artykuły

GeForce GTX 760 – test kart graficznych za mniej więcej 1000 złotych

Najlepsza karta za tysiąc złotych?

157
25 czerwca 2013, 15:00 Łukasz Marek

Gigabyte GeForce GTX 760 WindForce

Za sprawą GeForce'a GTX 760, którego przedstawiliśmy 3 tygodnie temu, nieco zmieniło się nasze spojrzenie na rynek kart za mniej więcej 1000 zł. Dotychczas proponowane w tym segmencie podkręcone wersje GTX-a 660 Ti, HD 7870 oraz HD 7950 zostały zdetronizowane przez nowy produkt Nvidii, zarazem wydajniejszy i tańszy. Dzisiaj przyjrzymy się niereferencyjnej, fabrycznie podkręconej konstrukcji firmy Gigabyte z układem chłodzenia WindForce.

Płytka drukowana jest znacznie dłuższa od standardowej, a całość jest chłodzona przez trzy identyczne wentylatory z przeźroczystymi łopatkami.

Obudowa układu chłodzenia nieznacznie wystaje poza niebieski laminat. Do zasilania karty przeznaczone zostały dwie wtyczki w konfiguracji nieco odmiennej od referencyjnej, bo mamy do czynienia z jednym złączem sześciopinowym i jednym ośmiopinowym, a nie z dwoma sześciopinowymi.

Wydajność

Rdzeń w standardowej konfiguracji jest taktowany z częstotliwością 1085 MHz (a więc został fabrycznie przyspieszony o 105 MHz), a pamięć – 1502 MHz (wartość odpowiadająca referencyjnej). Wyniki testów wydajności znajdziecie na zaktualizowanych wykresach, do których prowadzą poniższe odnośniki.

 

Podkręcanie

Pod tym względem Gigabyte pozytywnie się wyróżnił na tle testowanego wcześniej modelu referencyjnego oraz GTX 760 JetStream firmy Palit.

Ciśnienie akustyczne

Test głośności wykonujemy w wygłuszonym pomieszczeniu pod poziomem gruntu. W takich warunkach w środku nocy mierzyliśmy ok. 18,7 dBa. Ostrożny oddech testującego zwiększa głośność tła do niespełna 20,0 dBa. Identyczny poziom osiąga ona w dzień, gdyż mimo usytuowania pomieszczenia i wygłuszenia go część miejskiego gwaru dociera do sprzętu pomiarowego. My testujemy w środku nocy, co zapewnia najmniejszy możliwy wpływ zewnętrznych czynników.

Głośność bezpośrednio
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie

Dodatkowo przeprowadziliśmy test głośności na poziomie uszu testującego, podczas gdy zamknięta obudowa komputera znajdowała się pod biurkiem. Oto rezultaty:

Głośność typowo umieszczonego komputera
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie

Temperatura

Temperaturę rdzenia graficznego mierzymy z użyciem Far Cry 3 w maksymalnych ustawieniach szczegółowości obrazu. To z pewnością najbardziej typowa sytuacja dla większości graczy. Far Cry 3 jest nową, bardzo wymagającą grą, która potrafi wycisnąć siódme poty z najmocniejszych kart. W przypadku gdy karta ma dwa rdzenie, zestawiamy oba wskazania i podajemy wyższą wartość.

Temperatura
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie
 

Należy pamiętać, że nie można porównywać temperatury działania różnych układów! Ilość wydzielanej energii jest wprost proporcjonalna do ilości pobieranej (i niemal jej równa; wyniki pomiarów przedstawiamy na następnej stronie), a temperatura ma znaczenie jedynie w kontekście oceny jakości układu chłodzenia w porównaniach kart wykorzystujących ten sam układ graficzny.

Pobór energii

Pobór energii
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie
 

Podsumowanie

GeForce GTX 760 w wykonaniu Gigabyte'a to udana konstrukcja, szczególnie w obecnej cenie, która wynosi około 1060 zł. To mniej, niż trzeba by zapłacić za Radeona HD 7950, a przy tym Gigabyte jest wydajniejszy. Zapewnia mu to mocne fabryczne podkręcenie. Na plus zasługuje układ chłodzenia, a to za sprawą temperatury, w jakiej działa rdzeń graficzny: nieco ponad 60 stopni, a to już prawie 20 stopni mniej, niż osiąga model referencyjny. Łyżką dziegciu w beczce miodu jest tylko pobór energii: aż o 30 W wyższy od potrzeb konstrukcji zaprojektowanej przez Nvidię.


dla karty Gigabyte GeForce GTX 760 WindForce za wysoką wydajność (poziom GTX-a 670), a przy tym doskonały stosunek osiągów do ceny

 

Gigabyte GeForce GTX 760 WindForce
Zalety
  • fabryczne podkręcenie
  • GPU Boost 2.0
  • wydajność GTX-a 670 w niższej cenie
  • bardzo wydajny układ chłodzenia
Wady
  • nieco wysoki pobór energii
Do testów dostarczył:Gigabyte
Cena w dniu publikacji (z VAT):1059 zł
Zobacz bieżące oferty:
Electro.pl
4249 zł
MediaExpert
4258 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
17