artykuły

GeForce GTX 760 – test kart graficznych za mniej więcej 1000 złotych

Najlepsza karta za tysiąc złotych?

157
25 czerwca 2013, 15:00 Łukasz Marek

EVGA GeForce GTX 760 SuperClocked

Testowany GeForce GTX 760 z logo firmy EVGA jest z rodziny SuperClocked, czyli wiemy, czego się spodziewać: fabrycznego podkręcenia.

Karta została wyposażona w nowy, dość mocno promowany przez firmę system chłodzenia ACX z dwoma wentylatorami.

Konstrukcja EVGA ma przedłużony w porównaniu z modelem referencyjnym laminat, różni się od niego także w sposobie zasilania: zamiast dwóch sześciopinowych złączy mamy jedno sześcio- i jedno ośmiopinowe.

Zestaw wyjść jest standardowy, ale śledź został przez producenta maksymalnie podziurawiony, aby zwiększyć przepływ powietrza.

Plastikowa obudowa nie wystaje poza obrys płytki drukowanej.

Wydajność

Modele SuperClocked zawsze mają zegary taktujące podkręcone względem wersji referencyjnej. Tym razem przyspieszono tylko rdzeń: zamiast 980 MHz osiąga on 1072 MHz, pamięć zaś jest taktowana ze standardową częstotliwością 1502 MHz.

 

Podkręcanie

Pod tym względem karta EVGA nie zrobiła na nas zbyt dobrego wrażenia. Mimo zastosowania niereferencyjnej konstrukcji układu chłodzenia udało nam się osiągnąć następujące parametry: rdzeń – 1150 MHz, pamięć – 1727 MHz, czyli przyrost względem ustawień fabrycznych wyniósł, odpowiednio, niecałe 80 MHz i 225 MHz.

Ciśnienie akustyczne

Test głośności wykonujemy w wygłuszonym pomieszczeniu pod poziomem gruntu. W takich warunkach w środku nocy mierzyliśmy ok. 18,7 dBa. Ostrożny oddech testującego zwiększa głośność tła do niespełna 20,0 dBa. Identyczny poziom osiąga ona w dzień, gdyż mimo usytuowania pomieszczenia i wygłuszenia go część miejskiego gwaru dociera do sprzętu pomiarowego. My testujemy w środku nocy, co zapewnia najmniejszy możliwy wpływ zewnętrznych czynników.

Głośność bezpośrednio
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie

Dodatkowo przeprowadziliśmy test głośności na poziomie uszu testującego, podczas gdy zamknięta obudowa komputera znajdowała się pod biurkiem. Oto rezultaty:

Głośność typowo umieszczonego komputera
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie

Temperatura

Temperaturę rdzenia graficznego mierzymy z użyciem Far Cry 3 w maksymalnych ustawieniach szczegółowości obrazu. To z pewnością najbardziej typowa sytuacja dla większości graczy. Far Cry 3 jest nową, bardzo wymagającą grą, która potrafi wycisnąć siódme poty z najmocniejszych kart. W przypadku gdy karta ma dwa rdzenie, zestawiamy oba wskazania i podajemy wyższą wartość.

Temperatura
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie
 

Należy pamiętać, że nie można porównywać temperatury działania różnych układów! Ilość wydzielanej energii jest wprost proporcjonalna do ilości pobieranej (i niemal jej równa; wyniki pomiarów przedstawiamy na następnej stronie), a temperatura ma znaczenie jedynie w kontekście oceny jakości układu chłodzenia w porównaniach kart wykorzystujących ten sam układ graficzny.

Pobór energii

Pobór energii
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie
 

Podsumowanie

Fabrycznie podkręcona karta firmy EVGA zapewnia taktowanie rdzenia i pamięci na poziomie 1072/1502 MHz, identycznym z parametrami przedstawionych przez nas wcześniej modeli JetStream firmy Palit oraz WindForce firmy Gigabyte. EVGA zdecydowała się na własną konstrukcję płytki drukowanej i nieco inny sposób zasilania, a to oznacza, niestety, kilkanaście watów więcej, niż potrzebuje konkurencja. Możliwości podkręcania nie wynagradzają tej niedogodności – także pod tym względem rywale zapewniają więcej. Układ chłodzenia ACX jest znośny, minimalnie głośniejszy od rozwiązania referencyjnego; prawdopodobnie wszystko popsuł podwyższony pobór energii, który bezpośrednio przyczynił się do tego, że układ graficzny rozgrzewał się do 78 stopni i trzeba było go schłodzić szybciej kręcącymi się wentylatorami. W spoczynku tego problemu nie zauważyliśmy.

W Polsce można znaleźć tylko kilka ofert EVGA GTX 760 SC z układem ACX i z przykrością musimy stwierdzić, że cena jest zawyżona, bo wynosi aż 1100 zł. Biorąc pod uwagę to, że lepsze pod każdym względem konstrukcje Gigabyte'a i Palita (kosztujące, odpowiednio, 1010 zł i 990 zł) można kupić za mniej, trudno polecić tę kartę.

EVGA GeForce GTX 760 SuperClocked ACX
Zalety
  • fabryczne podkręcenie
  • GPU Boost 2.0
Wady
  • nieco zbyt duży pobór energii pod obciążeniem
  • cena
Do testów dostarczył:eVGA
Cena w dniu publikacji (z VAT):1100 zł
18