artykuły

GeForce GTX 760 – test kart graficznych za mniej więcej 1000 złotych

Najlepsza karta za tysiąc złotych?

157
25 czerwca 2013, 15:00 Łukasz Marek

Zotac GeForce GTX 760 AMP!

Seria AMP! Zotaca jest dobrze znana miłośnikom komputerowej rozrywki. I choć najbardziej w pamięć zapadają modele z najwyższych serii, takie jak GTX 680 AMP! czy GTX 770 AMP!, Zotac pracuje też nad znacznym przyśpieszeniem tych słabszych, między innymi GTX-a 760.

Karta ma układ chłodzenia zabudowany z wierzchu czarną aluminiową ramką, w której zamontowano dwa pomarańczowe wentylatory. Wystaje on jednak nieco za laminat i mimo że GTX 760 AMP! wydaje się dużo mniejszy od na przykład Asusa DirectCU II OC, to w istocie jest krótszy tylko o mniej więcej 1,5 cm. Co innego szerokość: ta faktycznie jest mniejsza, ale obie karty z powodzeniem zmieszczą się w 99% obudów na rynku.

Zasilanie doprowadzają dwie sześciopinowe wtyczki.

Wydajność

GTX 760 AMP! jest najszybszym GTX-em 760 spośród tych, które dotarły do naszej redakcji. Taktowanie rdzenia na poziomie 1111 MHz, a pamięci – 1552 MHz oznacza, odpowiednio, 13- i 3-procentowe przyspieszenie. Wyniki mówią same za siebie.

 

Podkręcanie

Wyżyłowana fabrycznie karta pozwoliła jeszcze bardzo przyzwoicie się podkręcić, ale zdecydowanie ustąpiła pod tym względem czołówce. Taktowanie rdzenia na poziomie 1190 MHz, a pamięci – 1752 MHz to wszystko, co udało się osiągnąć.

Ciśnienie akustyczne

Test głośności wykonujemy w wygłuszonym pomieszczeniu pod poziomem gruntu. W takich warunkach w środku nocy mierzyliśmy ok. 18,7 dBa. Ostrożny oddech testującego zwiększa głośność tła do niespełna 20,0 dBa. Identyczny poziom osiąga ona w dzień, gdyż mimo usytuowania pomieszczenia i wygłuszenia go część miejskiego gwaru dociera do sprzętu pomiarowego. My testujemy w środku nocy, co zapewnia najmniejszy możliwy wpływ zewnętrznych czynników.

Głośność bezpośrednio
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie

Dodatkowo przeprowadziliśmy test głośności na poziomie uszu testującego, podczas gdy zamknięta obudowa komputera znajdowała się pod biurkiem. Oto rezultaty:

Głośność typowo umieszczonego komputera
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie

Temperatura

Temperaturę rdzenia graficznego mierzymy z użyciem Far Cry 3 w maksymalnych ustawieniach szczegółowości obrazu. To z pewnością najbardziej typowa sytuacja dla większości graczy. Far Cry 3 jest nową, bardzo wymagającą grą, która potrafi wycisnąć siódme poty z najmocniejszych kart. W przypadku gdy karta ma dwa rdzenie, zestawiamy oba wskazania i podajemy wyższą wartość.

Temperatura
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie
 

Należy pamiętać, że nie można porównywać temperatury działania różnych układów! Ilość wydzielanej energii jest wprost proporcjonalna do ilości pobieranej (i niemal jej równa; wyniki pomiarów przedstawiamy na następnej stronie), a temperatura ma znaczenie jedynie w kontekście oceny jakości układu chłodzenia w porównaniach kart wykorzystujących ten sam układ graficzny.

Pobór energii

Pobór energii
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie
 

Podsumowanie

Z pewnością jeszcze przez jakiś czas nie ujrzymy szybszego GTX-a 760. Mocne fabryczne podkręcenie rdzenia (do 1111 MHz, czyli o 13% względem modelu referencyjnego) robi swoje: karta z łatwością wyprzedza rywali w grach i benchmarkach.

Mimo osiągów nieźle wypada też w pomiarach poboru energii, bo potrzebuje jej mniej od rywali z obozów Asusa, EVGA czy Gigabyte'a. Osobną kwestią jest temperatura działania, wyższa niż w przypadku całej konkurencji, co wiele osób może zniechęcić. W spoczynku temperatura rdzenia zbliżała się do 40 stopni, a pod obciążeniem osiągała 80 stopni. To przełożyło się na większą głośność układu chłodzenia: karcie bliżej pod tym względem do modelu EVGA niż do cichej konstrukcji Asusa.

Cena? Około 1075 zł. Nieco wysoka, ale to najszybszy GTX 760 w fabrycznej konfiguracji, więc dla osób, które nie podkręcają sprzętu, ideał. Dla tych, którzy to robią, lepszym wyborem będzie cichy Asus z układem chłodzenia DirectCU II i samodzielne przyspieszenie taktowania, przynajmniej do parametrów Zotaca.

Zotac GeForce GTX 760 AMP!
Zalety
  • GPU Boost 2.0
  • najmocniejsze wśród GTX-ów 760 fabryczne podkręcenie
Wady
  • dość głośny układ chłodzenia
Do testów dostarczył:Zotac
Cena w dniu publikacji (z VAT):1075 zł
Zobacz bieżące oferty:
Electro.pl
2549 zł
MediaExpert
2564 zł
Neo24
2583 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
20