artykuły

Jak efektywnie schłodzić najszybsze procesory? Test kilku mocnych zestawów chłodzenia powietrznego

Jak chłodzić i nie ogłuchnąć

91
13 sierpnia 2013, 17:13 Łukasz Marek

Platforma testowa

 ModelDostarczył
Procesor
LGA2011

Intel Core i7-3970X
Płyta główna
LGA2011

Asus Rampage IV Extreme
Karta graficzna
Palit GeForce GTX 780 Super JetStream
Pamięć operacyjna
LGA2011

Corsair Dominator GT 4 x 4 GB 2133 MHz CL9
Nośnik systemowy
Corsair Performance Pro 256 GB
Zasilacz
Corsair AX750 750 W
Obudowa
CoolerMaster HAF XB
Wentylatory
Enermax Magma 120mm
Klimatyzator
MPM 12-KPO-04

Więcej o platformie testowej: tutaj.

Metodyka testów

  1. Zestaw komputerowy złożyliśmy w stojącej na biurku obudowie. Poszczególne schładzacze powietrzne wspomagał system wentylacji obudowy złożony z trzech wentylatorów Enermax Magma, kręcących się ze stałą prędkością 800 obr./min (dwa wentylatory z przodu zasysały powietrze do środka, jeden z tyłu wyprowadzał je na zewnątrz).
  2. Procesor testowy, Intel Core i7-3970X, działał w trzech różnych ustawieniach: pod obciążeniem w konfiguracji standardowej (3700 MHz przy napięciu 1,200 V), pod obciążeniem po podkręceniu (4500 MHz przy napięciu 1,368 V) oraz w spoczynku (1200 MHz przy napięciu 0,864 V).
  3. Podczas pomiarów obroty wentylatora/ów na schładzaczu regulowała płyta główna, w zależności od temperatury procesora. W programie AISuite od płyty głównej Asus Rampage IV Extreme ustawiliśmy tryb „standardowy”.
  4. Temperaturę procesora monitorowaliśmy za pomocą programu RealTemp, a temperaturę reszty podzespołów (karty graficznej, sekcji zasilania płyty głównej, mostka południowego płyty głównej) oraz obroty wentylatorów – za pomocą programu HWMonitor.
  5. Test głośności wykonujemy w wygłuszonym pomieszczeniu pod poziomem gruntu. W takich warunkach w środku nocy mierzyliśmy ok. 18,7 dBa. Ostrożny oddech testującego zwiększa głośność tła do niespełna 20,0 dBa. Identyczny poziom osiąga ona w dzień, gdyż mimo usytuowania pomieszczenia i wygłuszenia go część miejskiego gwaru dociera do sprzętu pomiarowego. My testujemy w środku nocy, co zapewnia najmniejszy możliwy wpływ zewnętrznych czynników. Całkujący miernik poziomu dźwięku Sonopan SON-50 umieściliśmy około 50 cm od obudowy.
  6. Pomiary temperatur oraz głośności przeprowadzaliśmy w dwóch środowiskach obciążających oraz w spoczynku. Testy pod obciążeniem obejmowały 30-minutowy test w programie LinX z użyciem bibliotek wykorzystujących instrukcje AVX (pod koniec spisywaliśmy maksymalne wskazania temperatury i głośności) oraz 30-minutowy test w grze Crysis 3 (także w nim pod koniec spisywaliśmy maksymalne wskazania temperatury oraz głośności), polegający na obserwowaniu okolicy na mapie Welcome to the Jungle, co skutkowało wykorzystaniem czasu naszego sześciordzeniowego procesora na poziomie 40–45 %. Po wyłączeniu gry pozostawialiśmy komputer w trybie spoczynku na 15 minut. Po tym czasie odczytywaliśmy temperaturę oraz mierzyliśmy głośność.
  7. Przez cały okres trwania testu o stabilną temperaturę w pomieszczeniu na poziomie 25 stopni Celsjusza dbał klimatyzator przenośny MPM 12-KPO-04.
  8. Pasta termoprzewodząca użyta do testów to Prolimatech PK-3 (nawet jeśli w zestawie z danym układem chłodzenia była inna).
2