artykuły

GeForce GTX 760 – test kart graficznych za mniej więcej 1000 złotych

Najlepsza karta za tysiąc złotych?

157
25 czerwca 2013, 15:00 Łukasz Marek

Asus GeForce GTX 760 DirectCU II OC (test opublikowany w dniu 5.08.2013)

Jeśli chodzi o GeForce'y GTX 760, to nikt nie zostaje w tyle, również Asus. Wprowadził on model GTX 760 DirectCU II OC z układem chłodzenia o tej samej nazwie.

Karta Asusa z początku wydawała nam się zminiaturyzowaną wersją GTX-a 780 DCU tego producenta. Za chłodzenie konstrukcji odpowiada aluminiowy radiator z kilkoma rurkami cieplnymi, który owiewany jest przez dwa wentylatory.

Pod spodem znajomy widok: złota blaszka z napisem Direct Power, która przykrywa rdzeń. To rozwiązanie zastosowano już wcześniej w bardzo nietypowym modelu GTX 670 DirectCU Mini. Niestety, tym razem nie starano się maksymalnie wykorzystać krótkiego laminatu karty, bo układ chłodzenia mocno wystaje poza jego obrys. Mimo to karta jest znacznie krótsza od modelu Palit JetStream czy EVGA ACX.

Do zasilenia karty nie potrzeba dwóch przewodów sześciopinowych, których to wymaga wersja referencyjna: zadowoli się ona jednym ośmiopinowym.

Zestaw wyjść jest typowy dla karty graficznej opartej na układzie GeForce: dwa DVI oraz po jednym HDMI i DisplayPort.

Wydajność

Ostatnio Asus się nie stara – oto co przyszło nam na myśl, gdy spojrzeliśmy na fabryczne częstotliwości taktowania GTX-a 760 DirectCU II OC. Biorąc pod uwagę to, jaki system chłodzenia i jakiej klasy komponenty zostały użyte, spodziewaliśmy się jednak czegoś więcej niż przyspieszenia rdzenia o 26 MHz przy braku jakiegokolwiek fabrycznego podkręcenia pamięci.

 

Podkręcanie

Pod tym względem sprzęt wynagrodził niskie fabryczne częstotliwości taktowania. Rdzeń udało nam się podkręcić z 1006 MHz do 1190 MHz, a pamięć – z 1502 MHz do 1752 MHz. To pozwoliło karcie wyprzedzić zarówno produkt firmy EVGA, jak i konstrukcję Palita, choć nie udało się dogonić Gigabyte'a.

Ciśnienie akustyczne

Test głośności wykonujemy w wygłuszonym pomieszczeniu pod poziomem gruntu. W takich warunkach w środku nocy mierzyliśmy ok. 18,7 dBa. Ostrożny oddech testującego zwiększa głośność tła do niespełna 20,0 dBa. Identyczny poziom osiąga ona w dzień, gdyż mimo usytuowania pomieszczenia i wygłuszenia go część miejskiego gwaru dociera do sprzętu pomiarowego. My testujemy w środku nocy, co zapewnia najmniejszy możliwy wpływ zewnętrznych czynników.

Głośność bezpośrednio
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie

Dodatkowo przeprowadziliśmy test głośności na poziomie uszu testującego, podczas gdy zamknięta obudowa komputera znajdowała się pod biurkiem. Oto rezultaty:

Głośność typowo umieszczonego komputera
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie

Temperatura

Temperaturę rdzenia graficznego mierzymy z użyciem Far Cry 3 w maksymalnych ustawieniach szczegółowości obrazu. To z pewnością najbardziej typowa sytuacja dla większości graczy. Far Cry 3 jest nową, bardzo wymagającą grą, która potrafi wycisnąć siódme poty z najmocniejszych kart. W przypadku gdy karta ma dwa rdzenie, zestawiamy oba wskazania i podajemy wyższą wartość.

Temperatura
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie
 

Należy pamiętać, że nie można porównywać temperatury działania różnych układów! Ilość wydzielanej energii jest wprost proporcjonalna do ilości pobieranej (i niemal jej równa; wyniki pomiarów przedstawiamy na następnej stronie), a temperatura ma znaczenie jedynie w kontekście oceny jakości układu chłodzenia w porównaniach kart wykorzystujących ten sam układ graficzny.

Pobór energii

Pobór energii
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie
 

Podsumowanie

Porównując Asusa do trzech poprzednio przetestowanych modeli (EVGA SuperClocked, Gigabyte WindForce oraz Palit JetStream), nietrudno wskazać jego mocny punkt, jakim jest najcichszy układ chłodzenia w całej dotychczasowej stawce, i to zarówno w spoczynku, jak i pod obciążeniem. Różnica nie jest duża, ale wyjątkowo wyczuleni użytkownicy docenią DirectCU II, zwłaszcza że i tak nieźle sobie radzi z chłodzeniem rdzenia, bo maksymalne zanotowane przez nas wskazania oscylowały wokół 68 stopni Celsjusza.

Niestety, musimy się przyczepić do fabrycznego podkręcenia, które jest bardzo słabe: jedyna różnica w porównaniu z wersją referencyjną to 2,5-procentowe przyspieszenie rdzenia, podczas gdy konkurencja zapewnia nieco ponad 9-procentowe. Zaawansowani użytkownicy będą mogli jednak podkręcić kartę sami, i to do poziomu, który pozwoli jej się zrównać wydajnością z GTX-em 670.

Asus GTX 760 DirectCU II OC kosztuje około 1050 zł, a więc mniej niż model EVGA SuperClocked, ale jednocześnie więcej od GTX-ów 760 Palita i Gigabyte'a. Mówi się jednak: coś za coś, bo choć Asus jest wolniej taktowany w fabrycznej konfiguracji, to ma cichszy układ chłodzenia, a tego w głośnych modelach sensownie zmodyfikować nie sposób.


dla karty Asus GeForce GTX 760 DirectCU II OC za bardzo cichy układ chłodzenia, wysoką jakość wykonania i dobre możliwości podkręcania, które w grach pozwolą osiągnąć wydajność lepszą, niż zapewnia GTX 670

Asus GeForce GTX 760 DirectCU II OC
Zalety
  • GPU Boost 2.0
  • dobry stosunek wydajności do ceny
  • Najcichszy spośród GTX-ów 760
  • fabryczne podkręcenie...
Wady
  • ...które jednak jest dość słabe
Do testów dostarczył:Asus
Cena w dniu publikacji (z VAT):1050 zł
Zobacz bieżące oferty:
Electro.pl
1149 zł
MediaExpert
1199 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
19