Tablety
Artykuł
Mieszko Krzykowski, Czwartek, 18 lipca 2013, 13:38

Asus ma duże doświadczenie w tworzeniu względnie tanich i dobrych tabletów. Nexus 7, pomimo swojego wieku, nadal jest świetnym sprzętem, a niedawno wprowadzony Fonepad pokazał, że da się jeszcze obniżyć ceny 7-calowców, i to nie sprowadzając jakości wykonania do poziomu garażowej prowizorki. Ale jak wiadomo, apetyt rośnie w miarę jedzenia i tajwański gigant elektroniki użytkowej postanowił zaatakować 7-calowcem za mniej niż 700 złotych część rynku dotąd wypełnioną jedynie wszelkiego rodzaju „chińczykami”. Oto test modelu Asus MeMO Pad 7 HD.

Asus MeMO Pad HD 7 – jeszcze tańszy 7-calowiec Asusa

Najnowszy tablet Asusa jest o mniej więcej 200 zł tańszy od Nexusa 7 z taką samą ilością pamięci, a mimo to zachęca do siebie czterordzeniowym procesorem, ekranem o rozdzielczości 1280 × 800, Androidem 4.2, obecnością modułu GPS (którego brakuje w wielu „chińczykach”) i slotem na kartę pamięci (którego brakuje w Nexusie 7). Większość Czytelników zapewne właśnie zadaje sobie pytanie: gdzie jest haczyk?

Nie ma co ukrywać, że pod względem jakości wykorzystanych materiałów MeMO Pad HD 7 to nie Nexus 7. Nie ma tego gustownego wykończenia, które charakteryzuje najpopularniejszy tablet z Androidem czy niektóre „niemarkowe” urządzenia, ale nie oznacza to, że czegoś mu brakuje. Obudowę wykonano z matowego, grubego i sztywnego plastiku, który wcześniej został wykorzystany w 10-calowym MeMO Padzie. Dotknięcie go nie wywoła u nikogo ekstazy, a patrzenie nie doprowadzi do nirwany, lecz całość jest bardzo praktyczna i... wystarczająco dobra. Po prostu świetnie zapewnia to, co najważniejsze, a brak metalu ma pewien przydatny efekt uboczny, czyli mniej problemów z zasięgiem Wi-Fi i GPS. Nie ma tu wodotrysków, ale dostajemy sprawdzone rozwiązania, dające pewność, że sprzęt się nie rozleci i nie zacznie trzeszczeć i skrzypieć po kilku tygodniach użytkowania. A przecież o to właśnie chodzi w tym przedziale cen?

BudowaWyposażenie
Wymiary 197 mm × 121 mm × 11 mm Modem 3G Nie
Masa 302 g GPS Tak
Ekran 7 cali, 1280 × 800 Bluetooth Tak
SoC
(CPU + GPU)
Mediatek MT8125
4 × 1,2 GHz Cortex-A7
PowerVR SGX 544
HDMI Nie
RAM 1 GB (994 MB dla aplikacji) Host USB Nie
Pamięć wbudowana

11,82 GB na dane i aplikacje
slot na kartę mikro-SD

Aparat tył: 5 MP, autofokus, nagrywanie wideo 1080p, tryb HDR
przód: 1 MP, nagrywanie wideo 720p
Pojemność akumulatora 15 Wh Dodatki ładowarka, kabel USB

Rozmieszczenie przycisków i wyjść również nie zaskakuje niczym specjalnym, kolejny raz postawiono na sprawdzone rozwiązania. Duże i wyraźne guziki trafiły w górną część prawej ścianki, czyli tam, gdzie wszyscy się ich spodziewają. Na górnej ściance można znaleźć wyjście słuchawkowe i port mikro-USB. Głośniki są w tym samym miejscu co w Nexusie 7, czyli zajmują spory obszar dolnej części tyłu. Zapewniają bardzo dobrą głośność, lepszą niż 99% „chińczyków” spośród tych, z którymi mieliśmy styczność. Czego tu nie ma? Portu USB z funkcją hosta i wyjścia HDMI, które są standardem w tym przedziale cen, ale to właściwie jedyne „braki”, które udało nam się znaleźć.

Projektanci Asusa nie starali się zrobić z tego tabletu czegoś, czym nie jest, i wywoływać wrażenia, że ma się do czynienia ze sprzętem wyższej klasy, niżby wskazywała cena. Zamiast tego zastanowili się nad tym, co jest najważniejsze dla kogoś, kto oczekuje porządnego sprzętu w rozsądnej cenie, i doskonale wyszukali miejsca, w których można było zaoszczędzić bez szkody dla solidności i funkcjonalności. Ten tablet po prostu działa i choć początkowo miał on bardzo niedopracowane oprogramowanie, to po ostatniej aktualizacji trudno byłoby się przyczepić do stabilności i szybkości działania zainstalowanego w nim Androida 4.2. A pozostałe cechy jego budowy?

Projektanci Asusa zadbali o dostępność dwóch rodzajów etui do MeMO Pada i jedno z nich potrafi się zamienić w stojak

Ocena artykułu:
Ocen: 7
Zaloguj się, by móc oceniać
ZbyszkoZBogdańca (2013.07.18, 13:44)
Ocena: 4

0%
znowu tablet bez 3g! gdzie ja włożę kartę iPlusa?
Tylin (2013.07.18, 14:11)
Ocena: 3

0%
ZbyszkoZBogdańca @ 2013.07.18 13:44  Post: 672984
znowu tablet bez 3g! gdzie ja włożę kartę iPlusa?

Dokładnie, nie wszędzie jest WiFi, a targanie przenośnego modemu 3f wifi nie jest wygodne, kolejna bateria do ładowania, kolejny wydatek...
Skullek (2013.07.18, 14:20)
Ocena: 4

0%
Nie ma co, dopiero po roku czasu od wydania Nexusa 7 tablet z tego samego pułapu cenowego jest mu w stanie dorównać.
Ehhm (2013.07.18, 14:31)
Ocena: 1

0%
Trochę komicznie to wygląda, na głównej stronie jest ten artykuł, w którym wydajność urządzenia mierzona jest wyłącznie za pomocą syntetyków, a zaraz pod nim jest wpis z blogu zatytułowany „Benchmarki są do kitu”. Przecież są już aplikacje na Androida mierzące FPS w grach (i nie tylko). Mam również wrażenie, że niektóre zalety są 'wciśnięte' na siłę. I jeszcze sprawa głośników, nie zasłania się ich dłonią przy używaniu tabletu w ułożeniu horyzontalnym ? Jeśli tak, to dlaczego nie ma tego w wadach ?
kult5 (2013.07.18, 14:33)
Ocena: 8

0%
Cud, miód, malina. Brakuje tylko wisienki na torcie z postaci modemu 3G. Pomysleć że rok temu kupiłem za 500zł tablet z funkcją nawigacji z 1 rdzeniowym procesorem. Na przeglądarke muszę czekać kilka sekund, opisane w teście pobierane pliki całkowicie go przywieszają. Czasu pracy mam ponad połowę krótszy. Muszę znaleźć jakąś wymówkę aby wymienić sprzęt :)
bendyz (2013.07.18, 15:18)
Ocena: 1

0%
Ja czekam na wprowadzenie na PCLabie subiektywnych ocen przy testowaniu. Najbardziej zależy mi na ocenie płyności działania interfejsu, przegladania internetu itd. Benchmarki w sumie nic nie mówią, a jeśli ze 3 osoby w redakcji które mają porównanie do innych urządzeń wystawiły by oceny w skali od 1 do 10 za główne właściwości takie jak jakość obudowy, jakość wyświetlacza, prędkość działania interfejsu itp. to byłoby to dla mnie bardziej wiarygodne niż jakieś tam benchmarki.
focus (2013.07.18, 15:22)
Ocena: 0

0%
bendyz @ 2013.07.18 15:18  Post: 673007
Ja czekam na wprowadzenie na PCLabie subiektywnych ocen przy testowaniu. Najbardziej zależy mi na ocenie płyności działania interfejsu, przegladania internetu itd. Benchmarki w sumie nic nie mówią, a jeśli ze 3 osoby w redakcji które mają porównanie do innych urządzeń wystawiły by oceny w skali od 1 do 10 za główne właściwości takie jak jakość obudowy, jakość wyświetlacza, prędkość działania interfejsu itp. to byłoby to dla mnie bardziej wiarygodne niż jakieś tam benchmarki.

Takie opinie masz zawarte w każdym artykule przy każdym elemencie testowanego urządzenia. Mam na myśli laptopy, tablety oraz smartfony. To nie to, czego oczekujesz?
dahrentrade (2013.07.18, 19:55)
Ocena: 0

0%
z tylu wyglada identycznie jak nexus 7 nawet układ klawiszy taki sam
ov_Darkness (2013.07.18, 23:02)
Ocena: 0

0%
Mobilne urządzenie bez modemu 3G? Zrozumiał bym może jeszcze w przypadku 10', ale 7'?
Wiem, że można uzyć tetheringu lub MiFi, ale to kolejny akumulator do naładowania.
Przy obecnym kierunku rozwoju smartfonów taki 'siedmiocalowiec dla mas' musi mieć zbliżoną do np. Samsunga Galaxy 6.3, bo oszczędny nie kupi dwóch urządzeń.
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane