artykuły

Jak zbudować mały i szybki komputer – poradnik

Mały komputer, duży problem? Wcale nie!

62
1 maja 2013, 11:28 Radosław Stanisławski

Rozwiązanie pośrednie

Poniżej znajdziesz opis przykładowej obudowy w formacie pośrednim. Jeśli się zdecydujesz na tego typu rozwiązanie, przejdź do odpowiedniej strony i wybierz najlepszy dla siebie procesor i optymalną kartę graficzną! 

Przejdź do testów procesorówPrzejdź do testów wydajności graficznej  

Opcją łączącą zalety małego komputera (tym razem jednak na tyle dużego, że trudno byłoby zupełnie go ukryć) i znacznie bardziej funkcjonalnego (ze względu na możliwość zastosowania większego schładzacza, zewnętrznej karty graficznej i pełnoprawnego napędu DVD/Blu-ray) jest między innymi Chieftec BT-02B. Tej obudowie mieliśmy już okazję się przyjrzeć. Nie jest więc to projekt nowy, reprezentuje jednak pewną koncepcję, która naszym zdaniem jest warta uwagi. Otóż sprzęt ten może na biurku zarówno leżeć, jak i stać.

  1. Komputer w tej obudowie jest „przerośniętym” nettopem wielkości pudełka po butach – na tyle małym, że spokojnie może leżeć na biurku. 
  2. Umożliwia on zamontowanie pełnoprawnego napędu DVD/Blu-ray, elementu tak niezbędnego w niektórych biurach lub salonach, gdy komputer ma służyć jako odtwarzacz multimedialny.
  3. Ma wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić zasilacz mikro-ATX, który dostarczy 180 W.
  4. Umożliwia zainstalowanie dysku twardego w rozmiarze 3,5 cala.
  5. Pomieści kartę graficzną zajmującą nie więcej niż jeden slot, w tym konstrukcje pasywne, które w połączeniu z małym i efektywnym schładzaczem umożliwią stworzenie bardzo cichego komputera.

 

 

O gustach się co prawda nie dyskutuje, ale trudno ukryć nam swoje skojarzenia. Przód modelu Chieftec BT-02B wygląda tak, jakby jego projektanci zasnęli w latach 90. i obudzili się dziś. Blacha, z której wykonano ścianki obudowy, nie zachwyca jakością. Są one co prawda wystarczająco grube, jednak lakier i faktura nie sprawiają dobrego wrażenia. Na bocznej ściance znalazło się miejsce dla dwóch portów USB 2.0. 

Wewnątrz miejsca jest wystarczająco dużo, aby pomieścić schładzacz Pentagram Freezone HP-90AlCu Alpaya wraz z wentylatorem. Jak widać na zdjęciu, w tej obudowie można zastosować kartę graficzną o szerokości jednego slotu. Radeon HD7750? Żaden problem! Dziś już w zasadzie tylko słabsze odmiany układów graficznych umieszcza się na wąskich kartach, zawsze jednak lepsze to niż układ zintegrowany. Dla niedzielnych graczy będzie jak znalazł. 

Wewnętrzna tacka na ściance bocznej umożliwia montaż jednego 2,5- lub 3,5-calowego dysku twardego. Szkoda, że tacki na dyski nie zaprojektowano w sposób pozwalający zamontować dwa nośniki 2,5-calowe w pionie. Wymiary tacki sugerują, że przy użyciu prostokątnych wtyczek SATA byłoby to możliwe. 

Podsumowując, do obudowy wielkości Chiefteca BT-02B zmieścimy niewielkich rozmiarów (ale nie mały!) układ chłodzenia procesora i wąską kartę graficzną. Wraz z 180-watowym zasilaczem oznacza to całkiem niezłe perspektywy zarówno dla tych, którzy wykorzystują komputer zawodowo, jak i graczy, wliczając w to możliwości delikatnego podkręcania! 

7