Chłodzenie
Artykuł
Łukasz Marek, Wtorek, 24 grudnia 2013, 19:49

Złączki, węże i płyn

Poszczególne elementy układu chłodzenia cieczą czymś musimy ze sobą połączyć, a tym czymś są złączki i węże. To głównie one sprawiają, że sceptycy obawiają się zalania komputera. Jak zatem je dobrać, aby nie dopuścić do żadnego wycieku?

Zacznijmy od początku. Najprostszy podział złączek to choinkowe oraz skręcane. Choinkowe są tańsze, bo nie mają żadnych dodatkowych elementów: wąż po prostu nakładamy i zabezpieczamy (lub nie) opaską zaciskową. Kiedyś „choinki” były bardzo popularne i może to właśnie wtedy narodziły się obawy przed zsunięciem się węża. Generalnie przy tym typie złączek początkujący użytkownik może popełnić więcej błędów, dlatego polecamy te skręcane, zwane również kompresyjnymi. Pierwsza część takiej złączki różni się od analogicznej części „choinki” tylko tym, że za miejscem, na które nasuwa się wąż, jest gwint, służący do nakręcenia elementu, który dodatkowo przytrzyma wąż i zabezpieczy go przed ewentualnym zsunięciem. Core i7 temu, komu uda się wyszarpać wąż z zakręconej złączki kompresyjnej – jest to praktycznie niemożliwe. Już prędzej uda się urwać wąż, niż wypadnie on ze złączki. Dlatego polecamy właśnie ten typ.

Dalszy podział przewiduje na przykład złączki proste, kątowe i typu quick-release. Nazwy mówią same za siebie, z wyjątkiem ostatniej odmiany. Złączki tego typu można wpiąć w dowolne miejsce w układzie i dzięki nim da się układ rozłączyć, nie rozlewając cieczy. 

Wszystkie złączki oraz węże są opisane za pomocą dwóch parametrów: ID oraz OD, które oznaczają średnicę wewnętrzną oraz zewnętrzną. Wybierając złączkę skręcaną 10/16 (czyli ID jest równe 10 mm, a OD – 16 mm), należy do niej dobrać wąż, który także jest opisany liczbami 10/16. W ten sposób wszystko będzie do siebie idealnie pasowało. Tych przykładowych parametrów nie wybraliśmy przypadkiem: to najczęściej stosowany rozmiar złączek i węży w zestawach chłodzenia cieczą, a powody są co najmniej trzy:

  1. Złączki w rozmiarze 10/16 dzięki temu, że ich średnica zewnętrzna wynosi 16 mm, mieszczą się obok siebie nawet na blokach wodnych, w których otwory do wkręcania złączek są umieszczone stosunkowo blisko siebie.
  2. Węże w rozmiarze 10/16 pozwalają się prowadzić w dość ciasnych łukach, które nie będą się załamywać (co nastąpi choćby w przypadku węży o rozmiarze 10/13 lub mniejszych).
  3. Wybór złączek oraz węży w rozmiarze 10/16 jest największy.

Złączki proste i kątowe Bitspower

Na rynku znalazło się miejsce dla kilkunastu producentów tworzących różnego rodzaju złączki. Możemy wybierać pomiędzy tańszymi, droższymi, kolorowymi, takimi o wysokiej jakości wykonania i tymi o nieco gorszej. Jako podstawowe wybraliśmy konstrukcje cenionej przez miłośników chłodzenia wodnego firmy Bitspower, która tworzy najwyższej jakości złączki o wielu przeróżnych wzorach i kolorach, co jednak ma swoją cenę... Zgodnie z tym, co radziliśmy Czytelnikom, zarówno złączki „proste”, jak i „kątowe”, które wybraliśmy, były w rozmiarze 10/16. Wszystkie były w wersji w kolorze lśniącego srebra.

Złączki Quick-Disconnect firmy Koolance

Jak już wspominaliśmy, złączki typu quick-release służą do rozpinania układu bez wycieku cieczy i to rozwiązanie okazało się idealne do zbudowanego przez nas zestawu chłodzenia wodnego, w którym można przyłączyć lub odłączyć dwie dodatkowe chłodnice zewnętrzne. Wybór padł na konstrukcje firmy Koolance, które zyskały przychylność licznych użytkowników układu chłodzenia cieczą.

Płyn

Wbrew przekonaniom co poniektórych układu nie zalewamy zwykłą wodą. Gdyby jej użyć, cały układ szybko zacząłby zarastać roślinnością.

Jaki więc mamy wybór? Niski koszt i przezroczystość cieczy zapewnia staromodna woda destylowana z dwoma dodatkami. Pierwszym jest biocyd, czyli środek zabójczy dla wszelkich mikroorganizmów w układzie, na przykład glonów czy bakterii, dostępny w małych, zazwyczaj 10-mililitrowych buteleczkach. Drugim dodatkiem będzie środek zapobiegający korodowaniu metali w układzie, czyli bloków wodnych, chłodnic itp. Tak przygotowanym płynem można zalać układ.

Co bardziej wygodniccy mogą postawić na gotowe płyny różnych producentów, które wszystkie dodatki zawierają w odpowiednich proporcjach. Sprzedawane są zazwyczaj w litrowych butelkach. Zwykle można wybrać kolor płynu, choć akurat z tym radzimy uważać: niektóre fabrycznie zabarwione płyny po jakimś czasie zostawiają w układzie wiele kolorowych zanieczyszczeń. Zanieczyszczenia zbierają się na mikrożeberkach bloków wodnych, co upośledza ich zdolność do odbierania i oddawania ciepła oraz sprawia, że przepływ cieczy w układzie jest mniejszy, to zaś po kilku miesiącach zmusi do rozebrania i przeczyszczenia całego układu.

Produkty dostarczył:

Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 39
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane