artykuły

Radeon R9 290X, R9 290, R9 280X, R9 270X, R7 260X, R7 250 – nowa generacja kart graficznych AMD. Relacja z konferencji AMD GPU '14 Tech Day

Nowe Radeony z serii Hawaii. (R)ewolucja?

315 25 września 2013, 21:00 Łukasz Marek

AMD TrueAudio

AMD na początku swojej konferencji przekonywało, że doskonałe wrażenia wizualne bez dźwięku są niczym, tak samo jak brak obrazu i doskonały dźwięk nie wprowadzą gracza w wirtualny świat. Tym samym firma zapowiedziała rozwiązania dotyczące dźwięku, które mają zapewnić graczom fantastyczne odczucia. A co najważniejsze – zapewnić dźwięk przestrzenny. Większość graczy korzysta bowiem ze słuchawek podłączanych na przykład przez USB czy złącza typu jack, co jak twierdzi AMD, zwykle pozwala odtwarzać w nich wyłącznie dźwięk stereo.

AMD wraz z kilkoma innymi firmami postanowiło położyć większy nacisk na dźwięk w grach, udostępniając ich twórcom technikę TrueAudio. Zaimplementowanie w grze prostej wtyczki sprawi, że pozycję źródła dźwięku będzie można wyeksportować bezpośrednio z gry. Funkcja dostępna będzie dla użytkowników Radeonów R9 290X, R9 290 oraz R7 260X, co daje pewne pojęcie, które akceleratory nowej generacji będą faktycznie nowe, a które będą starszymi konstrukcjami ukrywającymi się pod nową nazwą.

O samej technice opowiadał szef firmy GenAudio, zajmującej się dźwiękiem przestrzennym 3D. Obecni dziennikarze mogli usłyszeć 24-kanałowy dźwięk zeskalowany do zestawu 7.1, a następnie ten sam 24-kanałowy dźwięk przerobiony tak, aby zachował głębię odtwarzany na dwóch głośnikach, co jest szczególnie ważne dla użytkowników słuchawek stereo.

Technika TrueAudio zapewni kilka algorytmów przetwarzania dźwięku:

  • mono in/stereo out
  • stereo in/stereo out
  • multi-channel in/stereo out
  • multi-channel in/multi-channel out.

Dzięki takim rozwiązaniom obraz w końcu będzie dopełniony odpowiednim dźwiękiem, co ma jeszcze ułatwić zanurzenie się w świecie gry.

Wykorzystanie TrueAudio ma również odciążyć jednostkę centralną od zadań związanych z dźwiękiem.

6