artykuły

GeForce GTX 780 – test najszybszej karty graficznej wśród GTX-ów 700

Prawie jak Titan

166 23 maja 2013, 15:00 Łukasz Marek

Palit GeForce GTX 780 Super JetStream (test opublikowany 9.7.2013)

Palit w swojej serii JetStream ciągle nas ostatnio zaskakuje. Są to fabrycznie podkręcone karty, zazwyczaj jedne z najszybciej taktowanych w danej rodzinie i zarazem niewiele droższe od wersji referencyjnych, a niekiedy wręcz tańsze (przykładem GTX 770 JetStream). Oto kolejny model z tej rodziny, GTX 780, tym razem z Super w nazwie.

Palit „sklonował” konstrukcję znaną z GTX-a 770 i dopasował ją do laminatu Titana, który został wykorzystany w siedemsetosiemdziesiątkach, także w tej. Oprócz zmian w układzie chłodzenia całość nie zaznała tak zaawansowanych modyfikacji jak przykładowo Asus GeForce GTX 780 DirectCU II OC. Mamy do czynienia z aluminiowym radiatorem owiewanym przez trzy wentylatory, z których ten środkowy ma łopatki wyraźnie większe niż dwa pozostałe.

Odbiło się to negatywnie na rozmiarach układu, który z boku znacznie wystaje poza laminat. Jego szerokość mniej więcej odpowiada rozmiarowi płytki drukowanej MSI GTX 780 Twin Frozr, ale jest mniejsza niż w testowanym przez nas wcześniej Asusie DirectCU.

Wymiary schładzacza nieco przekraczają, niestety, dwa sloty, co dla tych, którzy chcieliby połączyć dwie takie karty w konfiguracji SLI, będzie sporym problemem.

Wydajność

Po raz pierwszy uruchamiając program GPU-Z, zrozumieliśmy, dlaczego karta ma w nazwie Super. Oczywiście, chodzi o częstotliwości taktowania. Fabryczne podkręcenie na poziomie: rdzeń – aż 980 MHz, pamięć – 1552 MHz, w zdecydowanej większości gier zapewnia wydajność lepszą od osiągów Titana! A więc w końcu mamy fabryczny model GTX-a 780, który pogonił „flagowca” Nvidii. Pora się przyjrzeć zaktualizowanym testom wydajności.

 

Podkręcanie

Bardzo wysokie częstotliwości taktowania w fabrycznej konfiguracji nie przeszkodziły karcie naprawdę przyzwoicie się podkręcić. Dotychczas większość modeli zatrzymywała się na wartościach: rdzeń – 1050 MHz, pamięć – około 1650 MHz. Dopiero Asus zdołał przebić tę barierę, pozwalając przyspieszyć układ graficzny do 1070 MHz, a pamięć – do 1727 MHz. Palit podwyższył poprzeczkę jeszcze bardziej, osiągając taktowanie rdzenia na poziomie 1100 MHz, i jest to doskonały wynik. Co prawda pamięć udało się przetaktować dokładnie do 1700 MHz, a więc mniej, niż pozwolił Asus, ale to taktowanie układu jest w tym przypadku decydujące.

Ciśnienie akustyczne

Test głośności wykonujemy w wygłuszonym pomieszczeniu pod poziomem gruntu. W takich warunkach w środku nocy mierzyliśmy ok. 18,7 dBa. Ostrożny oddech testującego zwiększa głośność tła do niespełna 20,0 dBa. Identyczny poziom osiąga ona w dzień, gdyż mimo usytuowania pomieszczenia i wygłuszenia go część miejskiego gwaru dociera do sprzętu pomiarowego. My testujemy w środku nocy, co zapewnia najmniejszy możliwy wpływ zewnętrznych czynników.

Głośność bezpośrednio
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie

Dodatkowo przeprowadziliśmy test głośności na poziomie uszu testującego, podczas gdy zamknięta obudowa komputera znajdowała się pod biurkiem. Oto rezultaty:

Głośność typowo umieszczonego komputera
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie

Temperatura

Temperaturę rdzenia graficznego mierzymy z użyciem Far Cry 3 w maksymalnych ustawieniach szczegółowości obrazu. To z pewnością najbardziej typowa sytuacja dla większości graczy. Far Cry 3 jest nową, bardzo wymagającą grą, która potrafi wycisnąć siódme poty z najmocniejszych kart. W przypadku gdy karta ma dwa rdzenie, zestawiamy oba wskazania i podajemy wyższą wartość.

Temperatura
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie
 

Należy pamiętać, że nie można porównywać temperatury działania różnych układów! Ilość wydzielanej energii jest wprost proporcjonalna do ilości pobieranej (i niemal jej równa; wyniki pomiarów przedstawiamy na następnej stronie), a temperatura ma znaczenie jedynie w kontekście oceny jakości układu chłodzenia w porównaniach kart wykorzystujących ten sam układ graficzny.

Pobór energii

Pobór energii
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie
 

Podsumowanie

Palit GeForce GTX 780 Super JetStream to bezapelacyjnie produkt, który może pokazać Titanowi, że tańszy nie znaczy gorszy. Ten fabrycznie podkręcony do 980/1550 MHz model przegania „flagowca” Nvidii w praktycznie każdej grze, a inne dotąd przetestowane przez nas GTX-y 780 nie są dla niego wielkim zagrożeniem. Coś nam mówi, że Palit po zdetronizowaniu Asusa pod względem sprzedaży ma całkiem spore pole manewru, jeśli chodzi o przedwstępną selekcję komponentów do swoich najwydajniejszych kart. W zasadzie mamy tylko jedno ale: sprzęt nadal nie bryluje w dziedzinie głośności pod obciążeniem, choć wciąż jest na tyle cichy, że decybele nie przeszkodzą nikomu, kto będzie się zagrywał w najnowsze tytuły.

Produkt jak na złość nie jest jeszcze dostępny w sklepach, ale to dobry czas, aby miłośnicy komputerowej rozrywki przygotowali portfele ;)


dla karty Palit GeForce GTX 780 Super JetStream za wydajność lepszą od Titana i niezły system chłodzenia w bardzo rozsądnej cenie

Palit GeForce GTX 780 Super JetStream
Zalety
  • najwydajniejszy GTX 780, szybszy od Titana
  • nowy GPU Boost 2.0
  • duży potencjał podkręcania
  • wydajny układ chłodzenia...
Wady
  • ...choć trochę głośny
Do testów dostarczył:Palit
Cena w dniu publikacji (z VAT):2639 zł
Zobacz bieżące oferty:
OleOle.pl
2549 zł
RTV Euro AGD
2549 zł
Neo24
2899 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
20