Karty graficzne
Artykuł
Łukasz Marek, Czwartek, 23 maja 2013, 15:00

Gigabyte GeForce GTX 780 WindForce OC (test opublikowano dnia 26.05.2013)

Od czasu, gdy w sprzedaży oficjalnie się pojawił GeForce GTX 780, minęły 3 dni. Tumany kurzu już trochę opadły, a do naszej redakcji zawitała pierwsza niereferencyjna konstrukcja, spod znaku Gigabyte. Przyjrzyjmy się temu, jak do tej pory ukształtowały się ceny rynkowe w stosunku do ceny sugerowanej z pierwszego dnia (przypomnijmy: 2799 zł), a także jaki jest obecnie wybór modeli.

Dopisek WindForce w nazwie karty Gigabyte GeForce GTX 780 oznacza, że mamy do czynienia z dobrze znanym układem chłodzenia, w tym przypadku o trzech wentylatorach. Laminat został przykryty pokaźnym aluminiowym radiatorem z rurkami cieplnymi, a na zewnętrznej części, czyli metalowej czarnej ramce, wyraźnie wyeksponowano napis WINDFORCE.

Laminat nie zmienił się w stosunku do wersji referencyjnej; uwagę zwraca co najwyżej wlutowanie kości pamięci po wewnętrznej stronie karty (które to kości od razu są chłodzone za pomocą aluminiowego radiatora), a nie, jak w „referencie”, po zewnętrznej. Ilość pamięci pozostała jednak bez zmian (3 GB), a konstrukcja jest zasilana przez tandem wtyczek sześcio- i ośmiopinowej.

Tylny panel się nie zmienił, w dalszym ciągu mamy do dyspozycji dwa złącza DVI, jedno DisplayPort oraz jedno HDMI.

Własny układ chłodzenia firmy Gigabyte, czyli WindForce, wystaje poza obrys laminatu z tyłu oraz z boku. Nie jest to jednak karta na tyle długa lub szeroka, aby warto było jakoś specjalnie się martwić o miejsce w obudowie. Co najważniejsze, na pewno nie zajmie więcej niż dwa sloty, co czyni ją przydatną w konfiguracji SLI, w której karty muszą być zaraz obok siebie (np. na płytach µATX).

Wydajność

Karta jest szybsza od standardowego GeForce'a GTX 780, a to za sprawą fabrycznie zwiększonej częstotliwości rdzenia: zamiast 863 MHz wynosi ona 953 MHz, czyli o 90 MHz więcej.

W większości gier pozwala to deptać po piętach Titanowi o standardowych parametrach, ale zdarza się też (np. w nowej grze „Metro: Last Light”), że Gigabyte GTX 780 WindForce wysuwa się na prowadzenie! Pełne testy wydajności znajdziecie na poprzednich stronach tego artykułu, do których możecie przejść za pomocą poniższych odnośników.

 

 

Podkręcanie

Możliwości podkręcania naszego egzemplarza skończyły się, niestety, dość szybko – szybko szczególnie na tle referencyjnego modelu GTX-a 780. Udało nam się osiągnąć częstotliwości taktowania „zaledwie” na poziomie: rdzeń – 1050 MHz, pamięć – 1650 MHz, a więc w obu przypadkach wzrost wyniósł około 10%.

Jednak parametry, które udało się ustawić kilku zagranicznym serwisom, są zgoła niepodobne, dlatego jesteśmy przekonani, że trafiła nam się wyjątkowo słaba sztuka, szczególnie że karta powinna mieć w tej dziedzinie zapas ze względu na użycie niestandardowego układu chłodzenia. Tak czy inaczej, przegoniła Titana działającego w standardowej konfiguracji!

Ciśnienie akustyczne

Test głośności wykonujemy w wygłuszonym pomieszczeniu pod poziomem gruntu. W takich warunkach w środku nocy mierzyliśmy ok. 18,7 dBa. Ostrożny oddech testującego zwiększa głośność tła do niespełna 20,0 dBa. Identyczny poziom osiąga ona w dzień, gdyż mimo usytuowania pomieszczenia i wygłuszenia go część miejskiego gwaru dociera do sprzętu pomiarowego. My testujemy w środku nocy, co zapewnia najmniejszy możliwy wpływ zewnętrznych czynników.

