artykuły

AMD A10-6800K – test APU z rodziny Richland z Radeonem HD 8670D

APU 2. generacji, podejście nr 2

134
5 czerwca 2013, 06:01 Radosław Stanisławski i Łukasz Marek

Testy APU – wydajność w aplikacjach OpenCL

Firmie AMD bardzo zależy na tym, żeby testy jej APU przeprowadzano również w programach korzystających z otwartego standardu OpenCL. Stali Czytelnicy zapewne pamiętają nasz poświęcony temu zagadnieniu artykuł: „OpenCL w praktyce”. Niestety, wciąż bardzo trudno o popularne, a tym bardziej darmowe narzędzia, które umiałyby wykorzystać potencjał drzemiący w APU. Przygotowaliśmy kilka testów, w których zbadaliśmy wydajność z użyciem techniki OpenCL.

Panorama Maker

Test polegał na przygotowaniu zdjęcia panoramicznego z wcześniej zaimportowanych kilku zdjęć „normalnych”. Program sam wykrywa wszystkie urządzenia OpenCL i automatycznie je wykorzystuje, nie trzeba nic ustawiać w opcjach.

WinZip

Następnym programem był płatny paker plików. Test polegał na skompresowaniu kilkuset zdjęć do pliku *.zip. W opcjach narzędzia akceleracja OpenCL była oczywiście włączona (trzeba to ręcznie ustawić).

MediaEspresso

Jest to proste narzędzie do konwertowania filmów, na przykład na formaty popularnych urządzeń przenośnych. W opcjach programu można włączyć akcelerację OpenCL (nazywaną tam sprzętową). Efekt jest… zaskakujący. Większość konfiguracji z GPU AMD zwolniła. Intel znacząco przyspiesza, ale to dzięki funkcji Quick Sync. Co ciekawe, Haswell okazał się wolniejszy od Ivy Bridge. Prawdopodobnie trzeba poczekać na nową wersję programu. Poniżej zamieszczamy obydwa wykresy:

Core AfterShot

APU przetestowaliśmy także w narzędziu Corel AfterShot. Służy ono m.in. do przetwarzania plików RAW. Właśnie podczas takiego procesu dobrze jest wykorzystywany rdzeń graficzny. Niestety, pomimo naszych usilnych starań program w pewnym momencie przestał działać i nie udało się nam przywrócić mu funkcjonalności. Cały czas pracujemy nad tym i prawdopodobnie niebawem dołożymy kolejne wyniki testów.

Strona:
5