artykuły

Windows 8.1 (Windows Blue) – pakiet poprawek do Windows 8. Pierwsze spojrzenie

Czas na niebieską pigułkę

178
1 czerwca 2013, 08:05 Piotr Gontarczyk

Szukasz, pracujesz, kupujesz. Łatwiej, szybciej, wygodniej

Także jak przewidywano, Windows 8.1 wprowadza ulepszenia w dziedzinie wyszukiwania, a także silniejszą integrację z wyszukiwarką Bing. Jak twierdzi Microsoft, wyszukiwarka zapewni globalne wyniki z wykorzystaniem silnika Bing w postaci łatwiejszej do odczytania i zawierającej widok z wielu źródeł: będą to nie tylko lokalne programy, pliki czy dane ze SkyDrive'a, ale także treści internetowe. Wyszukiwarka ma też zostać wzbogacona o tzw. szybkie akcje, za pomocą których z jej poziomu będzie można na przykład odtwarzać muzykę czy filmy.

Windows 8.1 przyniesie też ulepszenia związane z wyświetlaniem kilku narzędzi Ekranu Start jednocześnie. Użytkownik będzie mieć większą swobodę w dostosowywaniu sposobu ich wyświetlania obok siebie, a także bogatsze opcje zmiany ich rozmiaru. Ponadto na każdym ekranie będzie można wyświetlać trzy narzędzia jednocześnie, gdy do komputera będą podłączone co najmniej dwa monitory. Warto podkreślić, że na każdym z nich użytkownik może mieć zupełnie różne programy, a dodatkowo także otwarty Ekran Start, choć dla niego musiałby być przeznaczony oddzielny monitor. Nie będzie też problemu z uruchomieniem dwóch kopii tego samego narzędzia, na przykład dwóch Internet Explorerów, i umieszczeniem ich obok siebie.

Szereg ulepszeń pojawi się także w sklepie Windows Store, w którym listy pozycji darmowych, nowych wydań oraz polecanych będą zawierać znacznie więcej treści. Informacje o poszczególnych programach też mają być bardziej szczegółowe, a ponadto pojawi się obszar dla produktów powiązanych lub podobnych, co ma ułatwić zapoznanie się z ofertą. To rozwiązanie ma być bardzo podobne do tego, które Microsoft stosuje w sklepie Windows Phone Store.

Warto podkreślić, że programy nie będą już wymagać ręcznego zatwierdzenia ich aktualizacji. Zamiast tego będą mogły być aktualizowane w tle, gdy tylko nowe wersje pojawią się w sklepie.

W nowym systemie Microsoftu zwiększy się też poziom integracji z usługą SkyDrive, przy zwiększonym udziale chmury i zasobów internetu. Logując się na wybranym urządzeniu z systemem Windows 8.1 z wykorzystaniem konta Microsoft, można oczekiwać, że zostanie ono automatycznie spersonalizowane z uwzględnieniem wszystkich ustawień i programów użytkownika.

Internet Explorer 11

Microsoft wprowadził ulepszenia także w dziedzinie przeglądania stron internetowych, a to za sprawą nowej wersji wbudowanej przeglądarki internetowej. Jak zapewnia, Internet Explorer 11 to przede wszystkim poprawa obsługi z użyciem ekranu dotykowego, szybsze ładowanie witryn, a także szereg innych modyfikacji, na przykład możliwość dostosowania interfejsu użytkownika.

W Jedenastce można ustawić pasek adresu tak, by był wyświetlany przez cały czas, a także otworzyć dowolną liczbę kart. Dodatkowo użytkownik może uzyskać dostęp do otwartych kart na różnych urządzeniach z systemem Windows 8.1 – dzięki synchronizacji.

Microsoft obiecał także nowe centrum ustawień komputera (PC Settings), które zapewni dostęp do wszystkich opcji tak, aby nie trzeba było korzystać z tradycyjnego panelu sterowania na pulpicie. Nowy i ulepszony interfejs PC Settings pozwoli na przykład zmienić rozdzielczość ekranu, dostosować ustawienia związane z zarządzaniem energią, zmienić klucz produktu, skorzystać z pełni możliwości usługi Windows Update, a także dołączyć do domeny sieciowej.

3