artykuły

GeForce GTX 760 – test kart graficznych za mniej więcej 1000 złotych

Najlepsza karta za tysiąc złotych?

157
25 czerwca 2013, 15:00 Łukasz Marek

Palit GeForce GTX 760 JetStream

Konstrukcja układu chłodzenia przypomina tę znaną z GTX-a 670: dwa wentylatory owiewają spory radiator. Ponownie cierpią na tym wymiary karty. To, że jest dłuższa, niż wskazywałby rozmiar płytki drukowanej, to oczywiste, ale oprócz tego jest inny problem: karta zajmuje w obudowie dwa i pół slotu (w praktyce trzy).

Zastosowano cztery wyjścia obrazu: dwa DVI i po jednym HDMI oraz DisplayPort.

Obudowa układu chłodzenia wychodzi nieco poza obrys laminatu.

Plastikowa część przedłużająca kartę zyskała otwory dla lepszego przepływu powietrza.

Wydajność

Palit ponownie oferuje mocno podkręcony model. GTX 760 JetStream może się pochwalić taktowaniem na poziomie: rdzeń – 1072 MHz, pamięć – 1550 MHz. To zapewnia już wydajność zbliżoną do osiągów GTX-a 670.

 

Podkręcanie

Stosunkowo wysokie fabryczne częstotliwości taktowania sprawiają, że Palit nie pozostawia wiele miejsca na podkręcanie. Pamięć dała się przyspieszyć o 200 MHz, a rdzeń – już tylko o mniej więcej 65 MHz, co oznacza taktowanie na poziomie 1137/1752 MHz.

Ciśnienie akustyczne

Test głośności wykonujemy w wygłuszonym pomieszczeniu pod poziomem gruntu. W takich warunkach w środku nocy mierzyliśmy ok. 18,7 dBa. Ostrożny oddech testującego zwiększa głośność tła do niespełna 20,0 dBa. Identyczny poziom osiąga ona w dzień, gdyż mimo usytuowania pomieszczenia i wygłuszenia go część miejskiego gwaru dociera do sprzętu pomiarowego. My testujemy w środku nocy, co zapewnia najmniejszy możliwy wpływ zewnętrznych czynników.

Głośność bezpośrednio
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie

Dodatkowo przeprowadziliśmy test głośności na poziomie uszu testującego, podczas gdy zamknięta obudowa komputera znajdowała się pod biurkiem. Oto rezultaty:

Głośność typowo umieszczonego komputera
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie

Temperatura

Temperaturę rdzenia graficznego mierzymy z użyciem Far Cry 3 w maksymalnych ustawieniach szczegółowości obrazu. To z pewnością najbardziej typowa sytuacja dla większości graczy. Far Cry 3 jest nową, bardzo wymagającą grą, która potrafi wycisnąć siódme poty z najmocniejszych kart. W przypadku gdy karta ma dwa rdzenie, zestawiamy oba wskazania i podajemy wyższą wartość.

Temperatura
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie
 

Należy pamiętać, że nie można porównywać temperatury działania różnych układów! Ilość wydzielanej energii jest wprost proporcjonalna do ilości pobieranej (i niemal jej równa; wyniki pomiarów przedstawiamy na następnej stronie), a temperatura ma znaczenie jedynie w kontekście oceny jakości układu chłodzenia w porównaniach kart wykorzystujących ten sam układ graficzny.

Pobór energii

Pobór energii
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie
 

Podsumowanie

Palit zaproponował całkiem niezłą kartę, wycenioną równie dobrze (jeśli nie lepiej) jak referencyjna konstrukcja Nvidii. Za 1059 zł dostajemy sprzęt fabrycznie podkręcony, o zaprojektowanym przez producenta układzie chłodzenia, który choć nie jest najcichszy w stawce, nie hałasuje. Fabryczne częstotliwości taktowania na poziomie 1072/1550 MHz pozwalają dogonić GeForce'a GTX 670 (droższego o mniej więcej 250 zł) i powiększyć przewagę nad Radeonem HD 7950 do około 15%. Konstrukcja Palita wymaga kilku watów więcej niż model odniesienia, ale jest to wartość całkowicie w normie, gdy weźmie się pod uwagę to, że standardowa konfiguracja jest już podkręcona, co zapewnia o kilka procent lepszą wydajność.


dla karty Palit GeForce GTX 760 JetStream za wysoką wydajność (poziom GTX-a 670), a przy tym doskonały stosunek osiągów do ceny

 

Palit GeForce GTX 760 JetStream
Zalety
  • fabryczne podkręcenie
  • GPU Boost 2.0
  • wydajność GTX-a 670 w niższej cenie
Wady
  • Brak
Do testów dostarczył:Palit
Cena w dniu publikacji (z VAT):1059 zł
Zobacz bieżące oferty:
Electro.pl
2205 zł
MediaExpert
2749 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
16