas działania, ale...

Jednym z głównych argumentów przemawiających za phabletem jest czas działania, przynajmniej w teorii. I przynajmniej do niedawna tak właśnie było. Piszemy: do niedawna, ponieważ producenci smartfonów nauczyli się upychać w nich ogniwa o pojemności około 3000 mAh. I widać to dobrze na przykładzie Xperii Z Ultra, która choć znacznie większa od Xperii Z1, ma akumulator pojemniejszy o zaledwie kilkadziesiąt miliamperogodzin (w końcu taki sprzęt nie może być zbyt gruby i ciężki). Efekt? Długi czas działania, ale... niedorównujący osiągom mniejszego kuzyna. Większy ekran oznacza o kilkadziesiąt minut krótsze surfowanie po internecie, a niedopracowanie oprogramowania (nasza testowa Xperia Z Ultra restartowała się kilka razy dziennie...) lekko skraca czas działania w spoczynku. Mimo to jest pod tym względem przyzwoicie i Ultra powinna wytrzymać bez większych problemów 2 dni dość intensywnego użytkowania albo oglądanie filmów przez cały lot nad Pacyfikiem.

 

Testy akumulatora
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Czas surfowania przez Wi-Fi Muzyka + 3G

2