artykuły

Windows 8.1 (Windows Blue) – pakiet poprawek do Windows 8. Pierwsze spojrzenie

Czas na niebieską pigułkę

178
1 czerwca 2013, 08:05 Piotr Gontarczyk

Pulpit na starcie, ze Startem, a Start odświeżony

Przegląd zmian i nowości zacznijmy od Ekranu Start. Patrząc na obrazek powyżej, chyba od razu można zauważyć – znając, oczywiście, jego odpowiednik w systemie Windows 8 – pewne różnice. Najważniejsze zmiany to te, o których dyskutuje się już od jakiegoś czasu. Przede wszystkim chodzi o większą swobodę wyboru tła, bo w Windows 8.1 można wskazać dowolny plik graficzny, a nie tylko motywy, które zapewnia Microsoft. Ponadto da się zauważyć, że zwiększono możliwości wyboru wielkości kafelków.

Z jednej strony kafelki mogą być bardzo małe, na wzór tych stosowanych w systemie Windows Phone 8, z drugiej mogą być naprawdę duże. Na Ekranie Start widocznym powyżej przykładem jest kafelek narzędzia Pogoda, który dzięki swoim wymiarom może nie tylko ładnie wyglądać, ale także zawierać więcej istotnych informacji. Według Microsoftu dostosować elementy Ekranu Start w systemie Windows 8.1 jest łatwiej, a ponadto dodano możliwość zmiany ustawień wielu z nich jednocześnie.

Pojawiła się też opcja pozwalająca ustawić w Ekranie Start dokładnie takie samo tło jak to, które zostało użyte jako tapeta pulpitu. Dzięki temu użytkownik może uniknąć wrażenia, że przenosi się w jakiś zupełnie inny świat. Dodatkowo świeżo zainstalowane programy są automatycznie oznaczane jako „nowe”. Odnajdywanie ich w Ekranie Start też jest ponoć łatwiejsze, a to dzięki opcjom filtrowania, które umożliwiają na przykład sortowanie wyszukanych pozycji według nazwy, daty zainstalowania, częstotliwości użycia, a także kategorii.

Windows 8.1 to również możliwość wykorzystania ekranu blokady jako cyfrowej ramki, w której można wyświetlać ulubione zdjęcia. Jest jeszcze inna istotna zmiana: w Windows 8.1 powrócił, zgodnie z przewidywaniami, przycisk Start.

Windows 8, jak twierdzi Microsoft, przygotowywany był z myślą o obsłudze przede wszystkim za pośrednictwem ekranu dotykowego. Oczywiście, Windows 8.1 nie robi na tym polu kroku w tył, ale widać, że Microsoft chce zwiększyć zadowolenie użytkowników, którzy korzystają z myszek i klawiatur. Ci z pewnością ucieszą się na widok przycisku Start, który w pasku zadań będzie zawsze widoczny z poziomu pulpitu. Warto jednak zauważyć, że gdy przejdziemy do Ekranu Start, to przycisk Start zniknie, choć nie całkowicie. Będzie się pojawiać, gdy wskaźnik myszy nakierujemy na róg ekranu – na takiej samej zasadzie, na jakiej działa „dymek” wyświetlający się w systemie Windows 8.

Windows 8.1 zapewnia też możliwość skonfigurowania tzw. gorących narożników, które są wśród najczęściej krytykowanych elementów systemu Windows 8. Microsoft jednak nie ujawnił szczegółów. Potwierdziły się też przewidywania, że w nowym wydaniu użytkownik będzie mógł zdecydować, jaki interfejs będzie widoczny po uruchomieniu systemu. Oznacza to, że w Windows 8.1 można pominąć Ekran Start i po zalogowaniu od razu zobaczyć pulpit. Na tym jednak Microsoft nie poprzestał i zapewnił możliwość uruchamiania systemu z Ekranem Start, ale z widokiem listy wszystkich programów, zamiast kafelków.

2