Laptopy
Artykuł
Robert Graczyk, Sobota, 8 czerwca 2013, 20:11

Sukces tabletów pokazał, że skomplikowane systemy operacyjne pozwalające uruchomić jeszcze bardziej skomplikowane programy, a do tego duża moc obliczeniowa, choć mile widziane, wcale nie są najbardziej pożądanymi cechami z punktu widzenia osób wybierających komputer przenośny. Liczą się przede wszystkim walory użytkowe, w tym wygoda i prostota obsługi, tak aby dało się korzystać z urządzenia w sposób intuicyjny. Dlatego właśnie powstał Acer Aspire R7, laptop konwertowalny, który w założeniu miał pozwolić użytkownikowi zjeść ciastko i mieć ciastko, a mówiąc mniej metaforycznie: zapewnić i jedno, i drugie.

Acer Aspire R7 – trochę laptop, trochę tablet

O tym, że żyjemy w bardzo ciekawych, barwnych czasach, pisaliśmy już niejednokrotnie. Ba, nasz poradnik skierowany do mniej zorientowanych użytkowników, w którym chcieliśmy przeprowadzić ich przez gąszcz nowych rozwiązań na rynku urządzeń przenośnych, jasno pokazuje, że wybór jest ogromny: smartfony, tablety, urządzenia hybrydowe, konwertowalne, a do tego stare dobre laptopy – to i tak dopiero początek. W końcu mamy także tablety, które możemy podzielić na te o typowo mobilnych systemach (Android, iOS) oraz te z pełnym Windows, phablety, komputery typu All-in-One, w pewnym sensie zahaczające o urządzenia przenośne (w obrębie domu, ale jednak ;)), „inteligentne” zegarki, a za chwilę także okulary (Google Glass). Dlatego kolejne wynalazki łączące zalety dwóch typów urządzeń nie powinny nikogo dziwić. Dlaczego w takim razie Acer Aspire R7, będący laptopem konwertowalnym z ekranem dotykowym o przekątnej 15 cali, tak nas zaskoczył?

W teorii

Założenia projektowe Acera były bardzo słuszne. Producent chciał oddać w ręce użytkowników laptop, który zapewniałby im dostęp do rozbudowanych programów typu: Word, Excel, Photoshop, Sony Vegas, podzespoły na tyle wydajne, żeby praca w tych programach była komfortowa, a do tego możliwość intuicyjnej obsługi, jaką znamy z tabletów. Dlatego ekran umieszczono na wymyślnym i, co ważne, bardzo solidnym metalowym ramieniu, które pozwala ustawić go w różnych pozycjach: charakterystycznej dla laptopów lub przemieniającej R7 w duży tablet, a także pośrednich, w których ekran ląduje nieco wyżej niż w typowo laptopowym ustawieniu lub nieco bliżej użytkownika, tak aby miał on lepszy dostęp do funkcji dotykowych. Nie zapomniano także dodać dobrej matrycy (kontrast – 1176, pokrycie palety sRGB – 91,6%, maksymalna jasność – 345 cd/m2 – to wartości zmierzone, nie zaś wyciągnięte z katalogu produktów ;)), przyzwoitej aluminiowej obudowy typu unibody, podświetlenia klawiatury, całkiem niezłych głośników, licznych portów rozszerzeń (są obecne: 2 × USB 3.0, HDMI, DisplayPort, czytnik kart SD) czy systemu chłodzenia cichego przy małym obciążeniu. Niestety, ktoś przeoczył jedną bardzo ważną rzecz: wzbogacając funkcjonalność, trzeba mieć pewność, że podstawowa jest już dopracowana w stu procentach.

Raz laptop...

...innym razem tablet...

...a kiedy indziej coś pomiędzy

Ocena artykułu:
Ocen: 2
Zaloguj się, by móc oceniać
SunTzu (2013.06.08, 20:18)
Ocena: 4

0%
Jak zawiasy wytrzymają parę lat to super. Bo to podstawa by ten XYZ, spełniał swoją wielofunkcyjność.
Dla mnie to ciekawa innowacja i poszukiwanie złotego środka. Super, ale szkoda, że dopiero teraz takie cuda powstają... tyle lat stagnacji.
dzikden (2013.06.08, 20:28)
Ocena: 4

0%
pod jednym ze zdjęć ciekawa uwaga - laptop z Australii :P ktoś chyba oglądał top gear :P
Relativy (2013.06.08, 21:12)
Ocena: 4

0%
Bardzo ciekawy pomysł. Dodajmy jeszcze klawiaturę przesuwaną przód-tył i mamy czego potrzeba. Kwestia czy jest na takie coś miejsce. Ale jak to mówią: jak ktoś chce to potrafi.
Myślę że to tylko kwestia czasu. Jak dla mnie sprzęt acera jest krokiem w dobrą strone.
mikilys (2013.06.08, 21:34)
Ocena: 1

0%
Znany już projekt jednego z pierwszych Dell'owskich XPS, gdzie jeszcze napęd był ładowany od góry oraz miał odpinaną klawiaturę ;)
Żadna przyszłość, tylko kopia tego co się dobre parę lat temu nie przyjęło (był tam Mobilny X1800 256MB!) ;)
~edit~
Dell XPS M2010 :D
CortexM3 (2013.06.08, 21:35)
Ocena: 0

0%
Nie bardzo rozumiem idę tego rozwiązania, ale na plus zasługuje metalowa noga wspierająca monitor/ekran. Natomiast pytanie brzmi, co to tak naprawdę zmienia w tym laptopie, poza tym że klawiatura musi być węższa, lub laptop szerszy, no bo sama możliwość przesunięcia sobie ekranu bliżej klawiatury, lub ustawienia wyżej, dla mnie nie zmienia w istotny sposób, funkcjonalności samego laptopa. Choć trzeba by móc to ocenic w realu, zdjęcia dzialają na wyobraźnię, ale to nie dowodzi funkcjonalności rozwiązania.
ziCk_lodz (2013.06.08, 22:17)
Ocena: 1

0%
Przypomina mi mobilne Lenovo A720 (btw. polecam zerknąć, kapitalny desktop). Tak jak napisał SunTzu - dlaczego tyle lat trzeba było czekać na takie rozwiązanie. To nie są nowe pomysły, czy zawsze ktoś musi sypnąć kasą i przeforsować pewne rzeczy aby poprzeć swoją ideę? (w tym wypadku kafle Win8).

Ciekawe jak z żywotnością zawiasów i taśmy łączącej wyświetlacz z bazą.

Relativy @ 2013.06.08 21:12  Post: 663776
Bardzo ciekawy pomysł. Dodajmy jeszcze klawiaturę przesuwaną przód-tył i mamy czego potrzeba. Kwestia czy jest na takie coś miejsce. Ale jak to mówią: jak ktoś chce to potrafi.
Myślę że to tylko kwestia czasu. Jak dla mnie sprzęt acera jest krokiem w dobrą strone.

Klawiatura przód-tył już była w wykonaniu bodaj Dell'a, więc pewnie się da :)

Gdyby poza dotykowym ekranem zamontowany był by digitizer Wacom'a z możliwością wyłączenia dotyku i obsługi piórka, a pod maską siedział mobilny Haswell - szarpałbym jak Reksio szynkę.
Singularity (2013.06.08, 23:41)
Ocena: -2

0%
prawie ideał... prawie bo:
lokacja touchpada to jakiś kiepski żart chyba
brak miejsca na nadgarstki
cena...
misiu9091909 (2013.06.08, 23:55)
Ocena: 5

0%
Singularity @ 2013.06.08 23:41  Post: 663787

cena...

Cena nie jest właściwością produktu.
o1838213 (2013.06.09, 01:23)
Ocena: 0

0%
Powinni zrobić touchpad w normalnym miejscu a klawiaturę przesuwaną do przodu tak że po przybliżeniu ekranu klawiatura najeżdża nad touchpad.
tomandr (2013.06.09, 09:23)
Ocena: 1

0%
Wątpię by to było wygodne. Zamiast umieszczać touchpada za klawiaturą powinni umieścić go obok klawiatury. Gdyby taki touchpad był po prawej stronie to całość byłaby wygodna. Myszkę większość osób także ma po prawej stronie klawiatury a nie centralnie przed sobą
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane