artykuły

Dwa rdzenie a cztery w grach. Naukowe podejście do wydajności procesorów

Do gier szybkie dwa rdzenie czy wolne cztery?

132
9 grudnia 2013, 18:53 Radosław Stanisławski

Dwa mocne rdzenie czy cztery słabsze? Kupić dwurdzeniowca czy dołożyć do Core i3 albo Athlona X4? Jeśli Pentium, to jaka karta graficzna? Czy wybrać inną kartę, jeśli procesor jest czterowątkowy? A może zaszaleć i zamiast Core i5 kupić do gier Core i7? Dziś postaramy się zebrać kilka tematów w jednym miejscu i odpowiedzieć na te pytania w sposób nieco inny niż zwykle. W porównaniu wykorzystaliśmy procesor o parametrach, których nie ma żaden z dostępnych na rynku, więc nie jest to typowy test, ale z pewnością znajdziecie tu kilka ciekawych informacji, które pomogą lepiej dobrać procesor i kartę graficzną do gier.

Spis treści

Siedem lat po Kentsfieldzie

Choć czterordzeniowe procesory do użytku domowego są dostępne już od 7 lat (od jesieni 2006 roku), to wciąż nie wszystkie nowe gry w pełni wykorzystują ich potencjał. Przyczyn może być wiele. Jedni sądzą, że to wpływ konsol poprzedniej generacji i trudności w tworzeniu oprogramowania równolegle w wersji dla konsol i komputerów, inni winę zrzucają na lenistwo programistów, którzy niechętnie wprowadzają obsługę wielu rdzeni w swoich produkcjach, jeszcze inni... Cóż, teorii jest wiele.

Faktem jednak jest to, że trend ten na przestrzeni ostatnich 2–3 lat bardzo powoli, ale jednak się odwraca i współczesne gry coraz częściej umieją wykorzystać trzy–cztery rdzenie do tego, by zapewnić płynną rozgrywkę. Dla tych, którzy składają nowy komputer i mogą sobie pozwolić na procesor pokroju Core i3 lub Core i5, nie jest to problem. Zdecydowanie większe rozterki czekają tych, którzy przy zakupie liczą każdą złotówkę i muszą na przykład wybierać: lepsza karta graficzna i procesor Pentium czy gorsza karta, ale Core i3. I to właśnie oni często mają dylemat: czy dwurdzeniowy Pentium nie okaże się zbyt wolny? Ma tylko dwa rdzenie... A może lepiej dołożyć do Core i3? Którą kartę graficzna wybrać do Pentium?

Odkąd pojawił się pierwszy czterordzeniowy procesor Intela do użytku domowego, minęło już... 7 lat!

Od czego się zaczęło?

Procesory czterordzeniowe są postrzegane jako sprzęt do gier dopiero od 2009 roku, kiedy to na rynku pojawiły się Phenomy II X4, Intel zaś wprowadził już tańsze odmiany Core 2 Quad. Wówczas za mniej więcej 900 zł można było kupić czterordzeniowy CPU, który nie musiał się na co drugim kroku wstydzić przed popularnymi wówczas Core 2 Duo E8200/E8400. Już wtedy spora część użytkowników sądziła, że z punktu widzenia gracza właśnie nadchodzi czas czterordzeniowców. Patrząc jednak na nasze wyniki porównań Pentium (dwa rdzenie) z rodziny Haswell z Phenomem II X4 (cztery rdzenie), można wyciągnąć wnioski, że dwurdzeniowce wciąż dobrze sobie radzą. Na pewno? Sporo w tym temacie miał do powiedzenia Battlefield 4, który w wersji beta w ogóle się nie uruchamiał na konfiguracji z dwurdzeniowym CPU. Finalna wersja Battlefield 4 współpracuje już dobrze z tymi jednostkami i w przypadku połączenia z kartą graficzną AMD Radeon Pentium dzielnie walczą z czterordzeniowym Phenomem II X4 i innymi czterowątkowymi procesorami. Do tego zagadnienia za chwilę wrócimy. Drugim niepokojącym elementem są zapowiedziane wymagania gry Watch Dogs. Ponoć w ogóle się nie uruchomi, jeśli CPU będzie dwurdzeniowy! Czy to oznacza, że układy w rodzaju dwurdzeniowego Pentium będą miały sens wyłącznie w maszynach biurowych?

Nasz test ma za zadanie na to pytanie odpowiedzieć. Nie porównywaliśmy dwóch podobnie kosztujących procesorów, ale o zupełnie różnej architekturze, takich jak Pentium i Phenom II X4 (zakładając, że wciąż byłby dostępny). Stwierdziliśmy, że jeśli dwa rdzenie są w czymś gorsze, to ujawni to porównanie z czterordzeniowcem w tej samej architekturze taktowanym dwa razy wolniejszym zegarem. Dwa razy 4,6 GHz kontra cztery razy 2,3 GHz – to jest to! Dlatego przypominamy: to nie jest porównanie procesorów rzeczywiście występujących na rynku, bo nie ma ani tak szybko taktowanych jednostek dwurdzeniowych, ani tak wolno taktowanych czterordzeniowych (przynajmniej w desktopach).


