artykuły

AMD Kabini z rdzeniami Jaguar: A4-5000 z układem Radeon HD 8330 – test

Żegnamy Brazosa. Witamy Temasha oraz Kabini

104
23 maja 2013, 06:01 Robert Graczyk i Mateusz Brzostek

Siódmego maja w Toronto odbyła się konferencja, na której AMD odkryło wszystkie karty. Na kanadyjskiej ziemi zaprezentowane zostały układy Temash i Kabini, wykorzystujące rdzenie Jaguar, które są kolejnym krokiem ewolucyjnym architektury Bobcat. To zaś oznacza, że AMD oficjalnie przedstawiło następcę Brazosa, który okazał się najpopularniejszą platformą w historii firmy.

Spis treści

AMD Kabini A4-5000 – test

Kiedy Brazos zaczął podbijać netbooki, nikt nie miał wątpliwości, że oto mamy do czynienia z przełomową platformą. Tchnęła ona bowiem w ten segment nowe życie i sprawiła, że użytkownicy netbooków nie musieli się już bać multimediów, także tych w wysokiej rozdzielczości. Przyszedł jednak czas, żeby pożegnać Brazosa na dobre, także tego oznaczonego przez AMD jako Brazos 2.0, i przywitać nowe energooszczędne platformy: Temash oraz Kabini, które wykorzystują rdzenie Jaguar (więcej na temat nowej architektury znajdziecie na dalszych stronach). Dziś skupimy się na rodzinie Kabini, a konkretnie: na układzie A4-5000 z Radeonem HD 8330, który mieliśmy okazję przetestować.

Rodzina Temash jest przeznaczona przede wszystkim do tabletów, urządzeń hybrydowych oraz małych laptopów z ekranami dotykowymi

Układy z rodziny Kabini powinny się pojawiać w cienkich laptopach nazywanych przez AMD ultrathin

Na wstępie trzeba jednak zaznaczyć, że choć nowe układy przynoszą wiele usprawnień, AMD nie stawia jedynie na wydajność. Dla firmy ważne są także szeroko pojęte wrażenia z użytkowania („user experience”). I nie powinno to nikogo dziwić, bo obecnie trudno znaleźć nowy laptop, który nie pozwalałby wykonywać podstawowych zadań czy odtwarzać filmów w wysokiej rozdzielczości. Co więcej, nawet najsłabsze układy, zarówno te z katalogu AMD, jak i Intela, świetnie radzą sobie z nowym graficznym interfejsem Windows 8 i pozwalają na płynne operowanie na kafelkach. Owszem, ciągle prawdziwa jest zależność: im wyższa wydajność, tym większa wygoda użytkowania oraz większy zakres zastosowań danego sprzętu (możliwość uruchamiania bardziej zaawansowanych programów, wykonywanie konkretnych operacji w krótszym czasie), ale wystarczy spojrzeć na rynek smartfonów, żeby zrozumieć, że podejście do tematu od strony nieco bardziej użytkowej również może się sprawdzić. Większość osób kupujących te przenośne urządzenia nie ma bladego pojęcia o stosowanych w nich układach, bo patrzy na jego ogólną użyteczność, bez rozbierania smartfona na czynniki pierwsze. Co w takim razie AMD przygotowało, aby zwiększyć atrakcyjność swoich nowych mobilnych produktów?

Strona:
focusZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
focus2013.05.23, 06:06
Artykuł jeszcze nie jest w 100% ukończony. Ewentualne błędy prosimy zgłaszać przez formularz
*Konto usunięte*2013.05.23, 06:25
10#2
Progres względem brazos-a jest. Progres względem trinity jest (A4). AMD ma wreszcie w segmencie ultrabook-ów swój układ.

Najbardziej cieszy, że progres względem brazos-a (CPU) jest często większy niż to wynika z ilości rdzeni, MHz. Zmiany w Archi działają.

Liczę, że tym razem może rzucisz jakiś lepszy test, który weźmie pod uwagę pobór energii, bo wydajność o ile na tle AMD wygląda świetnie to jednak na tle i3 nie jest dobrze. Pozostaje kwestia poboru energii, gdzie jakby nie patrzeć mamy nowy proces 28nm, mamy SoC, mamy cel jak najniższy pobór energii. Podczas oglądania filmów, przeglądania net-a, grania, może być znacznie lepiej niż na konstrukcjach nawet na i3.
focusZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
focus2013.05.23, 06:35
@SunTzu - za chwilę Robert wklei podsumowanie, w którym opiszemy wyniki pomiarów dotyczących czasu pracy na akumulatorze.
mk2boroZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
mk2boro2013.05.23, 06:40
18#4
Oj, względem i3 - nędza po całości. Względem najtańszych SB, czyli Pentium i Celeronów - bardzo dobrze, ale tylko pod względem graficznym. Wszystko jest kwestią ceny.
Fajnie to idzie AMD - zawsze twierdziłem i twierdzić będę, że AMD napędza innowacyjność, ale jednak, jeśli nie zaczną walczyć też wydajnością... to będzie słabo.
*Konto usunięte*2013.05.23, 06:44
@up
mlody tak chwalił, a okazało się, że gorzej niż i3. Intel ma jeszcze o takim samym TDP i5 i i7. Problem jest taki, że to jest CPU/GPU+Chipset, a tu masz SoC, więc teoretycznie może pobierać dużo mniej energi... Może pobierać więcej energii. Za chwilkę masz Haswell-a i to jest problemem AMD.

Ja bym powiedział, że pod względem grafiki nie jest dobrze. Patrz na testy gier blizzaard-a.
Zastanawia mnie tutaj czy właśnie Kabini nie ma tutaj potencjału w sterownikach. Stery NV działają bardzo ładnie wielowątkowo i aż się prosi by coś takiego było tutaj..
Z drugiej strony w DIRT wszystko działa.
raf3dZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
raf3d2013.05.23, 06:47
24#6
Marnie wygląda podstawa konsol nowej generacji. Sądziłem, że procesor ten będzie konkurował z 2rdzeniowym Core-i3 z serii U podczas gdy nie ma do niego startu. Nawet dwa takie procesory oferują wydajność podobną do procesorów za 250zł
Może będzie on dobry w laptopach, ale do konsol do gier to zdecydowanie za mało
ropsZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
rops2013.05.23, 07:01
sprawdźcie czy po dłuższym używaniu cpu +gpu nie obniża traktowania.
Porównajcie też z wynikami mobilnych amr w nowym 3d marku.
*Konto usunięte*2013.05.23, 07:07
-10#8
raf3d @ 2013.05.23 06:47  Post: 659237
Marnie wygląda podstawa konsol nowej generacji. Sądziłem, że procesor ten będzie konkurował z 2rdzeniowym Core-i3 z serii U podczas gdy nie ma do niego startu. Nawet dwa takie procesory oferują wydajność podobną do procesorów za 250zł
Może będzie on dobry w laptopach, ale do konsol do gier to zdecydowanie za mało


Pisałem przy okazji PS4 o tym i wszyscy mnie zaklinali/minusowali. Trinity wygląda mega mocnie tutaj 2m > 4c. Jedyny trick to FPU tutaj jaguar posiada 4, a trinity 2....
Pamiętaj też 1,5GHz vs 2-2,8GHz. Gdybyś od wyniku Trinity w Cinebenchu odjął 25% wydajności wynik byłby znacznie gorszy niż Kabini.
Jak pisałem wtedy wolałbym coś na Archi Phenom-a II w konsolach.

rops @ 2013.05.23 07:01  Post: 659238
sprawdźcie czy po dłuższym używaniu cpu +gpu nie obniża traktowania.


Masz na myśli spowalniacz? Bo to zależy głównie od układu chłodzenia w laptopie. Ale sprawdzić jakie temperatury wytrzymuje układ też można. Jak działa dobrze tutaj wszystko to po prostu nie będzie się dało włączyć
Bruno@HomeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Bruno@Home2013.05.23, 07:41
-5#9
Na wstepie dzieki za artykul - swietny do porannej kawy no i juz wiem w co bede celowal w przyszlosci przy wymiane notka do pracy. ;-)

Ponadto dodam, ze proby 'porownywania wydajnosci' z nadchodzacymi urzadzeniami na bazie ukladu o mocno ograniczonym TDP (15W) nie jest zbyt trafnym pomyslem i co najwyzej dostarczy bardzo rozmyty obraz rzeczywistosci pomijajacy skalowanie wraz z dostepnym budzetem energetycznym.
yoroboZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjiyorobo2013.05.23, 07:52
Panowie, przewidywanie wydajności nowych konsol na podstawie wydajności Kabini to jak wróżenie z fusów. W ramach tej samej architektury można zrobić bardzo dużo, szczególnie że na A4-5000 jest nałożony ogranicznik w postaci stosunkowo niskiego TDP.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1