artykuły

LG Swift G E975 – test flagowego smartfona LG

Nexus 4 na sterydach

42
4 czerwca 2013, 15:29 Mieszko Krzykowski

Snapdragon S4 Pro z zaciągniętym ręcznym hamulcem

Czterordzeniowego Snapdragona S4 Pro testowaliśmy już trzy razy: w Xperii Z, w Nexusie 4 i w Padfonie 2. Czyli teoretycznie nie powinien on mieć przed nami żadnych tajemnic i wyniki przedstawione na tej stronie powinny być mocno przewidywalne, ale... nie są. Okazało się, że o ile osiągi w testach procesora są w miarę przyzwoite...

Testy zależne od procesora

Testy przeglądarkowe
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Sunspider Google V8 Peacekeeper Mozilla Kraken

...o tyle w niektórych testach układu graficznego sprzęt wypadł dużo słabiej, niż można by oczekiwać. Żeby było ciekawiej, wygląda to tak, że im bardziej wymagający test (GLBenchmark offscreen, 3DMark Extreme, BaseMark X offscreen), tym większa różnica na niekorzyść Swifta G (w porównaniu z Nexusem 4). Powód? System Swifta G bardzo lubi spowalniać zegary układu graficznego i procesora, aby zapobiec nadmiernemu wzrostowi temperatury podzespołów. Robi to na tyle wcześnie, że... obudowa prawie w ogóle się nie nagrzewa, w przeciwieństwie do obudowy Samsunga Galaxy S4, i wcale nie trzeba długo czekać, aby porównać obu rywali, wystarczy kilka minut intensywnego obciążenia. Prowadzi to więc do dość ciekawego paradoksu, bo szybkie procesory przeważnie montuje się po to, aby zapewniały większą wydajność w najbardziej wymagających programach użytkowych i grach, a Swift G właśnie w takich sytuacjach zwalnia o kilkadziesiąt procent, i to bez wyraźnego powodu. Jeszcze jedna ciekawostka: nie da się jednocześnie grać w wymagającą grę i ustawić maksymalnej jasności ekranu, bo pojawia się taki oto komunikat:

Cenimy troskę producentów o zdrowie użytkownika, ale LG jest chyba trochę nadgorliwe :)

 

Testy wydajności układu graficznego

GLBenchmark
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Test Egypt HD Offscreen (1080p) Test Egypt HD
Test T-Rex Offscreen (1080p) Test T-Rex HD

BaseMark
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Taiji
BaseMark X Offscreen BaseMark X

3DMark
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Test graficzny 1 Test graficzny 2
Test graficzny 1 (Extreme) Test graficzny 2 (Extreme)

 

Testy pamięci systemowej

Pomimo tych niedociągnięć i trochę dziwnych decyzji projektantów LG nie można zarzucić temu smartfonowi braków w wydajności. Jego system działa bardzo sprawnie i pomimo ładnych animacji i kilku wizualnych „wodotrysków” interfejs pozostaje płynny, nawet w czasie szybkiego przełączania się między programami czy instalowania aktualizacji.

6