Głośność bezpośrednio
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie

Dodatkowo przeprowadziliśmy test głośności na poziomie uszu testującego, podczas gdy zamknięta obudowa komputera znajdowała się pod biurkiem. Oto rezultaty:

Głośność typowo umieszczonego komputera
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie

Temperatura

Temperaturę rdzenia graficznego mierzymy z użyciem Far Cry 3 w maksymalnych ustawieniach szczegółowości obrazu. To z pewnością najbardziej typowa sytuacja dla większości graczy. Far Cry 3 jest nową, bardzo wymagającą grą, która potrafi wycisnąć siódme poty z najmocniejszych kart. W przypadku gdy karta ma dwa rdzenie, zestawiamy oba wskazania i podajemy wyższą wartość.

Temperatura
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie
 

Należy pamiętać, że nie można porównywać temperatury działania różnych układów! Ilość wydzielanej energii jest wprost proporcjonalna do ilości pobieranej (i niemal jej równa; wyniki pomiarów przedstawiamy na następnej stronie), a temperatura ma znaczenie jedynie w kontekście oceny jakości układu chłodzenia w porównaniach kart wykorzystujących ten sam układ graficzny.

 

Pobór energii

Pobór energii
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie
 

Podsumowanie

Najpierw krótka analiza związana z cenami w pierwszych dniach dostępności karty. Od kilkunastu miesięcy nie mamy żadnych wątpliwości co do jednego: Nvidia zawyża swoje początkowe ceny sugerowane, przez co często dobre produkty od razu są negatywnie odbierane przez potencjalnych nabywców. Niedługo potem następuje na szczęście szybka korekta u dystrybutorów i w samych sklepach, co oznacza, że produkt już w 3 dni po tym, jak trafił na rynek, można kupić za 100–200 zł mniej. I tak jest też w przypadku GTX-ów 780. Sugerowana cena nowości to 2799 zł. Dzisiaj, po zaledwie 2 dniach, oferta za 2699 zł nie jest niczym niezwykłym, a dobrze szukając w internecie, można trafić na nowego GeForce'a w cenie poniżej 2600 zł, co zresztą zostało celnie wychwycone przez co oszczędniejszych. To dodatkowo przemawia na korzyść nowego GTX-a.

Co do samego modelu firmy Gigabyte, GTX 780 WindForce, to jest to godny uwagi produkt, o niezłym układzie chłodzenia i fabrycznie przyspieszony. Karta jest cichsza od wersji referencyjnej w spoczynku, za to minimalnie głośniejsza pod obciążeniem, przy czym i tak spokojnie można ją zaliczyć do grona cichych, szczególnie że gdy będzie miała co robić, najpewniej użytkownika i tak będą otaczać znacznie głośniejsze dźwięki pochodzące z gry. Fabryczne podkręcenie plasuje ten model niedaleko za Titanem w praktycznie każdym teście, a jak wynika z informacji płynących z internetu, dodatkowe możliwości w tej dziedzinie z dużym prawdopodobieństwem będą lepsze od tych, które zapewnił nasz egzemplarz.

Gigabyte GeForce GTX 780 WindForce ma kosztować około 2699 zł. Czy to atrakcyjna oferta? Zdecydowanie tak: dostajemy produkt praktycznie pod każdym względem lepszy od referencyjnej wersji taniej lub w tej samej cenie. Czego chcieć więcej? :)


dla karty Gigabyte GeForce GTX 780 WindForce za bardzo wysoką wydajność, system chłodzenia i fabryczne podkręcenie, które sprawia, że pod względem osiągów mamy prawie Titana ;)

Gigabyte GeForce GTX 780 WindForce OC
Zalety
  • fabryczne podkręcenie, zapewniające praktycznie wydajność Titana
  • nowy GPU Boost 2.0
  • wydajny układ chłodzenia
  • W spoczynku cichsza od modelu referencyjnego...
Wady
  • ...ale nieco głośniejsza pod obciążeniem
Do testów dostarczył:Gigabyte
Cena w dniu publikacji (z VAT):2699 zł
Zobacz bieżące oferty:
eMAG.pl
559 zł
RTV Euro AGD
599 zł
Komputronik.pl
609 zł
Mall.pl
769 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Ocena artykułu:
Ocen: 25
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Aktualności spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane