artykuły

Core i7-4770K, Core i5-4670K, Core i5-4670, Core i5-4570, Core i5-4430 – test procesorów Intel Haswell, następców Ivy Bridge i Sandy Bridge. Nowa platforma LGA1150 z układem Intel Z87

Lepsze osiągi, niższy pobór energii

457
1 czerwca 2013, 16:01 Radosław Stanisławski i Łukasz Marek

Zgodnie z wieloletnim harmonogramem Intel prezentuje swoje nowe procesory w równych odstępach czasu, w rytmie „tick-tock”. I choć daje się zauważyć spowolnienie tego rytmu (1 czerwca, kiedy to na rynek trafia Haswell, jest już blisko lipca, w którym to w 2006 roku pojawiły się Core 2 Duo), to wciąż czasem większymi, czasem mniejszymi krokami firma zwiększa wydajność swoich krzemowych układów. Intel Haswell to oczywiście „tock”, czyli nowa architektura w stosowanym już wcześniej procesie technologicznym (22-nanometrowym). Nowe procesory zaliczane są do rodziny Core 4000. Są to m.in.: Core i7-4770K, Core i7-4770, Core i5-4670K, Core i5-4670 oraz Core i5-4570. Oceniliśmy ich osiągi na tle poprzedników: Ivy Bridge (Core i7-3770K, Core i5-3570K), Sandy Bridge (Core i7-2700K, Core i7-2600K, Core i5-2500K), jak również najtańszego sześciordzeniowca tej marki, Core i7-3930K. W porównaniu nie mogło również zabraknąć czołowej jednostki AMD: FX-8350. Czy warto wymieniać Sandy Bridge lub Ivy Bridge na Haswella?

Spis treści

 1. Intel Haswell
 2. Platforma testowa i ustawienia
 3.     Testy – gry (ARMA 2, Battlefield 3, Crysis 2, Max Payne 3, Metro 2033)
 4.     Testy – gry (Cywilizacja V, Shogun 2 Total War, StarCraft 2, Flight Simulator X, WOT)
 5.     Testy – gry (Assassin's Creed, GTA IV, Skyrim, Wiedźmin 2, DiRT Showdown)
 6.     Testy – internet (Google Chrome), Flash, HTML5
 7.     Testy – dom, biuro i multimedia (obróbka zdjęć, Word, PDF, 7-Zip, TrueCrypt)
 8.     Testy – obróbka i kompresja wideo (x264, Adobe After Effects, Adobe Premiere Pro, *.mp4)
 9.     Testy – profesjonaliści (Blender, Cinebench, Photoshop)
 10.     Testy – profesjonaliści (3ds Max, AutoCAD, Catia)
 11.     Pobór energii
 12. Podkręcanie [AKTUALIZACJA]
 13.     Podkręcanie – gry (ARMA 2, Battlefield 3, Crysis 2, Max Payne 3, Metro 2033)
 14.     Podkręcanie – gry (Cywilizacja V, Shogun 2 Total War, StarCraft 2, Flight Simulator X, WOT)
 15.     Podkręcanie – gry (Assassin's Creed, GTA IV, Skyrim, Wiedźmin 2, DiRT Showdown)
 16.     Podkręcanie – internet (Google Chrome), Flash, HTML5
 17.     Podkręcanie – dom, biuro i multimedia (obróbka zdjęć, Word, PDF, 7-Zip, TrueCrypt)
 18.     Podkręcanie – obróbka i kompresja wideo (x264, Adobe After Effects, Adobe Premiere Pro)
 19.     Podkręcanie – profesjonaliści (Blender, Cinebench, Photoshop)
 20.     Podkręcanie – profesjonaliści (3ds Max, AutoCAD, Catia)
 21.     Podkręcanie – pobór energii
 22. Podsumowanie testów wydajności w różnych zastosowaniach
 23. Podsumowanie testów wydajności w kontekście poboru energii
 24. Podsumowanie testów wydajności w kontekście ceny
 25.     Testy - gry (Crysis 3 i Far Cry 3). Wydajności na karcie graficznej Zotac GeForce GTX Titan
 26. Intel HD Graphics 4600 – testy zintegrowanego układu graficznego
 27. Podsumowanie
 28. Core i5-4430, Core i5-4570, Core i5-4670 - opłacalność

AKTUALIZACJA (26 lipca 2013 r.)

