artykuły

GeForce GTX 760 – test kart graficznych za mniej więcej 1000 złotych

Najlepsza karta za tysiąc złotych?

157
25 czerwca 2013, 15:00 Łukasz Marek

MSI GeForce GTX 760 Twin Frozr

Niedawno pisaliśmy o wchodzących w życie, po bardzo długim czasie, obniżkach cen kart graficznych z segmentu do około 1000 zł. Ceny cały czas się zmieniają, a rywalem Radeona HD 7950 (który znacznie staniał) jest GeForce GTX 760. Dzisiaj przedstawiamy Wam dwa produkty firmy MSI: Twin Frozr Gaming oraz HAWK.

Karty graficzne MSI z serii Twin Frozr Gaming tradycyjnie już są oznaczone na pudełku wizerunkiem smoka, a na właściwych produktach można się spodziewać czerwonych akcentów. Tak jest i tym razem.

Układ chłodzenia został żywcem przeniesiony z modelu GTX-a 770 Twin Frozr tego samego producenta: metalowa obudowa okalająca dwa wentylatory, spory radiator, detale charakterystyczne dla serii Twin Frozr Gaming, czyli czerwony pasek oraz logo Gaming Series.

Wymiary ramki układu chłodzenia (pod którą schowano jedną z rurek cieplnych) są większe od wymiarów laminatu. Za doprowadzenie zasilania do karty odpowiadają dwa złącza: ośmio- i sześciopinowe.

Zestaw wyjść jest standardowy dla GTX-ów 760: DisplayPort, HDMI oraz dwa DVI.

Wydajność

GeForce GTX 760 Twin Frozr nie tylko jest chłodzony firmowym układem MSI, ale też został fabrycznie podkręcony: rdzeń przyspieszył z 980 MHz do 1020 MHz. To niedużo, zwłaszcza że pamięć jest taktowana standardowo, z częstotliwością 1500 MHz. Te parametry pozwoliły karcie uplasować się pomiędzy kartą firmy EVGA a modelem Asus DirectCU II OC.

 

Podkręcanie

Karta pozwala zmienić parametr Power Target aż do wartości 145%. W przypadku „normalnych” GTX-ów 760 suwak kończy się już na 115%. Niestety, możliwości podkręcania rozczarowały. Zdołaliśmy osiągnąć jedynie wartości: rdzeń – 1115 MHz (+ 95 MHz), pamięć – 1777 MHz (+ 275 MHz). Zawsze w takich sytuacjach weryfikujemy wyniki, sprawdzając potencjał w tej dziedzinie w zagranicznych witrynach, i tym razem możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że trafiła nam się wyjątkowo oporna sztuka.

Ciśnienie akustyczne

Test głośności wykonujemy w wygłuszonym pomieszczeniu pod poziomem gruntu. W takich warunkach w środku nocy mierzyliśmy ok. 18,7 dBa. Ostrożny oddech testującego zwiększa głośność tła do niespełna 20,0 dBa. Identyczny poziom osiąga ona w dzień, gdyż mimo usytuowania pomieszczenia i wygłuszenia go część miejskiego gwaru dociera do sprzętu pomiarowego. My testujemy w środku nocy, co zapewnia najmniejszy możliwy wpływ zewnętrznych czynników.

Głośność bezpośrednio
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie

Dodatkowo przeprowadziliśmy test głośności na poziomie uszu testującego, podczas gdy zamknięta obudowa komputera znajdowała się pod biurkiem. Oto rezultaty:

Głośność typowo umieszczonego komputera
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie

Temperatura

Temperaturę rdzenia graficznego mierzymy z użyciem Far Cry 3 w maksymalnych ustawieniach szczegółowości obrazu. To z pewnością najbardziej typowa sytuacja dla większości graczy. Far Cry 3 jest nową, bardzo wymagającą grą, która potrafi wycisnąć siódme poty z najmocniejszych kart. W przypadku gdy karta ma dwa rdzenie, zestawiamy oba wskazania i podajemy wyższą wartość.

Temperatura
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie
 

Należy pamiętać, że nie można porównywać temperatury działania różnych układów! Ilość wydzielanej energii jest wprost proporcjonalna do ilości pobieranej (i niemal jej równa; wyniki pomiarów przedstawiamy na następnej stronie), a temperatura ma znaczenie jedynie w kontekście oceny jakości układu chłodzenia w porównaniach kart wykorzystujących ten sam układ graficzny.

Pobór energii

Pobór energii
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie
 

Podsumowanie

Karta graficzna MSI GeForce GTX 760 Twin Frozr Gaming to niezła propozycja. Obecnie jest to obok modelu firmy Palit z serii JetStream najtańszy fabrycznie podkręcony GTX 760 o niestandardowym układzie chłodzenia. Obie karty można kupić za mniej więcej 975 zł i dlatego porównamy je ze sobą.

Jeśli chodzi o osiągi, to wątpliwości nie ma: Palit GeForce GTX 760 JetStream taktowany z częstotliwością 1072/1550 MHz jest wydajniejszy od konstrukcji MSI, która w fabrycznej konfiguracji została przyspieszona do zaledwie 1020/1502 MHz. Natomiast model MSI mniej się daje uszom we znaki: jest minimalnie cichszy pod obciążeniem oraz najcichszy z całej stawki w spoczynku. Z układem chłodzenia nierozerwalnie wiąże się temperatura działania rdzenia graficznego: pod obciążeniem minimalnie prowadzi Palit (o 2 stopnie), w spoczynku natomiast odnotowaliśmy identyczne wartości. Pod względem poboru energii, który ma wpływ na rachunki za prąd, góruje raczej JetStream. Wprawdzie w spoczynku przegrał o 3 W, lecz pod obciążeniem produkt MSI potrzebuje prawie 20 W więcej.


dla karty MSI GeForce GTX 760 Twin Frozr za dobrą wydajność i ciche chłodzenie, w najniższej na rynku cenie

 

* Słowo o podkręcaniu: w tej konkurencji lepiej poszło Palitowi, ale krótka analiza zagranicznych testów wskazuje na to, że trafiliśmy na wyjątkowo słabo podkręcający się egzemplarz karty MSI. Przeciętnie jednak nasz GTX 760 Twin Frozr pozwolił się przyspieszyć mocniej.

MSI GeForce GTX 760 Twin Frozr
Zalety
  • fabryczne podkręcenie
  • GPU Boost 2.0
  • wydajność GTX-a 670 w niższej cenie
  • wydajny układ chłodzenia
Wady
  • słabe możliwości podkręcania
Do testów dostarczył:MSI
Cena w dniu publikacji (z VAT):975 zł
Zobacz bieżące oferty:
Neo24
1322 zł
Electro.pl
1529 zł
MediaExpert
1559 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
21