artykuły

Kiano Elegance 9.7 by Zanetti – rewelacyjna jakość wykonania i ekran o wysokiej rozdzielczości za mniej niż 1000 złotych

Polska elegancja

44
13 sierpnia 2013, 09:00 Mieszko Krzykowski

Czy nowy Rockchip jest wystarczający?

Sercem i rozumem (zbieżność imion przypadkowa) tego tabletu jest czterordzeniowy Rockchip RK3188, który niedawno chwaliliśmy za wydajność i energooszczędność, choć wyraziliśmy też obawy, że jego kontroler RAM może być trochę za słaby, jak na współczesne potrzeby. O ile w sprzęcie z wyświetlaczem o rozdzielczości „około-HD” przepustowość pamięci nie jest aż tak ważna, to gdy w grę wchodzi Retina, wymagania wzrastają niemiłosiernie. Aby dać Wam punkt odniesienia, przypominamy, że układy graficzne trzeciej i czwartej generacji iPada mają do dyspozycji aż cztery kanały pamięci, które zapewniają ogromną (jak na tabletowe standardy) przepustowość. No i praktyka pokazuje, że czterordzeniowy Rockchip z Kiano Elegance chyba nie jest jeszcze do końca gotowy do rozdzielczości rzędu 2048 × 1536. Co prawda większość nowych gier z Google Play Store działa na nim w miarę płynnie (choć nie zawsze w największej dostępnej szczegółowości), to... płynność interfejsu, mimo że do przyjęcia, nie jest idealna i w czasie przewijania stron internetowych czy odtwarzania niektórych przejść między ekranami widać „klatkowanie”.

Testy zależne od procesora

Testy przeglądarkowe
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Sunspider Google V8 Peacekeeper Mozilla Kraken

Co ciekawe, we wszystkich testach wydajności procesora tablet Kiano osiąga sporo gorsze wyniki niż niedawno przetestowany przez nas tablet Modecoma z tym samym układem. Warto też zwrócić uwagę na bardzo słabe wyniki testu przepustowości pamięci, które wskazują najbardziej prawdopodobnego winowajcę. Ten sprzęt aż się prosi o szybszą pamięć operacyjną. Na szczęście i tak jest ona wystarczająca do tego, żeby strony internetowe ładowały się błyskawicznie.

Testy wydajności układu graficznego

GLBenchmark
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Test Egypt HD Offscreen (1080p) Test Egypt HD
Test T-Rex Offscreen (1080p) Test T-Rex HD

BaseMark
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Taiji
BaseMark X Offscreen BaseMark X

3DMark
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Test graficzny 1 Test graficzny 2
Test graficzny 1 (Extreme) Test graficzny 2 (Extreme)

Jeśli chodzi o wydajność układu graficznego, sytuacja jest trochę bardziej złożona, bo raz na prowadzenie wychodzi Modecom, a innym razem Kiano. Każe nam to sądzić, że sterowniki są jeszcze rozwijane i pełna optymalizacja oprogramowania pod kątem tego układu wciąż jest przed nami. Świadczy o tym chociażby to, że kilka dni przed opublikowaniem niniejszego testu tablet ten otrzymał aktualizację systemu, która przyniosła dramatyczną poprawę płynności interfejsu i... 10–20-procentowe pogorszenie wyników w benchmarkach graficznych.

Testy pamięci systemowej

Jedną z największych bolączek mniej markowych tabletów pozostaje bardzo niska jakość montowanej w nich pamięci flash. Z tego powodu skopiowanie zapasu filmów czy seriali na czas długiej podróży trwa wieki (duże pliki kopiują się w tempie około 6 MB/s), a w trakcie aktualizowania i instalowania programów dobrym pomysłem jest chwilowe odłożenie sprzętu na bok, bo system dostaje wtedy wyraźnej zadyszki. Mamy nadzieję, że firmy takie jak Kiano w przyszłości zwrócą uwagę na ten problem i zburzą kolejną barierę oddzielającą urządzenia „markowe” od „niemarkowych”.

Reasumując, Kiano Elegance (szczególnie po ostatniej aktualizacji) działa z szybkością, którą określilibyśmy jako akceptowalną (choć osoby przyzwyczajone do iOS czy Windows Phone mogą twierdzić inaczej) i typową dla urządzeń tego typu, lecz do pełnej płynności i wygody użytkowania brakuje tu szybszego procesora (albo niższej rozdzielczości ekranu) i lepszej jakości pamięci flash. I znowu wypada w tym miejscu przytoczyć hasło przewodnie tego artykułu: kompromisy. Ale mamy nadzieję, że w następnej generacji „retinowych chińczyków” będzie ich znacznie mniej.

3