Phenom II X4 (Deneb)

Dwa rdzenie i karta graficzna Nvidia GeForce?

Powtarzamy to już od długiego czasu: łączenie dwurdzeniowego i dwuwątkowego procesora z kartą graficzną Nvidia GeForce to z punktu widzenia gracza bardzo zły pomysł. W tym artykule znajdziecie jednoznaczne dowody na poparcie tego stwierdzenia, gdyż wszystkie testy przeprowadziliśmy z użyciem dwóch kart: Nvidia GeForce GTX 780 oraz AMD Radeon R9 290X.

Dwa rdzenie do gier? A może dwa rdzenie z Hyper-Threadingiem?

Dziś przyjrzymy się temu tematowi z nieco innej, naukowej (niektórzy zapewne stwierdzą, że bardzo syntetycznej) strony. Analizując tę publikację, nie można po prostu patrzeć na wykresy i zadawać pytań w rodzaju: „Ale gdzie ja kupię dwurdzeniowego Pentium o taktowaniu 4,6 GHz i 8 MB pamięci L3?!”. Test ten wymaga nieco wyobraźni i uproszczeń, ale wnioski mogą być (przynajmniej dla niektórych) zaskakujące.

Do testów wykorzystaliśmy procesor Core i7-4770K w czterech różnych konfiguracjach:

  • dwa rdzenie taktowane z częstotliwością 4,6 GHz,
  • dwa rdzenie taktowane z częstotliwością 4,6 GHz + Hyper-Threading,
  • cztery rdzenie taktowane z częstotliwością 2,3 GHz,
  • cztery rdzenie taktowane z częstotliwością 2,3 GHz + Hyper-Threading.

Zanim jednak przejdziemy do testów, podkreślimy jeszcze raz: mają one na celu nie porównanie wydajności jakiegokolwiek procesora rzeczywiście występującego na rynku, a jedynie wyjaśnienie pewnych zjawisk i zależności. Na każdej stronie z wykresami znajduje się odpowiedni komentarz, który stanowczo polecamy przeczytać. Przeglądając same wykresy bez odpowiedniej analizy, można niektóre wyniki zinterpretować błędnie.

Uwaga!

Naszym celem jest nie ocena przydatności w przyszłych grach procesorów typu Intel Pentium (dwurdzeniowych i dwuwątkowych), a sprawdzenie, czy wydajność w grach zależy wyłącznie od czystej wydajności procesora, czy może również od faktycznej liczby rdzeni.

Strona:
Pawelec7Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Pawelec72013.12.09, 19:05
-19#1
Only 4670k+780Ti i jest moc
DjXbeatZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
DjXbeat2013.12.09, 19:05
48#2
Dobry artykuł!
edek20Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
edek202013.12.09, 19:07
37#3
Na takie coś czekałem. Bardzo dobra analiza wydajności HT. Core i3 i GeForce to dobre połączenie.
TyxuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Tyxu2013.12.09, 19:11
-35#4
A i3 ile ma rdzeni? Pięćdziesiąt? to też dwurdzeniowiec, więc zdanie 'Kupić dwurdzeniowca czy dołożyć do Core i3 albo Athlona X4?' jest bez sensu.
focusZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
focus2013.12.09, 19:14
Tyxu @ 2013.12.09 19:11  Post: 707832
A i3 ile ma rdzeni? Pięćdziesiąt? to też dwurdzeniowiec, więc zdanie 'Kupić dwurdzeniowca czy dołożyć do Core i3 albo Athlona X4?' jest bez sensu.

To są pytania zadawane przez użytkowników.
royalKingZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
royalKing2013.12.09, 19:15
10#6
Geforce jak widzę ma lepsze sterowniki dla 4 rdzeniowych procesorów
3dmarkZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
3dmark2013.12.09, 19:21
17#7
Pentium 4,5 GHz...... byłoby ciekawie :E
agent_x007Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
agent_x0072013.12.09, 19:21
21#8
Trochę to zajęło, ale po ponad 10 latach od pierwszego Pentiuma 4 HT, można napisać że posiadanie HT daje realne korzyści (co prawda tylko tym co posiadają grafy od NV, ale to zawsze coś :) ).
franczescoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
franczesco2013.12.09, 19:27
24#9
Ten test tylko ukazuje jak daleko oprogramowanie jest za sprzętem. Żeby było śmieszniej firma której najbardziej zależy na promocji wielordzeniowego sprzętu i oprogramowania (AMD) radzi sobie z tym bardzo słabo.
Operator KoparkiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Operator Koparki2013.12.09, 19:35
-56#10
Dwa rdzenie?:LOL Moja PS4 ma 8 rdzeni, pamiec GDDR5 i Bluraya :D
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1