Przygotowaliśmy dla Was aktualizację testu procesorów Haswell, w której uwzględniliśmy dwa dodatkowe układy: Core i5-4430 oraz Core i5-4570. Zaktualizowaliśmy też ceny porównywanych modeli. Są to te same jednostki, tyle że różnie taktowane, przy czym, co ciekawe, inna jest także częstotliwość działania układu graficznego (1200 MHz kontra 1150 MHz). Są to również procesory z częściowo zablokowanym mnożnikiem, tak więc podkręcanie sprowadza się do przyspieszania zegara bazowego oraz ograniczonego manipulowania mnożnikami turbo. To zagadnienie poruszamy w osobnym akapicie na stronie poświęconej podkręcaniu procesorów Intel Haswell.

Na dalszych stronach znajdziecie zaktualizowane wykresy wydajności w ustawieniach domyślnych i podkręconych.

Strategia Tick-Tock

Haswell to zaplanowana na 2013 rok nowa architektura, produkowana w stosowanym już wcześniej w Ivy Bridge procesie 22-nanometrowym. Oznacza to, że opisywane dziś procesory mają zapewnić nie tylko lepszą wydajność, ale też nowe rozwiązania zwiększające funkcjonalność. Ale to teoria, gdyż w praktyce nowinki techniczne są wprowadzane również w „tickach” (np. w Ivy Bridge), co sprawia, że każda kolejna seria procesorów przynosi pewną poprawę osiągów. Tym samym te kroki są mniejsze, ale jest ich więcej.

Intel Haswell

Na jego temat wiedzieliśmy bardzo dużo już kilka miesięcy temu. Nasz redakcyjny specjalista od technik krzemowych Mateusz Brzostek analizował już dwukrotnie szczegóły dotyczące czwartej generacji procesorów Intel Core. Zainteresowanych odsyłamy do tych publikacji:

W tym artykule skupimy się głównie na kwestiach użytkowych, z których najważniejsza jest, oczywiście, wydajność :)

Co nowego zapewnia Haswell, czyli procesory Intel Core czwartej generacji?

Haswell to kolejna już seria jednostek, które zostały stworzone głównie z myślą o laptopach i innych urządzeniach przenośnych. Większość zastosowanych technik ma największe znaczenie właśnie w laptopach i tabletach. Desktopowe wersje też zyskują, choć zdaniem wielu z Was znaczenie tych poprawek jest niewielkie (zmniejszony pobór energii, który i tak jest już bardzo niski) lub żadne (mocny zintegrowany układ graficzny w mocnych procesorach z serii Core i5 i Core i7). Intel konsekwentnie poprawia sprawność jednego wątku, dzięki czemu na wzrost wydajności możemy liczyć w każdym zastosowaniu, a nie tylko w wybranych, na przykład silnie wielowątkowych.

Do tych usprawnień należy zaliczyć:

 • większą przepustowość pamięci podręcznej L1 i L2,
 • trafniejsze przewidywanie skoków,
 • szersze okno przekolejkowania rozkazów,
 • dodatkowe jednostki arytmetyczne do prostych operacji arytmetycznych,
 • szybsze przełączanie między maszyną wirtualną a systemem gospodarzem.

Intel Haswell

W Haswellu po raz pierwszy zobaczymy instrukcje AVX2 oraz FMA. W przyszłych programach, które będą obsługiwały te rozszerzenia, przyspieszenie może być znaczące. Trudno jednak to sprawdzić, gdyż na razie nie ma na rynku praktycznych narzędzi wykorzystujących AVX2 lub FMA.

Powyższe usprawnienia i rozszerzenia podnoszą wydajność w grach i programach użytkowych każdego rodzaju. Intel obiecuje, że odbywać się to będzie przy zmniejszonym zapotrzebowaniu na energię elektryczną, co oczywiście również sprawdziliśmy :) Najwięcej jednak uwagi poświęcono zintegrowanym układom graficznym, które pojawią się w kilku odmianach. Najmocniejsza z nich, Iris Pro, będzie wyposażona we własną pamięć eDRAM, a jej wydajność… ma być dwukrotnie lepsza od osiągów Intel HD 4000 z Ivy Bridge. To bardzo duży wzrost, szczególnie że jest spora szansa na przegonienie dotychczas najszybszego zintegrowanego układu graficznego, Radeona HD 7660D w APU AMD A10-5800K.

Interesującą informacją jest to, że Intel zmienił swoje podejście do zintegrowanych układów graficznych w desktopowych procesorach. Dotychczas najszybsze odmiany dostępne były prawie wyłącznie w produktach z serii K. Wyjątkiem był Core i3-3225, który jako jedyny zarówno nie miał odblokowanego mnożnika rdzeni, jak i był wyposażony w rdzeń HD 4000. To podejście dobrze było widać w przypadku porównania Core i5-3570 i Core i5-3570K (model z literką „K” w nazwie ma w pełni odblokowany mnożnik rdzeni): ten pierwszy wyposażony był w układ Intel HD Graphics 2500, a drugi – w HD Graphics 4000. Dla wielu taka strategia jest niezrozumiała, gdyż mało osób podkręcających swój komputer zamierza wykorzystywać zintegrowany układ graficzny. W procesorach Haswell wreszcie się to zmienia.

Intel Haswell - zdjęcie rdzenia
Intel Haswell – zdjęcie rdzenia

Intel HD Graphics 4600 będzie dostępny we wszystkich bez wyjątku czterordzeniowych procesorach do gniazda LGA1150. Różnice będą się sprowadzały do maksymalnej częstotliwości pracy układu graficznego, ale będą one niewielkie (średnio wyniosą 50 MHz) i nie zawsze wystąpią. To dobry ruch ze strony Intela.

Intel HD Graphics 4600 to jednocześnie najszybszy układ graficzny, jaki będzie dostępny w procesorze do podstawki LGA1150. Układy Iris oraz Iris Pro będą stosowane wyłącznie w układach montowanych bezpośrednio na płytach głównych (BGA). Znajdziemy je zatem w laptopach, komputerach All-In-One oraz ewentualnie w płytach głównych z już wlutowanym procesorem.

Haswell do gniazda LGA1150 oraz BGA

Z powyższego akapitu jasno wynika, że w pierwszych informacjach na temat procesorów Haswell typu BGA było ziarno prawdy. Wciąż będzie można niemal dowolnie dobrać procesor oraz płytę główną i samodzielnie złożyć komputer. Intel jednak idzie o krok dalej i w konstrukcjach, które są montowane przez poszczególnych producentów sprzętu (takich, jak laptopy i gotowe komputery biurkowe, np. All-In-One), będzie oferował procesory przeznaczone do wlutowania w płytę główną. Naszym zdaniem to dobre rozwiązanie.

Intel Haswell BGA
Intel Core i7 typu BGA

Dlaczego nowe gniazdo?

Intel, chcąc zaaplikować wszystkie zaplanowane modernizacje, był zmuszony zaprojektować nowe gniazdo. Trzeba pamiętać, że jednostki Haswell wyposażone są w nowatorski układ zasilania, który lepiej radzi sobie z zarządzaniem energią w ramach całego procesora. Większość osób co kilka lat wymienia cały komputer, a nie ciągle modernizuje obecny. Intel doskonale o tym wie. Z punktu widzenia tej większości ważniejsze niż wsteczna kompatybilność są nowe funkcje, wyższa wydajność, niższy pobór energii. Nowa płyta główna to również nowy układ sterujący (chipset), z lepszym zestawem złączy i gniazd.

Intel LGA1150

Dostępne modele procesorów Haswell: Core i7, Core i5

Intel przyjął podobną strategię jak w przypadku Ivy Bridge. Dostępny będzie jeden procesor z odblokowanym mnożnikiem, Core i7-4770K, jego częściowo zablokowany odpowiednik, Core i7-4770, oraz dwie wersje o niższym TDP: Core i7-4770S (65 W) oraz Core i7-4770T (45 W). Nowością jest Core i7-4770R, który został wyposażony w najszybszą odmianę zintegrowanego układu graficznego, Iris Pro 5200. Będzie on jednak montowany bezpośrednio na płycie głównej (BGA). Pojawi się zatem najprawdopodobniej w komputerach klasy All-In-One.

 Core i7-3770KCore i7-3770Core i7-4770KCore i7-4770
Zastosowany układ Ivy Bridge Ivy Bridge Haswell Haswell
Rdzenie/wątki 4/8 4/8 4/8 4/8
Taktowanie nominalne (GHz) 3,5 3,4 3,5 3,4
Taktowanie turbo (GHz) 3,7-3,9 3,7-3,9 3,7-3,9 3,7-3,9
Pamięć podręczna L3 (MB) 8 8 8 8
Odblokowany mnożnik Tak Nie Tak Nie
Układ graficzny Intel HD Graphics 4000 Intel HD Graphics 4000 Intel HD Graphics 4600 Intel HD Graphics 4600
Taktowanie układu graficznego (MHz) do 1150 do 1150 do 1250 do 1200
TDP (W) 77 77 84 84
Podstawka LGA1155 LGA1155 LGA1150 LGA1150

 

 Core i7-4770KCore i7-4770Core i7-4770SCore i7-4770TCore i7-4770RCore i7-4765T
Zastosowany układ Haswell Haswell Haswell Haswell Haswell Haswell
Rdzenie/wątki 4/8 4/8 4/8 4/8 4/8 4/8
Taktowanie nominalne (GHz) 3,5 3,4 3,1 2,5 3,2 2,0
Taktowanie turbo (GHz) 3,7-3,9 3,7-3,9 3,5-3,9 3,1-3,7 3,4-3,9 2,6-3,0
Pamięć podręczna L3 (MB) 8 8 8 8 8 8
Odblokowany mnożnik Tak Nie Nie Nie Nie Nie
Układ graficzny Intel HD Graphics 4600 Intel HD Graphics 4600 Intel HD Graphics 4600 Intel HD Graphics 4600 Intel Iris Pro 5200 Intel HD Graphics 4600
Taktowanie układu graficznego (MHz) do 1250 do 1200 do 1200 do 1200 do 1300 do 1200
TDP (W) 84 84 65 45 65 35
Podstawka LGA1150 LGA1150 LGA1150 LGA1150 BGA LGA1150

Podobnie jest w przypadku jednostek Core i5, choć tym razem dostępnych będzie więcej odmian i można się spodziewać dalszego wzbogacenia oferty o wolniej taktowane modele – dokładnie tak, jak to było w przypadku Ivy Bridge.

 Core i5-3570KCore i5-3570Core i5-4670KCore i5-4670
Zastosowany układ Ivy Bridge Ivy Bridge Haswell Haswell
Rdzenie/wątki 4/4 4/4 4/4 4/4
Taktowanie nominalne (GHz) 3,4 3,4 3,4 3,4
Taktowanie turbo (GHz) 3,6-3,8 3,6-3,8 3,6-3,8 3,6-3,8
Pamięć podręczna L3 (MB) 6 6 6 6
Odblokowany mnożnik Tak Nie Tak Nie
Układ graficzny Intel HD Graphics 4000 Intel HD Graphics 4000 Intel HD Graphics 4600 Intel HD Graphics 4600
Taktowanie układu graficznego (MHz) do 1150 do 1150 do 1200 do 1200
TDP (W) 77 77 84 84
Podstawka LGA1155 LGA1155 LGA1150 LGA1150

 

 Core i5-4670KCore i5-4670Core i5-4570Core i5-4430
Zastosowany układ

Haswell

Haswell Haswell Haswell
Rdzenie/wątki 4/4 4/4 4/4 4/4
Taktowanie nominalne (GHz) 3,4 3,4 3,2 3,0
Taktowanie turbo (GHz) 3,6-3,8 3,6-3,8 3,4-3,6 3,0-3,2
Pamięć podręczna L3 (MB) 6 6 6 6
Odblokowany mnożnik Tak Nie Nie Nie
Układ graficzny Intel HD Graphics 4600 Intel HD Graphics 4600 Intel HD Graphics 4600 Intel HD Graphics 4600
Taktowanie układu graficznego (MHz) do 1200 do 1200 do 1150 do 1100
TDP (W) 84 84 84 84
Podstawka LGA1150 LGA1150 LGA1150 LGA1150

Warto w tym miejscu zauważyć, że jednostki Haswell mają identyczne taktowanie jak ich odpowiedniki Ivy Bridge. Wzrost wydajności będzie zatem wynikał wyłącznie z różnic w architekturze.

Intel Haswell – cena

Ceny procesorów Core i7-4770K oraz Core i5-4670K podano nam w dolarach i wartości zaprezentowane na poniższym wykresie to wynik analizy oferty sklepów internetowych w USA i porównania cen sugerowanych Intela z ofertą obecnie dostępnych Ivy Bridge. Niewykluczone, że wartości na metkach mogą się początkowo różnić. Należy się jednak spodziewać, że Core i7-4770K pojawi się w podobnej cenie jak Core i7-3770K, tak jak Core i5-4670K powinien kosztować mniej więcej tyle samo co Core i5-3570K. Identyczna sytuacja wystąpiła rok temu w dniu, w którym na rynek trafiły Ivy Bridge.

