artykuły

Core i7-4770K, Core i5-4670K, Core i5-4670, Core i5-4570, Core i5-4430 – test procesorów Intel Haswell, następców Ivy Bridge i Sandy Bridge. Nowa platforma LGA1150 z układem Intel Z87

Lepsze osiągi, niższy pobór energii

457
1 czerwca 2013, 16:01 Radosław Stanisławski i Łukasz Marek

Intel Haswell – rewolucja czy ewolucja?

Mimo że Haswell to według Intela nowa architektura, różnica w wydajności względem poprzednika (Ivy Bridge), czasem większa, czasem mniejsza, średnio wynosi 10%. Czy to dużo? Przy częstotliwości 3,5 GHz to dokładnie 350 MHz, a więc Ivy Bridge musi mieć zegar o taktowaniu na poziomie 3850 MHz, żeby zrównać się z Haswellem. Względem Sandy Bridge różnica jest, oczywiście, większa, zwykle 15–20-procentowa. Tym samym Sandy Bridge potrzebuje częstotliwości 4050–4200 MHz, by zapewnić wydajność porównywalną z osiągami 3,5-gigahercowego Haswella.

Zapewne wielu liczyło na więcej; prawdę mówiąc, my również. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wspomniany wzrost wydajności wystąpi zawsze, niezależnie od tego, czy mówimy o programach wielowątkowych, tych wykorzystujących jeden rdzeń czy grach. To duży plus.

Jednak wzrost wydajności to niejedyna zaleta. Drugą jest niższy pobór energii – również o kilka procent. Finalnie okazuje się więc, że procesory Intel Haswell są od Ivy Bridge o kilkanaście procent sprawniejsze energetycznie. A wszystko to udało się osiągnąć w tym samym procesie technologicznym. Właśnie to było głównym celem Intela podczas projektowania tych procesorów.

Następnym sukcesem jest, rzecz jasna, zintegrowany układ graficzny, który choć z punktu widzenia użytkownika przedstawionych dziś przez nas procesorów ma marginalne znaczenie (mało kto używa iGPU z desktopowymi Core i5 i Core i7), to jednak pokazuje, że również w tej dziedzinie Intel znacząco poprawił swój produkt. Efekt jest taki, że najmocniejsze APU AMD czuje już na plecach oddech najnowszego Intel HD Graphics 4600. Intel ewidentnie chce wytrącić niemal wszystkie argumenty z rąk AMD. Oczywiście, nawet najdroższe APU AMD są i tak znacznie tańsze od najtańszych spośród przetestowanych przez nas procesorów, więc na końcową opinię trzeba będzie poczekać, aż pojawią się jednostki Intela z niższych serii, na przykład Core i3, które to będą rywalizowały ceną z A10 oraz być może A8.

Wady? Tych jest kilka…

Przedstawione zalety dotyczą głównie osób, które są zdecydowane kupić nowy komputer lub znacząco zmodernizować obecny. Trzeba bowiem pamiętać, że procesory Haswell wymagają nowej płyty głównej – LGA1150. To jest właśnie koszt kolejnego obniżenia poboru energii w domowych pecetach. Czy chcesz za to płacić? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam, uwzględniając przede wszystkim różnicę w wydajności oraz funkcjonalność nowych płyt głównych (liczba portów USB 3.0, Serial-ATA itd.). Energooszczędność właściwie wszystkich procesorów Intela począwszy od Sandy Bridge jest na tyle duża, że wymiana na Haswella ze względu na niższy pobór energii jest mało opłacalnym pomysłem.

Inny zgrzyt dotyczy podkręcania. Już Ivy Bridge budzi na tym polu bardzo duże kontrowersje. Zastosowany „system” przekazywania energii cieplnej między krzemem a „czapką” (IHS) – czyli pasta termoprzewodząca w miejsce dotychczas stosowanego stałego lutu – jest rozwiązaniem bardzo nieprzewidywalnym i kłopotliwym w trakcie podkręcania sprzętu. Okazuje się bowiem, że osiągi zależą w znacznie większym stopniu niż dotychczas od szczęścia. Egzemplarz, który ma dobrze nałożoną pastę, można przyspieszyć do 4,5–4,7 GHz. Trafiają się jednak takie, dla których już 4,1–4,2 GHz wydaje się barierą nie do pokonania. O ile tym pierwszym zdjęcie „czapki” nie pomoże, o tyle w przypadku tych mniej udanych różnica jest znacząca. Właśnie stąd wynikają tak duże rozbieżności w osiągnięciach domowych podkręcaczy z całego świata. Wszystko wskazuje na to, że Haswell przynosi ten sam problem. Przy odrobinie szczęścia uda się dobić nawet do 4,7 GHz, w przeciwnym razie taktowanie może się zatrzymać zdecydowanie bliżej wartości 4 GHz.

To oznacza, że z punktu widzenia osób, które zamierzają solidnie podkręcać sprzęt (to mniejszość, choć zdecydowanie najaktywniejsza ;)), procesory Intel Haswell są dość ryzykowną inwestycją. Szczególnie dla posiadaczy Core i5-2500K lub Core i7-2600K, które działają z częstotliwością 4500–4700 MHz. Przesiadka na Haswella w najlepszym razie pozwoli zwiększyć wydajność o 20%. To mimo wszystko sporo, bo jak się okazuje, standardowo taktowany Haswell (np. Core i5-4670K) jest tylko nieco wolniejszy od podkręconego do 4,5 GHz Core i5-2500K (Sandy Bridge). Trudno jednak będzie przekonać właścicieli Sandy Bridge do wymiany procesora, drogiej inwestycji niezapewniającej znacznego przyrostu wydajności – a tym bardziej tych, którzy już mają Ivy Bridge.


