artykuły

Jak efektywnie schłodzić najszybsze procesory? Test kilku mocnych zestawów chłodzenia powietrznego

Jak chłodzić i nie ogłuchnąć

91
13 sierpnia 2013, 17:13 Łukasz Marek

Raijintek Ereboss

Raijintek to nowy producent układów chłodzenia do procesorów, który efektownie wszedł na rynek z czterema różnymi modelami. My przetestowaliśmy najmocniejszy z nich, Ereboss. W planach firmy jest jeszcze sprzedaż zasilaczy oraz obudów komputerowych.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to kopia produktu Thermalrighta, HR-02 Macho, ale w rzeczywistości tak nie jest. Owszem, Ereboss korzysta z podobnych rozwiązań (np. ma praktycznie taką samą zapinkę), ale został przeprojektowany.

Do zestawu producent dołącza wentylator o grubości zaledwie 13 mm. Zastosowano też ciekawy system mocowania wentylatorów, aby wyeliminować wibracje: montuje się je za pomocą gumowych kołeczków.

O transport ciepła dba sześć rurek cieplnych. Na powyższym zdjęciu widać też dobrze, że podstawa została umiejscowiona bardziej na środku, w odróżnieniu od modelu HR-02 Macho, gdzie ten element jest wyraźnie przesunięty w bok.

Otwór wydrążony w żeberkach umożliwia dokręcenie jednej ze śrubek montażowych przy zapince.

Zastosowanie 13-milimetrowego wentylatora pomogło... ale tylko pozornie. Co prawda w jednym ustawieniu, takim jak na poniższym zdjęciu, można zamontować dowolnie wysokie moduły pamięci, jednak w drugim nie będzie to możliwe.

 

 Raijintek Ereboss
Wymiary całkowite (długość × szerokość × wysokość) 140 mm × 110 mm × 160 mm
Model zastosowanego wentylatora 140 mm
Rozpiętość obrotów wentylatora (nominalna) 650–1400 obr./min
Kompatybilny z podstawkami AM3+, AM3, AM2+, AM2, 2011, 1366, 1156, 1155, 1150
Cena 150 zł

Produkt dostarczył:

9