Zobacz ceny procesorów z dnia 1 czerwca 2013

Strona:
 1. Intel Haswell
 2. Platforma testowa i ustawienia
 3.     Testy – gry (ARMA 2, Battlefield 3, Crysis 2, Max Payne 3, Metro 2033)
 4.     Testy – gry (Cywilizacja V, Shogun 2 Total War, StarCraft 2, Flight Simulator X, WOT)
 5.     Testy – gry (Assassin's Creed, GTA IV, Skyrim, Wiedźmin 2, DiRT Showdown)
 6.     Testy – internet (Google Chrome), Flash, HTML5
 7.     Testy – dom, biuro i multimedia (obróbka zdjęć, Word, PDF, 7-Zip, TrueCrypt)
 8.     Testy – obróbka i kompresja wideo (x264, Adobe After Effects, Adobe Premiere Pro, *.mp4)
 9.     Testy – profesjonaliści (Blender, Cinebench, Photoshop)
 10.     Testy – profesjonaliści (3ds Max, AutoCAD, Catia)
 11.     Pobór energii
 12. Podkręcanie [AKTUALIZACJA]
 13.     Podkręcanie – gry (ARMA 2, Battlefield 3, Crysis 2, Max Payne 3, Metro 2033)
 14.     Podkręcanie – gry (Cywilizacja V, Shogun 2 Total War, StarCraft 2, Flight Simulator X, WOT)
 15.     Podkręcanie – gry (Assassin's Creed, GTA IV, Skyrim, Wiedźmin 2, DiRT Showdown)
 16.     Podkręcanie – internet (Google Chrome), Flash, HTML5
 17.     Podkręcanie – dom, biuro i multimedia (obróbka zdjęć, Word, PDF, 7-Zip, TrueCrypt)
 18.     Podkręcanie – obróbka i kompresja wideo (x264, Adobe After Effects, Adobe Premiere Pro)
 19.     Podkręcanie – profesjonaliści (Blender, Cinebench, Photoshop)
 20.     Podkręcanie – profesjonaliści (3ds Max, AutoCAD, Catia)
 21.     Podkręcanie – pobór energii
 22. Podsumowanie testów wydajności w różnych zastosowaniach
 23. Podsumowanie testów wydajności w kontekście poboru energii
 24. Podsumowanie testów wydajności w kontekście ceny
 25.     Testy - gry (Crysis 3 i Far Cry 3). Wydajności na karcie graficznej Zotac GeForce GTX Titan
 26. Intel HD Graphics 4600 – testy zintegrowanego układu graficznego
 27. Podsumowanie
 28. Core i5-4430, Core i5-4570, Core i5-4670 - opłacalność
focusZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
focus2013.06.01, 16:01
Mamy bardzo duże spóźnienie - większość wyników już mamy, ale nie udało się nam jeszcze tego wstawić. W ciągu kilku, może kilkunastu minut pojawią się wykresy wydajności.
malisz182Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
malisz1822013.06.01, 16:03
-5#2
del
TępicielFermentuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
TępicielFermentu2013.06.01, 16:03
Czekamy na armię ślepych fanboji AMD, którzy nawet nie wiedzą że ich procesory powstały w kraju gdzie podżyna się gardła normalnym ludziom i ucina łby maczetami :D Bo w takim kraju jest zlokalizowany Global Foundries

barto1997Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
barto19972013.06.01, 16:06
18#4
Ciekawe jaka będzie różnica wydajności w porównaniu do I5 2500k :P
lysutkiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
lysutki2013.06.01, 16:11
-10#5
tez mnie to najbardziej interesuje
.sizeerZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
.sizeer2013.06.01, 16:12
Brawo Intel, miaszcz AMD.
focusZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
focus2013.06.01, 16:13
barto1997 @ 2013.06.01 16:06  Post: 661691
Ciekawe jaka będzie różnica wydajności w porównaniu do I5 2500k :P

Sprawdziliśmy to :)

Mamy testy trzech procesorów Core i5
Stefan999Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Stefan9992013.06.01, 16:15
-5#8
Złe się potwierdza, tylko 4,6 i wysokie temperatury.
unknown_soliderZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
unknown_solider2013.06.01, 16:20
T max to tylko 100C czy to bug w oprogramowaniu?
*Konto usunięte*2013.06.01, 16:21
... praktycznie nic nie ma. Można było się wstrzymać jeszcze pół dnia. Może lepiej newsa pisać, że art będzie?

EDIT:
Zabrakło wam mniej niż pół dnia by z dwóch stron (wstęp+platforma testowa) zrobić prawie pełny art :P
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1