Laptopy
Artykuł
Robert Graczyk i Mateusz Brzostek, Czwartek, 23 maja 2013, 06:01

Siódmego maja w Toronto odbyła się konferencja, na której AMD odkryło wszystkie karty. Na kanadyjskiej ziemi zaprezentowane zostały układy Temash i Kabini, wykorzystujące rdzenie Jaguar, które są kolejnym krokiem ewolucyjnym architektury Bobcat. To zaś oznacza, że AMD oficjalnie przedstawiło następcę Brazosa, który okazał się najpopularniejszą platformą w historii firmy.

AMD Kabini A4-5000 – test

Kiedy Brazos zaczął podbijać netbooki, nikt nie miał wątpliwości, że oto mamy do czynienia z przełomową platformą. Tchnęła ona bowiem w ten segment nowe życie i sprawiła, że użytkownicy netbooków nie musieli się już bać multimediów, także tych w wysokiej rozdzielczości. Przyszedł jednak czas, żeby pożegnać Brazosa na dobre, także tego oznaczonego przez AMD jako Brazos 2.0, i przywitać nowe energooszczędne platformy: Temash oraz Kabini, które wykorzystują rdzenie Jaguar (więcej na temat nowej architektury znajdziecie na dalszych stronach). Dziś skupimy się na rodzinie Kabini, a konkretnie: na układzie A4-5000 z Radeonem HD 8330, który mieliśmy okazję przetestować.

Rodzina Temash jest przeznaczona przede wszystkim do tabletów, urządzeń hybrydowych oraz małych laptopów z ekranami dotykowymi

Układy z rodziny Kabini powinny się pojawiać w cienkich laptopach nazywanych przez AMD ultrathin

Na wstępie trzeba jednak zaznaczyć, że choć nowe układy przynoszą wiele usprawnień, AMD nie stawia jedynie na wydajność. Dla firmy ważne są także szeroko pojęte wrażenia z użytkowania („user experience”). I nie powinno to nikogo dziwić, bo obecnie trudno znaleźć nowy laptop, który nie pozwalałby wykonywać podstawowych zadań czy odtwarzać filmów w wysokiej rozdzielczości. Co więcej, nawet najsłabsze układy, zarówno te z katalogu AMD, jak i Intela, świetnie radzą sobie z nowym graficznym interfejsem Windows 8 i pozwalają na płynne operowanie na kafelkach. Owszem, ciągle prawdziwa jest zależność: im wyższa wydajność, tym większa wygoda użytkowania oraz większy zakres zastosowań danego sprzętu (możliwość uruchamiania bardziej zaawansowanych programów, wykonywanie konkretnych operacji w krótszym czasie), ale wystarczy spojrzeć na rynek smartfonów, żeby zrozumieć, że podejście do tematu od strony nieco bardziej użytkowej również może się sprawdzić. Większość osób kupujących te przenośne urządzenia nie ma bladego pojęcia o stosowanych w nich układach, bo patrzy na jego ogólną użyteczność, bez rozbierania smartfona na czynniki pierwsze. Co w takim razie AMD przygotowało, aby zwiększyć atrakcyjność swoich nowych mobilnych produktów?

Ocena artykułu:
Ocen: 13
Zaloguj się, by móc oceniać
focus (2013.05.23, 06:06)
Ocena: 0

0%
Artykuł jeszcze nie jest w 100% ukończony. Ewentualne błędy prosimy zgłaszać przez formularz
SunTzu (2013.05.23, 06:25)
Ocena: 10

0%
Progres względem brazos-a jest. Progres względem trinity jest (A4). AMD ma wreszcie w segmencie ultrabook-ów swój układ.

Najbardziej cieszy, że progres względem brazos-a (CPU) jest często większy niż to wynika z ilości rdzeni, MHz. Zmiany w Archi działają.

Liczę, że tym razem może rzucisz jakiś lepszy test, który weźmie pod uwagę pobór energii, bo wydajność o ile na tle AMD wygląda świetnie to jednak na tle i3 nie jest dobrze. Pozostaje kwestia poboru energii, gdzie jakby nie patrzeć mamy nowy proces 28nm, mamy SoC, mamy cel jak najniższy pobór energii. Podczas oglądania filmów, przeglądania net-a, grania, może być znacznie lepiej niż na konstrukcjach nawet na i3.
focus (2013.05.23, 06:35)
Ocena: 0

0%
@SunTzu - za chwilę Robert wklei podsumowanie, w którym opiszemy wyniki pomiarów dotyczących czasu pracy na akumulatorze.
mk2boro (2013.05.23, 06:40)
Ocena: 18

0%
Oj, względem i3 - nędza po całości. Względem najtańszych SB, czyli Pentium i Celeronów - bardzo dobrze, ale tylko pod względem graficznym. Wszystko jest kwestią ceny.
Fajnie to idzie AMD - zawsze twierdziłem i twierdzić będę, że AMD napędza innowacyjność, ale jednak, jeśli nie zaczną walczyć też wydajnością... to będzie słabo.
SunTzu (2013.05.23, 06:44)
Ocena: 4

0%
@up
mlody tak chwalił, a okazało się, że gorzej niż i3. Intel ma jeszcze o takim samym TDP i5 i i7. Problem jest taki, że to jest CPU/GPU+Chipset, a tu masz SoC, więc teoretycznie może pobierać dużo mniej energi... Może pobierać więcej energii. Za chwilkę masz Haswell-a i to jest problemem AMD.

Ja bym powiedział, że pod względem grafiki nie jest dobrze. Patrz na testy gier blizzaard-a.
Zastanawia mnie tutaj czy właśnie Kabini nie ma tutaj potencjału w sterownikach. Stery NV działają bardzo ładnie wielowątkowo i aż się prosi by coś takiego było tutaj..
Z drugiej strony w DIRT wszystko działa.
raf3d (2013.05.23, 06:47)
Ocena: 24

0%
Marnie wygląda podstawa konsol nowej generacji. Sądziłem, że procesor ten będzie konkurował z 2rdzeniowym Core-i3 z serii U podczas gdy nie ma do niego startu. Nawet dwa takie procesory oferują wydajność podobną do procesorów za 250zł
Może będzie on dobry w laptopach, ale do konsol do gier to zdecydowanie za mało
rops (2013.05.23, 07:01)
Ocena: 2

0%
sprawdźcie czy po dłuższym używaniu cpu +gpu nie obniża traktowania.
Porównajcie też z wynikami mobilnych amr w nowym 3d marku.
yorobo (2013.05.23, 07:52)

0%
Panowie, przewidywanie wydajności nowych konsol na podstawie wydajności Kabini to jak wróżenie z fusów. W ramach tej samej architektury można zrobić bardzo dużo, szczególnie że na A4-5000 jest nałożony ogranicznik w postaci stosunkowo niskiego TDP.
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane