Internet i sieci
Artykuł
Artur Wyrzykowski, Czwartek, 7 sierpnia 2003, 14:19
PCLab.pl działa już na dedykowanej maszynie, zainstalowanej w tzw. Telehotelu operatora ATMAN. Do dyspozycji mamy teraz komputer z procesorem Pentium 4 2,66 GHz, 1 GB pamięci DDR i 40 GB przestrzeni dyskowej. Serwer podłączony jest do internetu łączem o przepustowości 2 Mb/s, z możliwością jej zwiększenia, gdyby zaszła taka potrzeba. Poniżej zamieszczamy fotorelację z procesu instalacji serwera.
Składanie i montaż serwera rozpoczęto 15. lipca. Podstawą maszyny jest obudowa stelażowa firmy Chenbro o wysokości 1U - ułatwia to upakowanie serwerów w pomieszczeniach ATM. Sama obudowa wygląda tak:


Do obudowy trafiła serwerowa płyta główna Intel S845WD1-E z chipsetem 845E.


Nie ma w tej płycie niczego szczególnego, poza dwoma wyjątkami. Ze względu na zastosowania, zawiera ona dwie zintegrowane karty sieciowe Fast Ethernet, które mogą nawzajem się uzupełniać. Po pierwsze, mogą zwiększać niezawodność serwera - w razie uszkodzenia jednego interfejsu lub przypadkowego rozłączenia kabla sieciowego, połączenie jest nadal podtrzymywane przez drugi interfejs. Po drugie, istnieje możliwość zwiększenia przepustowości łącza - transmisja może odbywać się przez oba interfejsy jednocześnie. Na zdjęciu poniżej widoczne są m.in. dwa gniazda sieciowe.


Na płycie znajduje się też kontroler ATA RAID firmy Promise. Na razie w serwerze znajduje się jeden dysk, ale w niedalekiej przyszłości skorzystamy z dobrodziejstw tego kontrolera i zamontujemy drugi dysk, który zabezpieczy przed ewentualnymi awariami. Po zainstalowaniu płyty głównej, procesora, pamięci, dysku i czytnika CD-ROM serwer prezentuje się tak:


W tak płaskiej obudowie (1U to jest wysokość napędu CD-ROM) nie lada problemem jest chłodzenie podzespołów, bo nie zmieści się tam żaden standardowy wiatraczek. Dlatego na procesorze widać cudaczny, płaski i pozornie mało efektywny wiatrak. Kręci się z on jednak niesamowitą prędkością i jest niewątpliwie najgłośniejszym elementem całego zestawu.


Obok płyty głównej znajduje się drugi, odśrodkowy, również bardzo płaski wiatrak, który dostarcza chłodnego powietrza do procesora i pamięci.


W obudowie znajdują się jeszcze dwa wysokoobrotowe wiatraczki o średnicy ok. 2 cm - jeden wbudowany w zasilacz, drugi - tłoczący powietrze w stronę dysków.

W płaskich obudowach problem stanowi nie tylko chłodzenie, ale też zbyt duże wymiary standardowych podzespołów. Dlatego w takich serwerach (również w naszym) nie może znaleźć się standardowy CD-ROM, który przecież sam ma wysokość 1U. W jego miejsce zainstalowany jest natomiast napęd taki sam, jak spotykany w notebookach. Bez problemu mieści się natomiast standardowy, 3,5-calowy dysk twardy, ale jest on na specjalnej podkładce, dzięki czemu śruby mocujące znajdują się nie po jego bokach, lecz od góry. Kolejny kłopot to taśmy IDE - muszą być one bardzo starannie dobrane i ułożone w obudowie, mogą też wyglądać tak, jak na zdjęciu.


Ocena artykułu:
Ocen: 1
Zaloguj się, by móc oceniać
Raptor (2003.08.07, 14:52)
Ocena: 0

0%
Gratuluje nowego serwa - czyżbym widział dysk Seagate'a - podobno padją smilies/wink.gif - oby działał jak najlepiej.
pila (2003.08.07, 15:02)
Tak, to dysk Barracuda 7200.7. Odnośnie padania - w naszej redakcji mamy 6 dysków Barracuda ATA IV: 5 80-tek i jedną 40-tkę. Pracują od dwóch lat bez zarzutów! Więc stwierdzenie, że Barracudy padają, mogę zamienić na "dyski wszystkich producentów padają" smilies/smile.gif
*Konto usunięte* (2003.08.07, 15:04)
Ocena: 0
ty zapewne reprezentujesz Matroxa? smilies/smile.gif
HAL9001 (2003.08.07, 15:09)
Ocena: 0

0%
Pila czemy nie napisales jaki jest OS zainstalowany i podsystemy uslugowe (www, mail, itp)
Stawik (2003.08.07, 15:12)
Ocena: 0

0%
a mozna cos wiecej o tym CRAY-u bo mnie osobiscie barzdzo to ciekawi moze jakis oddzielny artykul wrec. A ze mnie ciekawi to nie znaczy ze cos o tym wiem ale milo bylo by poczytac o takim komputerku nieco wiecej.
*Konto usunięte* (2003.08.07, 15:14)
Ocena: 0
raczej nie ma tam Windowsa Server 2003? czy się mylę?
dogberry (2003.08.07, 15:29)
Ocena: 0

0%
moze zrobicie jakis wiekszy reportaz z pobytu w ATMAN??
pila (2003.08.07, 15:54)
RedHat 9.0 z najnowszymi łatkami.
kiaad (2003.08.07, 17:11)
Ocena: 0

0%
smilies/smile.gifz okazji nowego SERWERA smilies/smile.gifps. co zamierzacie zmienić ??
pila (2003.08.07, 17:45)
W sensie?
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
O autorze
Artur Wyrzykowski
Artur Wyrzykowski, 33 lata, absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej, specjalności Automatyka i Inżynieria Komputerowa. W latach 1997-2003 związany z Wydawnictwem Lupus i pismami PCkurier, Enter, Unix Forum, Net Forum, Telenet Forum. W późniejszym okresie m.in. autor artykułów dla serwisu PCLab.pl oraz tygodnika Teleinfo. Obecnie redaktor miesięcznika PC Format.
Ostatnie publikacje:
Facebook
Ostatnio komentowane