Chłodzenie
Artykuł
Łukasz Marek, Wtorek, 24 grudnia 2013, 19:49

Akcesoria

Do układu chłodzenia cieczą można dokupić cały szereg akcesoriów, zwiększających możliwości układu lub po prostu go upiększających. Na tej stronie opiszemy te, których użyliśmy.

Oplecione przedłużki do zasilacza

Nas bardzo razi widok projektu chłodzenia cieczą, w którym zastosowano standardowe, nieoplecione przewody od zasilacza, każdy w innym kolorze. Problem ten można rozwiązać na trzy sposoby: opleść przewody zasilacza samemu (czasochłonne zajęcie), zlecić to komuś (jak uczy doświadczenie, nie jest to zbyt bezpieczne) lub po prostu kupić gotowe przedłużki o określonej barwie. Jednym z producentów, którzy oferują tego typu akcesoria, jest BitFenix. Jego przedłużki są solidne i to właśnie na nie padł nasz wybór.

Czujnik temperatury cieczy

Czujnik wpinamy w dowolnym miejscu układu, bo działa on po prostu jak przejściówka pomiędzy elementem łączonym a złączką. Pomiar temperatury cieczy w układzie z dokładnością do 0,1 stopnia Celsjusza bardzo ułatwi życie, a ze względu na prostotę montażu nie trzeba się bawić w umieszczanie czujnika na przykład w rezerwuarze. My wpięliśmy go bezpośrednio za rezerwuarem.

Blok wodny na kontroler Aquaero

Sądzicie, że to kaprys? ;) Cztery tranzystory mocy umieszczone na laminacie kontrolera Aquaero potrafią się nieźle rozgrzać, sterując dużą liczbą wentylatorów i pomp. Jeśli ich temperatura przekroczy 80–90 stopni, kontroler sam ograniczy moc na poszczególnych kanałach, aby „ochłonąć”. My umieściliśmy kontroler w zatokach 5,25 cala, zaraz za rezerwuarem, gdzie kompletnie nie ma ruchu powietrza, więc mały bloczek był niezbędny, aby dało się utrzymać maksymalną moc na wszystkich kanałach w każdych warunkach.

PowerAdjust 2 USB

PowerAdjust to jakby rozszerzenie do kontrolera wentylatorów Aquaero. Zapewnia następny kanał dla wentylatorów lub pomp. Cokolwiek podłączymy, PowerAdjust dostarczy dalszych 25 W.

Przepływomierz

Przepływomierz, jak sama nazwa wskazuje, mierzy przepływ cieczy w układzie, na przykład w litrach na godzinę, i tym samym pozwala określić, czy jest odpowiedni. Każdy blok, każda chłodnica czy złączka – te elementy zawsze w jakimś stopniu hamują przepływ cieczy i to dlatego do bardzo rozbudowanych układów potrzebne są mocne pompy (czasem nawet kilka pomp!).

RealTime Clock 

Zegar czasu rzeczywistego do kontrolera Aquaero to coś, co może się przydać, jeśli kontroler nie jest non stop podłączony do płyty głównej, ale ważniejsze jest to, że zapewnia drugie złącze Aquabus (highspeed), pozwalające podłączyć do kontrolera inne urządzenie firmy Aquacomputer (przykładowo przepływomierz).

Produkty dostarczył:

Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 39
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane