Chłodzenie
Artykuł
Łukasz Marek, Wtorek, 24 grudnia 2013, 19:49

Asus Rampage IV Extreme

Skoro wybór padł na platformę testową w postaci LGA2011, to nie mogliśmy pominąć najlepszej konstrukcji z chipsetem X79 na rynku. Zdecydowało też to, o czym wspominaliśmy na jednej z poprzednich stron: nie ma takiej możliwości, aby nie znalazł się blok wodny na kolejny czołowy model z serii Rampage. 

Cóż tu dużo mówić, ta konstrukcja jeszcze nas nie zawiodła i od dawna używamy jej do wszelkich testów procesorów Sandy Bridge oraz Ivy Bridge-E. Ogromna funkcjonalność, przystosowanie do ekstremalnego podkręcania, zachęcający (choć oklepany) schemat kolorów, no i najważniejsze: wiele bloków wodnych do wyboru w kilku wariantach.

Dlaczego „wodować” płytę główną?

Czy płytom głównym w ogóle potrzebne jest chłodzenie cieczą? I tak, i nie. Tak, ponieważ elementy sekcji zasilania, mimo że kolejne generacje procesorów mają coraz mniejsze wymagania energetyczne, wciąż są jednymi z gorętszych elementów na płycie. Tym samym warto zakładać na nie bloki wodne, szczególnie w przypadku gniazda LGA2011, którego sekcja zasilania dostała stosunkowo małą powierzchnię, a musi dostarczyć całkiem sporo energii do sześciordzeniowych jednostek z serii „E”. Co oznacza rezygnacja z chłodzenia płyty cieczą? Teoretycznie oszczędzamy kilkaset złotych, ale w praktyce trzeba mimo wszystko dołożyć do obudowy wentylatory wymuszające obieg powietrza, co trochę mija się z celem. Układ chłodzenia cieczą budujemy bowiem między innymi dla ciszy oraz po to, aby efektywniej odprowadzać ciepło z grzejących się elementów, a tak znowu wracamy do punktu wyjścia, czyli chłodzenia powietrzem (przynajmniej płyty głównej).

Na sekcję zasilania oraz chipset płyty Rampage IV Extreme postanowiliśmy zamontować bloki wodne firmy EK Waterblocks. W tym celu trzeba było zdjąć oryginalny układ chłodzenia, który może nie „wygląda”, ale tworzy jedną całość połączoną rurkami cieplnymi. Tym samym nie można zdjąć na przykład radiatora z sekcji zasilania, aby chłodzić cieczą tylko ten element, a na chipsecie pozostawić standardowy radiator z małym wentylatorkiem.

Produkty dostarczył:

Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 39
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Forum
Facebook
Ostatnio komentowane