artykuły

Kiano Elegance 9.7 by Zanetti – rewelacyjna jakość wykonania i ekran o wysokiej rozdzielczości za mniej niż 1000 złotych

Polska elegancja

44
13 sierpnia 2013, 09:00 Mieszko Krzykowski

Mniejsze lub większe niedostatki jakości wykonania to jeden z najczęstszych problemów dręczących tak zwane niemarkowe tablety. A to coś skrzypi, a to trzeszczy, a to odstaje albo po prostu wygląda, jakby zostało zmontowane na kolanie i sklejone wikolem. Jednak od niedawna widać, że pewne mniej znane firmy zaczynają przywiązywać coraz większą wagę do solidności i wyglądu swoich produktów, dzięki czemu za stosunkowo niewielkie pieniądze można kupić sprzęt, który przykuwa wzrok postronnych osób bardziej niż gadżety pochodzące z katalogów Samsunga czy Asusa. Ale dopiero bohater dzisiejszego artykułu, tablet Kiano Elegance, pokazał nam, jak wiele pod tym względem można dostać za mniej niż 1000 złotych.

Spis treści

Kiano Elegance 9.7 by Zanetti – test

Kiano Elegance to tablet pod pewnymi względami dość wyjątkowy. Warte podkreślenia jest w nim choćby to, że został od podstaw zaprojektowany w Polsce (mimo że nadal jest składany w Chinach, pod nadzorem kontrolerów jakości rodem z Polski), więc nie jest to kolejny klon, na którym jedynie zmieniono logo producenta. Bardzo nas cieszy, że nasze rodzime marki zaczynają sobie coraz śmielej poczynać i nie boją się inwestować w rozwój.

Wygląd tego tabletu nie ma nic wspólnego z morzem supermarketowych zapychaczy półek, a raczej zdradza poważne aspiracje i brak kompleksów. Od metalowej obudowy Kiano Elegance bije solidność i coś, co można by nazwać szczyptą dostojeństwa. W jego prostej i stonowanej bryle, zaprojektowanej przez pana o nazwisku Zanetti (nie, nie chodzi tutaj o znanego argentyńskiego piłkarza grającego w Serie A), próżno szukać ekstrawagancji, za to łatwo znaleźć całe garści klasycznej prostoty, która wzbudzi uznanie osób o bardziej konserwatywnych upodobaniach.

Odstawiając na chwilę górnolotny styl... Kiano Elegance można by wbić kilka gwoździ, a potem wystawić na Allegro z notką, że jest „nowy i został uruchomiony jedynie w celu sprawdzenia działania”, koniec cytatu, bez obawy przed „negatywem”. No i jego metalowa obudowa ma szczotkowane wykończenie, którego nie powstydziłby się sprzęt najwyższej klasy. Ściskaliśmy ją, skręcaliśmy, zginaliśmy, podważaliśmy paznokciami, dawaliśmy psu do pogryzienia, sprawdzaliśmy, czy ekran na pewno trzyma się reszty urządzenia jak trzeba, i... nie znaleźliśmy niczego, do czego moglibyśmy się przyczepić. A uwierzcie nam, że próbowaliśmy, nie wierząc, że sprzęt kosztujący mniej niż 1000 zł może być całkowicie wolny od konstrukcyjnych wpadek. Na dodatek widzieliśmy egzemplarz, który miał już na karku kilka miesięcy intensywnego użytkowania i wyglądał niewiele gorzej od nowej sztuki, takiej jaką otrzymaliśmy do testów, więc wygląda na to, że najostrzejszy ząb świata, ząb czasu, długo nie zdoła się dobrać do Elegance.

Efektem ubocznym braku zaokrągleń i płaskiego tyłu obudowy jest to, że sprzęt ten wydaje się grubszy, niż faktycznie jest. Zanim się go weźmie w rękę, ma się wrażenie, że góruje pod tym względem nad iPadem, ale przyłożenie suwmiarki pokazuje, że różnica w najgrubszym miejscu wynosi zaledwie 0,5 mm i że wysokość Kiano Elegance nigdzie nie przekracza centymetra. Także masa jest przyzwoicie niska, jak na taką jakość wykonania, i wynosi mniej niż 600 gr. To wszystko sprawia, że ten tablet leży w dłoniach wygodnie i długie korzystanie z niego nie męczy (no dobrze, Xperia Tablet Z to nie jest), choć niewątpliwie nie wszystkim te kształty będą odpowiadać.

BudowaWyposażenie
Wymiary 240 mm × 173 mm × 10 mm Modem 3G Nie
Masa 580 g GPS Nie
Ekran 9,7 cala, 2048 × 1536 Bluetooth Tak
SoC
(CPU + GPU)
Rockchip RK3188
4 × 1,6 GHz
Mali 400-MP
HDMI Tak
RAM 2 GB (1,31 GB dla aplikacji) Host USB Tak
Pamięć wbudowana

1,97 GB na aplikacje
12,63 GB na dane
slot na kartę mikro-SD

Aparat tył: 2 MP, nagrywanie wideo VGA
przód: 0,3 MP, nagrywanie wideo VGA
Pojemność akumulatora 8000 mAh Dodatki ładowarka, kabel USB

Złącza i przyciski skoncentrowano na prawej (albo dolnej, jeśli tablet trzyma się pionowo) krawędzi urządzenia. Nie jest to najszczęśliwszy wybór i przez większość czasu mieliśmy wrażenie, że kłóci się trochę ze zdrowym rozsądkiem. Jeśli tablet znajduje się w ułożeniu poziomym, to prawa dłoń zasłania wyjście słuchawkowe i głośnik, więc sensowniejsze wydaje się trzymanie go „do góry nogami”. Natomiast jeśli trzyma się go pionowo, to rozsądek podpowiada, że czarna plastikowa zasłona anten komunikacyjnych powinna być na górze (jak w iPadzie), ale wtedy przyciski są na dole, co również nie jest optymalne. Ogólnie są to drobiazgi i przyzwyczajenie się do nich zajmuje nie więcej niż kilkanaście minut, ale nie obrazilibyśmy się, gdyby zostało to rozwiązane w bardziej intuicyjny sposób.

Przyzwoitość i onetowa rzetelność (taki żarcik) nakazują nam wspomnieć o tym, że Kiano Elegance został wyposażony w port HDMI, wyjście słuchawkowe, port mikro-USB z funkcją hosta i slot na karty mikro-SD (do 32 GB). Wbudowany głośnik wystarcza do oglądania filmów i słuchania muzyki we w miarę cichym otoczeniu, ale przekrzyczeć głośniejszego nie zdoła (no i szkoda, że nie ma tu mowy o żadnej stereofonii).

Kiano Elegance to zatem dopracowany i przede wszystkim solidny sprzęt. O tym, że producent jest pewien solidności swojego produktu, świadczy objęcie go programem Kiano Assistance. Jest to specyficzny rodzaj gwarancji door-to-door: firma zapewnia, że zgłoszona usterka zostanie naprawiona w ciągu 5 dni, a jeśli ten okres zostanie przekroczony, to klient dostanie nowe urządzenie. Brzmi trochę jak zapisy dotyczące biznesowych notebooków? Jak najbardziej. A do tego dochodzi specjalna infolinia, na którą można zadzwonić z każdym problemem (oczywiście sprzętowym, a nie sercowym). Więc jeśli do tej pory bałeś się kupić niemarkowy tablet z powodu legendarnych problemów z serwisem, to czas zmienić zdanie.

Strona:
snorgZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
snorg2013.08.13, 09:10
(+) bezproblemowe i stabilne działanie
(-) nierówna wydajność i płynność

jedno z drugim się kłóci , więc jak to jest naprawdę ??
*Konto usunięte*2013.08.13, 09:13
Bardzo fajne....
Dla mnie może nie całkiem bo za słaba jasność i czas pracy...
... nie zmienia to faktu, że takim tabletem nie wstydziłbym się pokazać i pochwalić.

Niestety Prezydent, Sejm, organy państwa kierują się innymi standardami przetargowymi i wstydzą się polskich marek.

Gdyby lekarz zrobił tak ustawiony przetarg to zaraz by posadzili go na ławie oskarżonych o korupcje (łącznie z tym, że skazali, że niby obiad miał być łapówką)...
Tutaj ustawianie pod jedno urządzenie jest w porządku. Bo prokuratura też chce sobie kupić ipady, by pograć między czasie w angry birds.

snorg @ 2013.08.13 09:10  Post: 678158
(+) bezproblemowe i stabilne działanie
(-) nierówna wydajność i płynność

jedno z drugim się kłóci , więc jak to jest naprawdę ??


Pewnie chodzi o to, że całość działa stabilnie i bezproblemowo. UI jest dość płynne, nie wywala FC, wszystkie funkcje działają tak jak powinny.
Natomiast ogromna rozdzielczość i dość słaby układ sprawiły, że wydajność jest kiepska i gry na tym będą działać średnio, czy przeglądarka, albo też jakieś super efekciarskie widgety.


'. Aby dać punkt odniesienia przypominamy, że układy graficzne trzeciej i czwartej generacji iPada mają do swojej dyspozycji aż cztery kanały pamięci, które zapewniają ogromną (jak na tabletowe standardy) przepustowość. No i praktyka pokazuje, że czterordzeniowy Rockchip z Kiano Elegance chyba nie jest jeszcze do końca gotowy do rozdzielczości rzędu 2048 × 1536. '

' wydajności układu graficznego, sytuacja jest trochę bardziej zakręcona, bo raz na prowadzenie wychodzi Modecom, a innym razem Kiano. '

Wydajność nie jest równa, sterowniki są rozwijane, np dalej pisze, że aktualizacja przyniosła poprawę w UI, pogorszenie wydajności w smarkach.
Tak naprawdę smarki średnio oddają wydajność i jestem ciekaw czy ruszy tutaj Dead Triger, horn..
focusZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
focus2013.08.13, 09:23
snorg @ 2013.08.13 09:10  Post: 678158
(+) bezproblemowe i stabilne działanie
(-) nierówna wydajność i płynność

jedno z drugim się kłóci , więc jak to jest naprawdę ??

Bezproblemowe i stabilne działanie (żebym musiał tłumaczyć polskie słowa...) ma miejsce wtedy, gdy tablet nie zawiesza się, uruchamia się na nim wszystkie aplikacje i działają. Nie jest to niestety oczywiste w przypadku tabletów Androidowych.
Nierówna wydajność i płynność została bardzo dokładnie wyjaśniona w tekście. Gdybyś przeczytał, to byś wiedział.
AdrianTrzepalskiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
AdrianTrzepalski2013.08.13, 09:43
Prawdopodobnie nie ma tabletu z Androidem który nie miałby problemów z płynnością działania. Każdy prędzej czy później złapie laga :) No ale to jest coś, z czym trzeba się pogodzić kupując tańszy od iPada model
wuzetkowiecZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
wuzetkowiec2013.08.13, 09:48
Tak sobie przeglądam któryś test z rzędu i widzę, że mimo upływu czasu, NOTE 8.0 to nadal sprzęt idealny. Idealna wielkość, doskonały czas pracy na baterii, świetna wydajność, dobry ekran. Tylko ta cena...
*Konto usunięte*2013.08.13, 09:58
AdrianTrzepalski @ 2013.08.13 09:43  Post: 678167
Prawdopodobnie nie ma tabletu z Androidem który nie miałby problemów z płynnością działania. Każdy prędzej czy później złapie laga :) No ale to jest coś, z czym trzeba się pogodzić kupując tańszy od iPada model

Tej klasy tak. Nowe (nawet stare) Nexus-y, Sony Xperia Tablet Z np. prawie nigdy nie mają ponieważ mają szybką pamięć i odpowiednie podzespoły. Poza tym każdy tablet ma lagi iPad też ma 'lagi'.

Pytanie jak duże są. W przypadku powyższych mogą być przycięcia przy ładowaiu spotlight, galerii... albo gdy robi się wiele zadań naraz. Ale to raczej mikro...

Tutaj jak napisane niska wydajność można powiedzieć całego podsystemu pamięci będzie powodowała prawdopodobnie ogromne lagi. Np. gdy w tle ściągasz coś, to spodziewam się, że nie ma mowy o graniu.
Jak autor gdzieś chyba tam napisał, aktualizowanie w tle sprowadza się do tego, że tablet najlepiej odłożyć
QuizZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Quiz2013.08.13, 10:08
-7#7
Powinni ten tablet nazwac Kiano Reeves.
jackowoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
jackowo2013.08.13, 10:35
Zaciekawiła mnie gwarancja Kiano Assistance. Można prosić o szersze info o tym?
miekrzyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjimiekrzy2013.08.13, 10:36
jackowo @ 2013.08.13 10:35  Post: 678181
Zaciekawiła mnie gwarancja Kiano Assistance. Można prosić o szersze info o tym?

http://www.kiano.pl/assistance.html
Tutaj jest większość informacji.
jackowoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
jackowo2013.08.13, 10:42
miekrzy @ 2013.08.13 10:36  Post: 678182
jackowo @ 2013.08.13 10:35  Post: 678181
Zaciekawiła mnie gwarancja Kiano Assistance. Można prosić o szersze info o tym?

http://www.kiano.pl/assistance.html
Tutaj jest większość informacji.

To już czytałem :) Ale trapi mnie ten dedykowany konsultant. Mają jednego człowieka, który jest przypisany do konkretnego klienta?
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1