Sandy Bridge wciąż ma silną pozycję

Co na to AMD?

Najszybsze procesory AMD z rodziny FX-8000 wycenione są podobnie jak tanie modele Core i5. Intel Haswell podnosi jeszcze wyżej poprzeczkę, jeśli chodzi o wydajność w każdym typie zastosowań. Zwykle to oferta Intela jest bardziej atrakcyjna (największą przewagę ma w grach), są jednak zastosowania, w których wybór procesorów AMD FX może być korzystniejszy, na przykład kompresja filmów lub rendering. Niezależnie jednak od zastosowania okupione to jest znacznie wyższym poborem energii. Różnica jest na tyle duża, że w typowym okresie użytkowania zakup szybszego Intela może przynieść oszczędności w postaci niższych rachunków za energię elektryczną. Wiemy jednak, że AMD w pocie czoła pracuje nad nowymi jednostkami Steamroller. Mamy nadzieję, że będą one zdecydowanie bardziej konkurencyjne.

Dla kogo Haswell?

Dla osób, które nie podkręcają lub robią to w ograniczonym stopniu, nowe procesory Core i5-4000 i Core i7-4000 to świetny wybór praktycznie bez względu na zastosowania, od typowych poprzez gry po profesjonalne. Wydajność i energooszczędność są najlepsze w tej klasie sprzętu. Posiadacze podkręconych Sandy Bridge powinni rozważyć wszystkie za i przeciw i podjąć decyzję, uwzględniając swoje potrzeby oraz wyposażenie płyty głównej.

I właśnie za tę bezkonkurencyjną wydajność i energooszczędność postanowiliśmy przyznać procesorom Intel Core i5-4670K oraz Core i7-4770K swoją rekomendację:


dla procesorów Intel Core i5-4670K oraz Core i7-4770K

 

Intel Core i5-4670K
Zalety
 • wysoka wydajność jedno- i wielowątkowa
 • bezkonkurencyjna wydajność w grach
 • bezkonkurencyjnie niski pobór energii
 • nowe instrukcje AVX2 i FMA
 • dobre możliwości podkręcania...
Wady
 • ...choć to może zależeć od egzemplarza
 • nowa podstawka LGA1150
Do testów dostarczył:X-Kom
Cena w dniu publikacji (z VAT):ok. 910 zł
Zobacz bieżące oferty:
Neo24
1096 zł
Electro.pl
1129 zł
MediaExpert
1129 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Intel Core i7-4770K
Zalety
 • wysoka wydajność jedno- i wielowątkowa
 • bezkonkurencyjna wydajność w grach
 • bezkonkurencyjnie niski pobór energii
 • nowe instrukcje AVX2 i FMA
 • dobre możliwości podkręcania...
Wady
 • ...choć to może zależeć od egzemplarza
 • nowa podstawka LGA1150
Do testów dostarczył:Intel
Cena w dniu publikacji (z VAT):ok. 1290 zł
Zobacz bieżące oferty:
Neo24
1853 zł
Electro.pl
1919 zł
MediaExpert
1919 zł
Mall.pl
1929 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Strona:
 1. Intel Haswell
 2. Platforma testowa i ustawienia
 3.     Testy – gry (ARMA 2, Battlefield 3, Crysis 2, Max Payne 3, Metro 2033)
 4.     Testy – gry (Cywilizacja V, Shogun 2 Total War, StarCraft 2, Flight Simulator X, WOT)
 5.     Testy – gry (Assassin's Creed, GTA IV, Skyrim, Wiedźmin 2, DiRT Showdown)
 6.     Testy – internet (Google Chrome), Flash, HTML5
 7.     Testy – dom, biuro i multimedia (obróbka zdjęć, Word, PDF, 7-Zip, TrueCrypt)
 8.     Testy – obróbka i kompresja wideo (x264, Adobe After Effects, Adobe Premiere Pro, *.mp4)
 9.     Testy – profesjonaliści (Blender, Cinebench, Photoshop)
 10.     Testy – profesjonaliści (3ds Max, AutoCAD, Catia)
 11.     Pobór energii
 12. Podkręcanie [AKTUALIZACJA]
 13.     Podkręcanie – gry (ARMA 2, Battlefield 3, Crysis 2, Max Payne 3, Metro 2033)
 14.     Podkręcanie – gry (Cywilizacja V, Shogun 2 Total War, StarCraft 2, Flight Simulator X, WOT)
 15.     Podkręcanie – gry (Assassin's Creed, GTA IV, Skyrim, Wiedźmin 2, DiRT Showdown)
 16.     Podkręcanie – internet (Google Chrome), Flash, HTML5
 17.     Podkręcanie – dom, biuro i multimedia (obróbka zdjęć, Word, PDF, 7-Zip, TrueCrypt)
 18.     Podkręcanie – obróbka i kompresja wideo (x264, Adobe After Effects, Adobe Premiere Pro)
 19.     Podkręcanie – profesjonaliści (Blender, Cinebench, Photoshop)
 20.     Podkręcanie – profesjonaliści (3ds Max, AutoCAD, Catia)
 21.     Podkręcanie – pobór energii
 22. Podsumowanie testów wydajności w różnych zastosowaniach
 23. Podsumowanie testów wydajności w kontekście poboru energii
 24. Podsumowanie testów wydajności w kontekście ceny
 25.     Testy - gry (Crysis 3 i Far Cry 3). Wydajności na karcie graficznej Zotac GeForce GTX Titan
 26. Intel HD Graphics 4600 – testy zintegrowanego układu graficznego
 27. Podsumowanie
 28. Core i5-4430, Core i5-4570, Core i5-4670 - opłacalność
27